Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Volební porcování Olomouce končí, město vrátí jediný hlasovací obvod

  10:33aktualizováno  10:33
Olomoučany při podzimních komunálních volbách zřejmě čeká převratná změna. Radní odsouhlasili návrh primátora Martina Majora z ODS, aby lidé místo v pěti volebních okresech volili opět jen v jednom pro celé město. Změnu ještě musí potvrdit zastupitelstvo.
Olomoučané budou při podzimních komunálních volbách po dvaceti letech opět hlasovat v rámci jediného velkého volebního obvodu. Dosavadní dělení na několik menších končí. Ilustrační snímek

Olomoučané budou při podzimních komunálních volbách po dvaceti letech opět hlasovat v rámci jediného velkého volebního obvodu. Dosavadní dělení na několik menších končí. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Po sloučení přitom volá řada obyvatel i menší strany a sdružení už mnoho let, dříve silné partaje v čele právě s ODS či ČSSD mu však dosud bránily. Systém pěti volebních obvodů totiž při sčítání výsledků nahrával především velkým stranám, které se v čele města střídaly.

Návrh na zavedení jednoho volebního obvodu teď ale podle primátora podporuje celá koalice, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Zda nápadu vdechnou život i zastupitelé se rozhodne na zasedání začátkem května.

Za jediný volební obvod přitom bojuje například i nedávno vzniklá iniciativa Nerozdělení.cz.

"Radnice pravidelně od roku 1994 rozděluje město před komunálními volbami na několik obvodů, ve kterých občané volí jen poměrnou část zastupitelů. Olomouc ale nemá systém místních radnic jako jiná velká města - volí se do jednoho jediného zastupitelstva. Rozdělení do obvodů je proto neopodstatněné a v České republice ojedinělé," upozorňuje na stránkách iniciativy její autor Jakub Hájek.

Podle něj absurdnost dělení města dokresluje například fakt, že volební obvod číslo 5 táhnoucí se od městské části Řepčín až po Lošov dělí vzdálenost deseti kilometrů.

Impulsem mohou být obavy ODS z volebního výsledku

Současný návrh primátora je tak v ostrém kontrastu s dvacetiletou praxí, která na radnici panovala. I přes hlasité volání občanů města se vládnoucí strany zavedeného systému, který nahrával do karet velkým partajím, nechtěly vzdát.

"Z mého pohledu právníka je rozdělení Olomouce do pěti volebních obvodů přežitek. U statutárních měst má smysl pouze v případě, že v nich existují malé radnice. V Olomouci je takové řešení krajně neekonomické," říká nyní Major.

Systém volebních obvodů

Olomoucká radnice od roku 1994 rozděluje město před komunálními volbami na několik obvodů, ve kterých občané volí jen poměrnou část zastupitelů. Vzhledem k tomu, že nemá stejně jako například Praha systém menších radnic a volí se do jediného zastupitelstva, je takové dělení podle jeho kritiků i politologů nesmyslné a v České republice ojedinělé. Při přepočítávání hlasů však tento systém nahrává větším stranám.

Podle politologů však za náhlým obratem před volbami může stát i strach donedávna silné strany z propadáku v komunálních volbách. Po nedávných problémech ve vedení ODS totiž strana důvěru voličů ztrácí a není nereálné, že by se mohla ocitnout na místě malých stran, které dosavadní způsob voleb znevýhodňoval.

"Pochopitelně to spolu souviset může a zřejmě i souvisí. Velký volební obvod má navíc ještě jedno významné plus. Pokud má strana silného lídra, může získat hlasy právě díky němu, což při rozdělení obvodů na menší není možné," nastínil politolog Tomáš Lebeda.

S tím zřejmě počítá i ODS, která by se při větším počtu obvodů vůbec nemusela dostat do zastupitelstva.

"Umím si představit situaci, kdy občanští demokraté získají v jednotlivých obvodech od šesti do osmi procent hlasů a do zastupitelstva se třeba vůbec nedostanou. Silné straně vyhovuje více obvodů, pro malé je to samozřejmě nevýhodné," vysvětlil politolog Pavel Šaradín.

Že se úvahy vedení radnice ubírají i tímto směrem, nakonec připouští také primátor.

"Těch proměnných je daleko víc. Volební zisk je ale určitě jedním z důležitých faktorů," připouští nakonec i Major.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Policie kvůli vyšetřování obsadila Povodí Vltavy a Moravy, radnici i firmu

Na několika místech Česka zasahovali ve středu 11. dubna policisté Národní...

Na několika místech Česka zasahovali ve středu policisté Národní centrály proti organizovanému zločinu. Zajímali se o...

Další z rubriky

Prostějovská opozice kvůli problémům kolem hokeje zaútočila na náměstky

Prostějovská radnice.

Kvůli krachu mládežnického hokeje a problematickým dotacím opozice v Prostějově ostře atakuje odpovědné náměstky...

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

Zemědělci jsou ve skluzu, jarní práce oddálila dlouhá zima

(Ilustrační snímek)

Začátek jarních zemědělských prací nejen v Olomouckém kraji oddálila dlouhá zima a místy také podmáčená půda. Mnozí...

Najdete na iDNES.cz