Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Olomoučtí vědci zkoumají novou zbraň na rakovinu, donutí ji zničit si DNA

  4:53
Objev olomouckých vědců možná zcela změní způsob léčení některých typů rakoviny. Zjistili totiž, že nádorové buňky zabíjí uměle zrychlené kopírování jejich DNA, k němuž je možné je s pomocí léku přinutit.

Pavel Moudrý z Ústavu molekulární a translační medicíny v Olomouci, kterému se během působení v Kodani podařilo průlomové pozorování účinku léku olaparib, známého pod komerčním názvem Lynparza. | foto: ÚMTM

Psal se rok 2013, když tehdy teprve třicetiletý vědec olomouckého Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Pavel Moudrý v dánské Kodani poprvé sledoval překvapivé měření. To ukázalo, že lék olaparib, známý pod komerčním názvem Lynparza, dokáže při dělení nádorových buněk natolik zrychlit kopírování jejich DNA, až je to ve výsledku usmrtí.

Do té doby přitom vědecké týmy předpokládaly pravý opak, tedy že olaparib ničí nádorové buňky tím, že zdvojování buněčného genomu zpomaluje, tudíž se přepis DNA nestihne dokončit. Studii, kterou o tom Moudrý s kolegy napsal, nakonec otiskl prestižní mezinárodní časopis Nature. Toto náhodné zjištění totiž znamená průlom, který možná změní strategie léčby nádorových onemocnění.

„Nový mechanismus nabízí v budoucnosti lepší cílení léčby i vývoj efektivnějších kombinací s jinými léčivy,“ vyzdvihuje význam objevu ředitel ÚMTM Marián Hajdúch.

Lék Lynparza byl nedávno v Česku registrován na léčbu rakoviny vaječníků a prsu. Účinnou látkou olaparib se však vědecký tým složený z odborníků olomouckého ÚMTM a centra Danish Cancer Society v Kodani zabývá už deset let.

Vědci si zpočátku mysleli, že jde o omyl při měření

Před pěti lety vědci v dánské metropoli zkoumali, zda lék bude účinkovat i při poškození jiného proteinu, než na který původně cílí. Při jednom z experimentů zjistili, že olaparib takzvanou replikaci DNA nezpomaluje, ale zrychluje.

„Původně jsem si myslel, že jsme změřili hloupost, že to byl omyl. Proto jsme měření museli několikrát opakovat. Když se to začalo vyvíjet tak, že se nemýlíme, měli jsme velkou radost,“ vzpomíná dnes Moudrý.

Jak se ukázalo, zvýšená rychlost kopírování DNA vede v buňkách k mnohem závažnějším chybám, než když je proces zpomalený. Umělé navození zrychlené replikace je tak zcela novou koncepcí v léčbě nádorových onemocnění.

„Nabízí se jistá analogie s automobilovou dopravou - jak příliš pomalá jízda, tak i příliš vysoká rychlost mohou způsobit problémy. A jelikož nádorové buňky mají zpravidla ta svá pomyslná auta ve velmi špatném technickém stavu, vysoká rychlost jízdy je pro ně smrtelná,“ objasňuje vedoucí výzkumu Jiří Bártek.

Zdvojení buněčného genomu, při němž z jedné mateřské molekuly DNA vznikají dvě stejné dceřiné molekuly, je zásadní podmínkou pro úspěšné dělení buněk a přežití organismu. Tato buněčná „kopírka“ však nepracuje bez chyb.

Špatně opravené nebo neopravené chyby při kopírovaní DNA mohou způsobit mutace, které zvyšují pravděpodobnost přeměny normálních buněk na nádorové a u nádoru pak stupňují agresivitu i případnou odolnost vůči léčbě a také schopnost metastázovat.

Cílem je přestřihnout zhoubným buňkám „brzdová lanka“

Účinek léku olaparib zjednodušeně řečeno spočívá v tom, že zneškodní enzym PARP, který hlídá, aby proces zdvojování DNA běžel optimální rychlostí. Lék v podstatě funguje tak, že této „brzdě“ odstřihne pomyslná brzdová lanka.

Vysoká rychlost replikace pak vede k tomu, že se na šroubovici začnou hromadit chyby, což u zdravého člověka není nic fatálního, protože se může spolehnout na funkční gen BRCA. Ten po šroubovici sjede jako matka po šroubku a všechny chyby ve spolupráci s dalšími enzymy opraví.

Pohled na jádro zdravé buňky a jeho korektor chyb - funkční gen BRCA (svítící čára) sjede po šroubovici a opraví chyby vzniklé při kopírování buněčného DNA. U nádorových buněk k tomu nedochází.

U lidí s nádorovým onemocněním, pro které je určena léčba olaparibem, je však tento gen zmutovaný (BRCA1 nebo BRCA2) a jako takový není oprav schopen. Buňka s DNA plnou chyb pak nemůže přežít a zaniká, což vede k tomu, že nádor se nezvětšuje ani není schopen metastázovat.

Na průlomové studii se podílelo šest výzkumníků, z toho dva klíčoví jsou Češi. Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny, který je součástí Lékařské fakulty Univerzity Palackého, tak znovu potvrdil, že patří mezi přední světová pracoviště ve výzkumu rakoviny.

Lék Lynparza, který vyvinula britsko-švédská farmaceutická společnost AstraZeneca, dává naději hlavně těm ženám s rakovinou prsu nebo vaječníků, kterým se nemoc vrátila a mají mutace v genech BRCA1 nebo BRCA2. V Česku je sice registrovaný, ale pojišťovny léčbu, jež přijde na půl druhého milionu korun ročně, zatím nehradí.

  • Nejčtenější

Zemřel kardiochirurg Šantavý, špičkový lékař zachránil nespočet životů

25. dubna 2024  16:28

Fakultní nemocnice v Olomouci oznámila, že v pátek 19. dubna náhle zemřel lékař a někdejší...

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51,  aktualizováno  15:21

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Nebýt alkoholu, většinu času skoro nemáme co dělat, říká lékař z urgentu

25. dubna 2024

Premium Končí zde pacienti po mrtvici, infarktu, se zápalem plic, po otravě krve, závažných úrazech nebo po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyprodáno. Sparta se valí na Olomouc. Unikátní situace, těší se trenér Saňák

27. dubna 2024  11:55

Bude to krásný pohled a skvělá kulisa. Fotbalový svátek. Naposledy Sigma vyprodala Andrův stadion...

Janotka oživil i Muritalu, dává šanci mladíkům. A olomoucké béčko baví

29. dubna 2024  13:21

V dubnu vyhráli všech pět zápasů a bodově docvakli třetí Táborsko, které přivítají příště. Všimli...

Řidič autobusu ztrácí vědomí, příčinu jeho potíží má zjistit monitor srdce s AI

29. dubna 2024  11:54

Jen dva týdny po oficiálním světovém představení nejnovější generace EKG záznamníku, který...

Puntičkář Krejčí si penaltu nakrokoval dvakrát. Nerad u toho dlouho stojím

29. dubna 2024  11:46

Než poslal placírkou míč z penaltového puntíku k tyči, kam brankář olomouckých fotbalistů Tadeáš...

Sumčí albín z výstaviště si oblíbil makrely. Lidé si občas myslí, že je mrtvý

29. dubna 2024  4:51

Jan Nebor zaplácá do vody a sumec se začne obracet, aby si připlul pro makrelu. Je bílý a jmenuje...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...