Jindy nenápadná říčka Nemilanka po bleskové povodni, kdy 7. srpna ráno zatopila olomouckou čtvrť Slavonín.

Jindy nenápadná říčka Nemilanka po bleskové povodni, kdy 7. srpna ráno zatopila olomouckou čtvrť Slavonín. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomouc vyčistí říčku Nemilanku, stavba poldru se ale odkládá

  • 0
Méně nervózní budou letos při deštích obyvatelé olomouckých částí Slavonín a Nemilany. Město s Povodím Moravy vyčistí koryto Nemilanky, která je při větších deštích zaplavuje. Při mimořádných lijácích to ale stačit nebude. Pomohla by suchá nádrž, její stavbu ale musela radnice kvůli problémům s výkupem pozemků odložit.

O Nemilanku se olomoučtí radní začali ve velkém zajímat po loňském srpnu. Voda, která se během bouřky nevešla do koryta, tehdy zaplavila velkou část Slavonína a nadělala tam škodu za tři čtvrtě milionu korun.

"Vyčištění koryta není definitivní řešení. Při mimořádném nárazovém dešti to záplavám nezabrání, lidé už však nebudou mít vodu na zahradách a ve sklepech při každém větším dešti," řekl primátor Olomouce Martin Novotný.

Vodohospodáři budou Nemilanku čistit v délce asi dvou kilometrů. Po skončení velkého úklidu v korytě i na březích by se kapacita potoka měla až ztrojnásobit. Práce přijdou na 4 až 7 milionů korun.

Povodí Moravy se o Nemilanku stará od poloviny roku 2009, kdy ji převzalo od Zemědělské vodohospodářské správy. "Už tehdy bylo jasné, že je to jeden z nejzanedbanějších vodních toků," podotkla mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Stavbu suché nádrže komplikují problémy s výkupem pozemků

Podnik hned loni nechal kolem Nemilanky vykácet problematické porosty, aby se údržbáři k potoku vůbec dostali. Koncem loňského roku začala také probírka stromů a keřů na březích, která je před dokončením. "Práce na potoce ale zdaleka nekončí. Cílem je zlepšit kapacitu koryta, a tím snížit riziko povodňového ohrožení," dodala Hrdá.

Původně chtěla olomoucká radnice už letos na jaře začít stavět ve Slavoníně také suchou nádrž. Od takzvaného poldru ale musela prozatím upustit. Z devíti soukromých majitelů pozemků, které město pro stavbu potřebuje, souhlasili s prodejem jen čtyři.

"Dva vlastníci na výzvu vůbec nereagovali, jeden prodat odmítá a další bude souhlasit jen pod podmínkou, že město vykoupí celý jeho pozemek," popsal vedoucí odboru koncepce a rozvoje magistrátu Radek Dosoudil.

Další komplikací je, že s poldrem nepočítá současný územní plán, který by bylo potřeba změnit. Stavba je zakreslená až v konceptu nového územního plánu – a i k tomu mají lidé připomínky.

Radní proto počkají, jak to s poldrem v novém plánu dopadne. "Kdyby se do územního plánu dostal, byla by to veřejně prospěšná stavba. To by zjednodušilo jednání s majiteli pozemků," dodal Dosoudil.