Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Připravte si plán na povodeň, žádá olomoucká radnice tisíce lidí

  17:16aktualizováno  17:16
Na více než dva tisíce Olomoučanů se v nejbližších týdnech kvůli hrozbě záplav obrátí olomoucká radnice. Požádá je o takzvané povodňové plány jejich nemovitostí. Součástí bude například počet obyvatel nebo odhad, co budou při záplavách nejvíc potřebovat.

Most na Masarykově třídě při povodních v roce 1997. Dvojice mostů bude přestavěna právě proto, aby při povodních svou špatnou konstrukcí zbytečně nebrzdily vodu. | foto: Povodí Moravy

Informace, které takto Olomouc získá, se stanou součástí jejího právě dokončovaného digitálního povodňového plánu za více než milion korun.

Ten má v případě záplav mimo jiné přispět k efektivnějšímu plánování a rozdělování pomoci. Úředníky tak bude především zajímat, kolik lidí a velkých zvířat v nemovitosti žije, či s čím budou její obyvatelé potřebovat při velké vodě pomoci.

Na novém digitálním povodňovém plánu radnice pracuje již od loňského roku. Nyní všechny přípravy vrcholí. Zjednodušeně řečeno je digitální povodňový plán životně důležitý on-line systém s mapami a databází kontaktů, v němž se navíc při záplavách objevují ty nejaktuálnější informace.

"Umožní nejen soustředit na jednom místě veškeré dostupné informace související s ochranou před povodněmi, ale zároveň umožní povodňovým orgánům i veřejnosti přehledný přístup ke konkrétním informacím prostřednictvím běžných internetových prohlížečů," doplňuje náměstkyně olomouckého primátora Eva Machová.

Podstatnou součástí databáze digitálního povodňového plánu jsou ovšem i informace o jednotlivých domech, u nichž hrozí, že je případná velká voda zasáhne. Ještě do konce roku se tak radnice obrátí na obyvatele Olomouce, aby skrze dotazníky vypracovali povodňový plán svých nemovitostí.

Pomůže při nasazení hasičů a armády, apeluje náměstkyně

"Jelikož záplavové území tvoří jednu třetinu celkového katastrálního území města, dotýká se tato akce více jak 2 200 vlastníků nemovitostí," říká Jan Langr, který na olomouckém magistrátu vede odbor ochrany.

Úředníci tak nyní pro Olomoučany připravují vzor povodňového plánu nemovitosti. Přístupný bude jak v digitální, tak i v tištěné verzi, která bude k dispozici na kontaktních místech magistrátu.

Elektronickou verzi budou moci lidé vyplnit přímo na webových stránkách města anebo si budou moci stáhnout k sobě do počítače soubor v tabulkovém editoru.

To, zda ho lidé skutečně vyplní, však záleží pouze na nich. Vše je dobrovolné, město je k tomu ze zákona nemůže nutit. Povodňové plány nemovitostí jsou povinné pouze pro právnické osoby.

Machová však upozorňuje, že dostatek informací o jednotlivých domech může pomoci k efektivnějšímu rozplánování pomoci či příjezdů hasičů a vojáků. Těm tak ubudou zbytečné ztráty času při cestách na místa, kde jich není tolik potřeba.

"Vycházeli jsme z metodiky, kterou vypracovalo ministerstvo životního prostředí. Především nás zajímá počet obyvatel v nemovitosti či počet velkých zvířat. Počet lidí je důležitý, protože ne všichni zde musí být přihlášeni k trvalému pobytu. Lidé zde mohou mít například své staré rodiče," dodává.

"Chceme také vědět, jakou pomoc by od nás a od zasahujících složek při mimořádných událostech obyvatelé nemovitostí potřebovali a co jsou schopni zabezpečit si sami," přiblížila náměstkyně i další detaily povodňových plánů, které po lidech bude město žádat.

Na Olomoučany se radnice s žádostí o vyplnění povodňových plánů obrátí ještě letos. Na začátku příštího roku by pak měl být celý digitální povodňový plán Olomouce hotový. A to včetně ozkoušení nového technického vybavení.

K povodňovému plánu patří i nové sirény a srážkoměry

Tím to však neskončí. "Chceme dále nechat zpracovat analýzu kritických míst v případě přívalových srážek. Dále bychom rádi digitální povodňové plány každý rok aktualizovali, některé jejich součásti pak i častěji. Chceme to nastavit tak, abychom měli k dispozici pružnou databázi," uzavírá Machová.

Kromě samotné databáze a velkého množství informací souvisí s právě vznikajícím digitálním povodňovým plánem také výměna dvou olomouckých sirén. Místo dosluhujících rotačních zařízení bude mít město k dispozici nové elektronické sirény se záložním zdrojem elektřiny.

Nově se také v olomoucké protipovodňové výbavě objeví i srážkoměrné stanice. Radnice je postupně nainstaluje do městských částí Lošov, Radíkov a Slavonín, počítá se s nimi dále také v Droždíně a na Svatém Kopečku. Město by měly varovat před bleskovými povodněmi vyvolanými nečekanými a prudkými dešti.

"Budou monitorovat území města v místech, kde už došlo k bleskovým povodním, anebo tam, kde toto nebezpečí hrozí," uvedla již před časem za olomoucký magistrát jeho tehdejší mluvčí Jana Doleželová.

Další hlásič, který by měl Olomouc skrze dálkový přenos dat varovat před záplavami, by radnice ráda umístila do Trusovického potoka v katastru obce Bohuňovice, ležící zhruba dvanáct kilometrů od Olomouce.

"Zajistíme si tak potřebné informace o důležitém přítoku Moravy. Zkvalitní to vyhodnocení a řešení povodňových situací," vysvětlila již dříve Doleželová.

Celkově pak olomoucký digitální povodňový plán bude stát 1,3 milionu korun.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Jesenická firma Hard rozdala 130 výpovědí, přesto stále věří v záchranu

Přibližně 130 lidí může přijít o práci ve strojírenském závodě Hard Jeseník, pokud pro něj insolvenční správce nenajde kupce. Závod patřící do skupiny...  celý článek

Dva civilní zaměstnanci olomouckého krajského hasičského sboru. Jana Kohoutová...
Zpod auta vyprostili učitelku, která sama zachránila děti. Dostali cenu

Medaile hejtmana za záchranu lidského života si převzali dva civilní zaměstnanci olomouckého krajského hasičského sboru. Jana Kohoutová a Květoslav Zabák v...  celý článek

Ministr dopravy Dan Ťok přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Stavbu obchvatu brzdí ministr, tvrdí starosta Mohelnice. Ťok se ohradil

Ostrá slovní přestřelka se rozhořela mezi starostou Mohelnice a ministrem dopravy Danem Ťokem. Starosta tvrdí, že resort společně s Ředitelstvím silnic a...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.