Olomouc bude mít od podzimu vyhlášky, které zakáží ve vybraných ulicích žebrání a popíjení alkoholu. Strážníkům to pomůže v boji proti agresivním opilcům, často z řad bezdomovců. (Ilustrační snímek)

Olomouc bude mít od podzimu vyhlášky, které zakáží ve vybraných ulicích žebrání a popíjení alkoholu. Strážníkům to pomůže v boji proti agresivním opilcům, často z řad bezdomovců. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Olomouc zakáže žebrání i pití alkoholu na ulicích

  • 10
V některých částech Olomouce bude zákazané žebrat, popíjet alkohol na veřejnosti a povolený nebude ani pouliční prodej. Zdejší radnice totiž chce vytlačit z centra a také z okolí škol agresivní opilé lidi a party bezdomovců.

Zatímco řada menších měst v Olomouckém kraji má podobnou vyhlášku už několik let, v tom krajském dosud chybí. "Nebyla politická vůle to řešit," tvrdí diplomaticky vedení městské policie i samotní politici.

"Jako hlavní problém vidím alkohol a žebrání, které na ulicích většinou tvoří spojené nádoby. Pouliční prodej se jeví jako nárazový problém v posledních dvou letech. Soubor vyhlášek, které to budou řešit, chceme mít připravený do podzimu," prohlásil primátor Olomouce Martin Novotný.

Party opilých mladíků nebo podroušení bezdomovci žebrají peníze v centru města, kolem nádraží i na sídlištích, a to hlavně před supermarkety. "Určité skupinky takzvaných bezdomovců se dokonce pohybují jen v té své oblasti," podotkla mluvčí strážníků Magda Václavíková.

Dosud mohou strážníci opilcům většinou jen domlouvat a požádat je, aby odešli jinam. Na to, aby byli potrestáni za přestupky, většinou chybí důkazy. Lidé, kteří policii volají, totiž nakonec často odmítají svědčit.

S novou vyhláškou to budou mít městští policisté jednodušší. Za alkohol i žebrání budou moci dávat pokuty, a dokonce budou moci zabavovat opilcům alkohol.

K řešení nebyla vůle, říká šéf strážníků

"Budeme mít v ruce nástroj, který pomůže tyto lidi vykázat z míst, kde vadí jiným spoluobčanům," těší se ředitel Městské policie Olomouc Pavel Skalický, který tvrdí, že s opilci se strážníci potýkají každý den.

Proč už tedy dávno šéf městských policistů o podobnou vyhlášku neusiloval? "V minulé době k tomu nebyla vůle, teď naopak cítím podporu," říká taktně Skalický.

V minulém volebním období měl městskou policii na starosti bývalý náměstek primátora Jiří Martinák z ODS. Nyní je to jeho stranický kolega a primátor Novotný. Ten si zjevně s vedením městské policie rozumí víc. Skalickému dokonce Novotný nechal volnou ruku v tom, aby vytipoval, na kterých místech by měly vyhlášky platit.

"Návrhy nepřipraví neutrální právníci, ale zohledníme tak zkušenosti samotných strážníků," vysvětlil Novotný.

A jak vysvětluje primátor, proč město řeší tento problém až nyní? "Neměl jsem to dříve na starosti, teď se to snažím nějak řešit. Uvidíme, k čemu to povede," odvětil primátor.

Vyhlášku, která zakazuje pití alkoholu na konkrétních místech, mají například Prostějov nebo Hranice. Jako vůbec první si ji prosadil Uničov. Nynější starosta Dalibor Horák je spokojený, i když se pití z uničovských ulic úplně vymýtit nepodařilo.

"Staré známé firmy už to ale na veřejnosti nezkoušejí a uklidí se vždy někam za buk," shrnul Horák. Město se přitom kromě alkoholu pustilo i do boje s pouličními prodejci, za které se často vydávají zloději (více čtěte zde).

Opilci od stánku vedle školy už roky obtěžují děti

Několik let marně žádali rodiče dětí ze Základní školy sv. Voršily v Olomouci, aby město vykázalo opilce od stánku v sousedství školy. Až letos noví radní zareagovali na jejich další petici. "Stánek stojí na městském pozemku, proto chceme dosáhnout toho, aby alkohol nebyl součástí sortimentu," vysvětlil primátor Martin Novotný.

Nic jiného město zatím dělat nemůže. Vyhláška, která by odtud mohla vykázat samotné opilce, bude platit až na podzim. I tak je to ale pro školu dobrá zpráva. "Kolem stánku se shromažďují lidé, kteří fyzicky i verbálně napadají děti a škemrají po nich peníze," vysvětlil ředitel Zdeněk Navrátil.

Zelený stánek na rohu Aksamitovy ulice a třídy Svobody není jediný, který přitahuje podobná individua. Strážníci často řeší problémy také na Gorazdově náměstí či před supermarketem na třídě Svobody.

"Lidé stojící u stánku častují kolemjdoucí nevhodnými poznámkami. S přibývajícím alkoholem nejenže absolutně neřeší znečištění veřejného prostranství, ale stupňují mnohdy až agresivní snahu vyžebrat si peníze či cigarety," popsala mluvčí olomoucké městské policie Magda Václavíková.

Kvůli bezdomovcům, kteří své okolí obtěžovali žebráním, volali Olomoučané na městskou policii jen za poslední týden asi desetkrát. Na opilce si stěžovali jedenáctkrát.