Olomoucká radnice (na snímku společně s vlajkou města) řeší, kam přestěhovat část svých úředníků. Na výběr má mezi drahým nájmem nebo budovou firmy s problematickou pověstí.

Olomoucká radnice (na snímku společně s vlajkou města) řeší, kam přestěhovat část svých úředníků. Na výběr má mezi drahým nájmem nebo budovou firmy s problematickou pověstí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomouc váhá: drahý nájem, nebo firma spojená s exministrem Langerem?

  • 10
Olomoucká radnice přemýšlí, kam přestěhuje část svých úředníků. Předjednaný nájem v nově stavěné budově na Hynaisově ulici je totiž kritizován jako drahý a za nevýhodných podmínek. Teď se objevila druhá nabídka - Staroměstská kasárna. Je levnější, háček je ale v tom, že je vlastní lidé spojení s Ivanem Langerem.

Kasárna ve Studentské ulici nabídla radnici olomoucká firma IP Moravia Real, která kasárna před pěti lety koupila od armády. Nabídka je téměř ve všem výhodnější než dohoda, kterou má město se společností Namiro ohledně budovy na Hynaisově ulici.

Jeden zádrhel to však přece jen má. Spolumajiteli kasáren jsou Tomáš Paclík a Ivan Kyselý - podnikatelé, jejichž jména jsou spojená s kauzami kolem exministra vnitra a bývalého místopředsedy ODS Ivana Langra.

Olomoučtí radní zvažují, zda by přijetí takové nabídky nebyl z politického hlediska příliš velký hazard. "Ta nabídka ve srovnání s podmínkami Namira téměř nemá chybu. Přesto se bude velmi pečlivě zvažovat, jestli do toho jít," naznačil zdroj blízký vedení současné radniční koalice. Kuloární informace potvrdili i další lidé pohybující se v olomoucké politice.

Pronájem kanceláří nabídl radnici jednatel IP Moravia Real Ivan Kyselý. "Tvrdí, že objekt, který v minulosti koupil, je schopen v poměrně krátké době zrekonstruovat a nabízí docela zajímavé nájemné," popsal náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Olomouc by Namiru za dvacet na nájmu zaplatila celý nový dům

Právě nájemné je to, co je na budoucím pronájmu kanceláří pro úředníky magistrátu to nejožehavější. Radnice totiž čelí kritice, že v případě společnosti Namiro kývla už v roce 2009 na dvacetiletý pronájem kanceláří o celkové ploše 6 560 metrů čtverečních za téměř 23 milionů korun ročně.

Pokud by na něj skutečně došlo, pomohly by veřejné peníze zaplatit soukromé firmě celou stavbu - nový polyfunkční dům, který už se v Hynaisově ulici staví, bude stát 400 milionů korun (více čtěte zde).

Zatímco Namiro chce po radnici nájemné 3 500 korun za metr čtvereční na rok, IP Moravia Real nabízí nájem za cenu kolem 2 000 korun. "Už delší dobu mám v plánu udělat z kasáren polyfunkční dům. Když jsem zjistil, jak se na městě hraje s budovami, tak jsem dal lepší nabídku," komentoval Ivan Kyselý. "Město pronajímá "x" nemovitostí za minimální ceny a tady si chce pronajmout prostor za takové sumy? To je zvláštní," dodal.

Olomoucká Staroměstská kasárna ve Studentské ulici před obnovou.
Vizualizace nové čtyřpatrové stavby za 400 milionů korun, která bude stát na místě parkoviště mezi Ušatým domem a budovou magistrátu.

Dvě volby olomoucké radnice k přestěhování úředníků - Staroměstská kasárna na Studentské ulici firmy IP Moravia Real (vlevo), nebo právě stavěná nová budova firmy Namiro v ulici Hynaisova.

Nové vedení radnice už dříve oznámilo, že se bude snažit nájemné u firmy Namiro snížit. "Hodnoty nájmů se nyní na trhu pohybují výrazně níž," sdělil ekonomický náměstek primátora Ivo Vlach z TOP 09.

Dům jsme stavěli hlavně kvůli smlouvě s městem, říká Namiro

S firmou však nikdo z radnice zatím nejednal. "Nikdo nás ani nekontaktoval," potvrdil Jiří Kozman ze společnosti Namiro. Jakékoliv změny by podle něj firma považovala za nefér. "Do projektu jsme šli na základě smluv, které jsme s městem uzavřeli. Prostě - šli jsme do toho s tím, že budeme moct pronajmout prostory radnici. Tím to pro nás bylo zajímavé," řekl Kozman.

To, že ceny nájmů kanceláří se dnes pohybují úplně v jiných sférách, však potvrzují i analytici realitního trhu. Lukrativní kanceláře, které jsou v centru města, v nových budovách nebo jsou po rekonstrukci, se dnes nabízejí za ceny od 1 800 po 2 500 korun za metr čtvereční na rok. Oproti roku 2009 jsou dnešní ceny zhruba o deset procent níž.

"Hlavní rozdíl mezi obdobím před dvěma lety a současností je v tom, že dražší prostory se dnes podaří pronajmout jen výjimečně. Rozhoduje hlavně cena. Tři tisíce pět set korun za metr je opravdu hodně, musel by to být obrovský luxus," poznamenala Lucie Nekudová z olomoucké realitní kanceláře Dachi.

Vedení olomoucké radnice uklidňuje, že definitivně se magistrát ještě k ničemu nezavázal. "Smlouva s firmou Namiro zatím není účinná. Nájem a všechny okolnosti musí schválit rada, jinak je smlouva o budoucí nájemní smlouvě nicotná," vysvětlil náměstek primátora Martin Major.

Majitelé IP Moravia Real dělali pro Langera zakázky i půjčky

Budova Staroměstských kasáren patřila armádě až do roku 2006, kdy ji ministerstvo obrany za vcelku zajímavých okolností prodalo Tomáši Paclíkovi a Ivanu Kyselému.

Jméno Tomáše Paclíka se před několika měsíci objevilo v souvislosti s lukrativní zakázkou na praní policejních uniforem od ministerstva vnitra, kterému v době zadání zakázky šéfoval Ivan Langer.

Ivan Kyselý zase musel nedávno vysvětlovat, zda mu Langer, který Kyselému dluží ještě devět set tisíc korun z dvoumilionové půjčky na rekonstrukci domu, nepomáhal se získáním třicetimilionové dotace na stavbu hotelu ve Vésce - kde má chalupu zase exministrova matka (čtěte také Do Vésky peníze jen tečou. V malé vesnici se daří známým Ivana Langera).

Spojení mezi Paclíkem, Kyselým a Langerem se dá najít i v případě Staroměstských kasáren. Ivan Kyselý se totiž o dohody mezi magistrátem a firmou Namiro zajímal na magistrátu prostřednictvím olomoucké advokátní kanceláře Pečený a partneři. Ivan Langer v ní pracuje jako koncipient.

,