Olomouc uvidí 2 000 let starou loď i možné zbytky židovského města

  11:02aktualizováno  11:02
Olomoucké Vlastivědné muzeum sáhlo po nikdy nevystavených exponátech a chystá na v nově zrekonstruovaných sálech původní jezuitské univerzity unikátní lapidárium. Lidé uvidí židovské náhrobky, které v Olomouci před staletími posloužily na stavbu kostela a hradeb, kamenné erby či zbytky domů a chodeb. MF DNES místo exkluzivně navštívila.

Olomoucké Vlastivědné muzeum plánuje vybudovat nové lapidárium. Na snímku pohled do části podzemí, kde se nacházejí možné základy bývalé středověké židovské čtvrti v centru města. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

"Bude zde to nejlepší z kamenných předmětů, které naše muzeum má. Z valné části nebyly doposud vystavené. Představíme tady výtvory všech slohů, jež se v Olomouci objevily," uvádí Filip Hradil, který v místním Vlastivědném muzeu vede historický ústav.

Pod barokními klenbami nyní leží desítky nejrůznějších náhrobků, erbů či zbytků kamenných oken. Zabírají dva sály v přízemí budovy, kterou v Olomouci v místech dnešní Univerzitní ulice na začátku osmnáctého století postavili jezuité. Sídlila zde první univerzita.

"Právě tady naše nová expozice Příběh kamene bude. Kromě jeho využití ve stavebnictví a umění v jednotlivých epochách tady lidé uvidí i horniny typické pro střední a severní Moravu v surovém stavu či pravěké kamenné nástroje," líčí Hradil. První návštěvníci se sem podívají zhruba ve druhé polovině příštího roku.

Lapidárium ukáže i dva tisíce let starou kupeckou loď

Historiky k založení lapidária přivedla jednak bohatá muzejní sbírka kamenných předmětů, a pak ojedinělý objev z 90. let, více než dva tisíce let stará kupecká loď vydlabaná z jednoho kusu dubového kmene. Nyní leží na podstavcích v rohu jednoho ze sálů. Slavný olomoucký monoxyl, který při rybaření našel v mohelnické pískovně tehdejší ředitel muzea Jaroslav Peška.

Fotogalerie

"Je datovaná zhruba do roku minus tři sta a je to skutečně evropský unikát," uvedl otec myšlenky lapidária, archeolog Lukáš Hlubek.

Lidé si zde prohlédnou i židovské náhrobky, které byly do svého objevení zakopané v olomouckém kostele Neposkvrněného početí Panny Marie.

"Pocházejí z poloviny 15. století, v tomto svatostánku však posloužily jako stavební materiál," prozrazuje Hlubek a ukazuje na další kusy staletých židovských náhrobních kamenů. "Tyto skončily na stavbě olomouckých hradeb, byla z nich střílna. Jsou v nich dvě díry. Jedna pro hlaveň zbraně, druhá nad ní jako průzor," upozorňuje archeolog.

Na podlaze druhého sálu pak leží impozantní erb, další památka na opevnění Olomouce. "Byl vsazený nad jednou z jeho bran. Zajímavé je, že má znaky vytesané na obou stranách. Jeden z nich nechali udělat Švédové po svém dobytí Olomouce. Když se sem po nich vrátila rakouská posádka, tak kámen jen otočila a druhou stranu ozdobila svým erbem," usmívá se Hlubek.

Pod zemí se možná skrývá i někdejší židovské město

Je tu ale ještě i další podívaná, která vyrazí dech. Ze tmy se náhle díky světlu silné elektrické lampy vylupují zbytky domů, kleneb a nejrůznějších chodeb či průchodů. Co přesně se zde pod stropem někdejší jezuitské univerzity po staletí zachovalo, však nejsou schopni průvodci jednoznačně říct.

"Mohly by to být zbytky židovského města. Ukazuje na to naše poloha. V místech dnešní Univerzitní ulice bývala hradební zeď, u které Židé skutečně sídlili," uvažuje Hradil.

Jasnou odpověď může v budoucnu dát jen archeologický průzkum. "Pro návštěvníky tento prostor nasvítíme lépe. Je však pravděpodobné, že sem budou moci po předchozí domluvě jen nahlédnout. Stálou součástí lapidária to zřejmě nebude," nastínil Hradil.

"Jediné, co se v této lokalitě zachovalo z původních staveb, je kaple Božího těla, která zde stála ještě před jezuity. Ti z ní při stavbě sousedního konviktu udělali jeho součást. Univerzita ji dodnes využívá, stojí za protější stěnou," dodává.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Někdejší stavební gigant PSJ je v problémech, čeká se na verdikt soudu

Šéf PSJ František Vaculík na páteční tiskové konferenci týkající se kauz, které...

Jihlavská stavební firma PSJ se potýká s insolvencí. Roste počet věřitelů, kteří požadují splacení dluhů. Počet...

Horská služba v Jeseníkách slaví 70 let, prvními členy byli lesníci

Ilustrační snímek

Nemůžeme se sice pyšnit ledovci a ani v těch nejvyšších partiích vám nehrozí akutní horská nemoc z nedostatku kyslíku....

Nájemní smlouva na stavbu obchodní galerie v Prostějově neplatí, řekl soud

Vizualizace plánované podoby obchodní Galerie Prostějov, kterou chce v centru...

Plán na stavbu obchodní galerie za miliardu v centru Prostějova dostal další vážnou trhlinu. Okresní soud rozhodl, že...

Najdete na iDNES.cz