Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prázdniny mění Olomouc na „mrtvé“ město, velký kulturní tahák chybí

  13:57aktualizováno  13:57
Nuda v Olomouci. Parafráze názvu známého filmu Nuda v Brně sedí v Olomouckém kraji nejen na jeho "hlavní" město. Také další místa v regionu trpí během prázdnin nedostatkem atraktivních akcí, které by lákaly návštěvníky.

Velkou kulturní akci, na kterou by se sjížděli lidé z širokého okolí, v létě nikde v Olomouckém kraji nenajdete (Ilustrační snímek). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Název filmu Nuda v Brně jsme si nepůjčili jen tak. Ano, pravda, Brno nebo například Ostrava jsou ve srovnání s Olomoucí daleko větší města s mnohem více obyvateli. Jejich prázdninový provoz se však s Olomoucí nedá srovnat. Středomoravská metropole se v tomto směru mění takřka na "mrtvé" město.

"O prázdninách je kulturní provoz opravdu trochu omezený. Nejvíce akcí je tradičně v červnu a v září," připustila mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová. Naposledy na Horním náměstí vystoupila americká zpěvačka Dee Dee Bridgewater.

Mluvčí také připomíná pravidelné promenádní koncerty, festival Flamengo, Oslavy maršála Radeckého na konci srpna či akci Léto s Philipsem, při níž během srpna bude radnice každý večer svítit barvami v rytmu hudby.

Olomouc žije i díky studentům, kteří na léto mizí

Olomoučan David Hrbek soudí, že akcí by přes prázdniny mělo být víc. "Na druhé straně, mentalita zdejších lidí je zvláštní. Těžko lidi nalákáte během roku, natož přes prázdniny. Olomouc je navíc studentské město a v létě tady studenti nejsou. A je to vidět, ulice jsou prázdné," řekl Hrbek.

Srovnání prázdninového provozu v Olomouci s Ostravou či Brnem je tristní. Například na 11. ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava přijelo minulý víkend přes 30 tisíc lidí.

A další akce následují. Jde například o divadelní Shakespearovské slavnosti a v srpnu o Festival nové hudby nebo Folklor bez hranic, kam přijedou soubory i z Itálie, Chorvatska, Ruska, Běloruska či Nového Zélandu.

Také do Brna se na nádvoří hradu Špilberk se třemi premiérami vrací tradiční Letní shakespearovské slavnosti. Brno-střed kromě toho pořádá sérii divadel, koncertů, výstav nebo akcí pro děti Léto v centru.

V provozu bude opět pláž s míchanými koktejly a s obrovským pískovištěm a atrakcemi pro děti, každý pátek večer budou koncerty v rámci Music Pointu. V Brně kromě toho funguje turistický minibus, zájemci si mohou také objednat prohlídky s průvodcem po brněnských chrámech.

Menší města mají akcí minimum, v Přerově má kultura volno

Co další města v Olomouckém kraji? V Šumperku a Přerově se o prázdninový provoz moc nestarají. V plném proudu je nicméně výstava o čarodějnických procesech.

"Moc dalších akcí není," řekl mluvčí šumperské radnice Kamil Navrátil. Zájemci podle něj mohou na prohlídku radniční věže, město přispívá na Klášterní hudební slavnosti nebo na mezinárodní folklorní festival.

V Přerově má zase tamní kulturní centrum volno, zrušeny jsou i promenádní koncerty. "Lidé jsou na dovolených. Hlavní akcí, kterou pořádáme v letních měsících, jsou hody v první polovině srpna," řekl mluvčí magistrátu Bohuslav Přidal. To se nelíbí přerovské opozici.

"Za současné finanční situace to není nic překvapivého. Kultura je drahá, město má dluhy, plánuje další investice, a nezbývají peníze na prázdninový provoz. My máme samozřejmě jinou představu, jak na to," řekl opoziční zastupitel Richard Šlechta. Naproti tomu v Prostějově jsou spokojení.

"Přes prázdniny organizujeme tradiční Kulturní léto. Každý čtvrtek je program. Všechno je to samozřejmě o penězích. Jsme přesvědčeni, že tato akce odpovídá tomu, co si můžeme dovolit," řekla mluvčí prostějovského magistrátu Jana Gáborová. Město má i prohlídky opravené radniční věže.

Zrovna ve čtvrtek v rámci Kulturního léta byla Květinová noc s hippies a revival kapelami, dále jde o vycházky do přírody, letní kino, hry pro děti a na závěr vystoupení oblíbených Monkey Business.

Podle aktivisty a opozičního politika Jana Navrátila je to na prázdninové období poměrně dostatečné. "Loni jsem poslal děkovný dopis, že město festival zorganizovalo. Spíš mně vadí, že jsou v létě zavřené lázně, kam řada lidí chodí pravidelně plavat. V akvaparku se plavat nedá," podotkl Navrátil.

Také mluvčí jesenické radnice Věra Janků může zájemcům přes letní období něco málo nabídnout. "Bude tady série koncertů o víkendech, připravuje se oblíbený festival Dny piva a každou neděli se pořádají cyklovýlety pro rodiny s dětmi, ale i pro pokročilé cyklisty," popsala Janků.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

Najdete na iDNES.cz