Nové oddělení za devětatřicet milionů korun výrazně zkrátí čekání pacientů na vyšetření.

Nové oddělení za devětatřicet milionů korun výrazně zkrátí čekání pacientů na vyšetření. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomoucká fakultní nemocnice otevřela nové oddělení pro léčbu srdce

  • 0
Specializované oddělení pro léčby srdečního rytmu za devětatřicet milionů korun budou moci odteď využívat pacienti ve fakultní nemocnici v Olomouci. Místo ročního čekání se tak nyní lidé dostanou na vyšetření během šesti až osmi týdnů.

Podobné pracoviště dosud v Olomouckém kraji chybělo, například nemocní se srdeční arytmií už proto nebudou muset jezdit na kliniky v Praze či Brně a čekat v dlouhých pořadnících.

Nové oddělení, které podle nemocnice patří mezi nejmodernější ve střední a východní Evropě, se může pochlubit například angiolinkou a špičkovou technologií umožňující prostorové zobrazení srdečních dutin.

"V oblasti intervenční kardiologie a léčby poruch srdečního rytmu jsme se posunuli mezi pět nejmodernějších pracovišť v České republice," uvedl Miloš Táborský, přednosta první interní kliniky.

Odborníci podle něj budou moci dělat více zákroků v oblasti léčby srdce a cév, aniž by pacienti museli podstoupit klasickou operaci. "Nyní nabízíme účinnou léčbu všech poruch srdečního rytmu," dodal přednosta.

Nově oddělení fakultní nemocnice.

Vybavením patří pracoviště mezi jedno z nejmodernějších ve střední a východní Evropě.

Foto: Luděk Peřina, MF DNES.

Sál, kterému před zahájením provozu požehnal olomoucký arcibiskup Jan Graubner, bude zpočátku fungovat jen ve zkušebním provozu. Za plného zatížení pak lékaři ošetří zhruba patnáct lidí týdně a díky moderním technologiím pacienti dostanou kvalitnější péči. Lékaři zase mohou nabízet širší spektrum výkonů.

Stresujícímu čekání na místo v Praze či Brně je konec

Kromě toho už také nebude nutné posílat složité případy srdečních arytmií na specializovaná oddělení do Brna či Prahy, kde lidé čekali na vyšetření šest až dvanáct měsíců.

"Bylo to pro ně nepříjemné a stresující. Čekací doba se nyní zkrátila na šest až osm týdnů," řekl Táborský. Právě choroby srdce a cév vedou tuzemský žebříček nejčastějších příčin úmrtí. Ročně jim podlehne na padesát tisíc lidí.

"Je to zhruba polovina všech zemřelých. Proto je naší snahou, aby péče o pacienty s těmito chorobami byla co nejlepší," vysvětlil ředitel Fakultní nemocnice Radomír Maráček.

Vybavení sálu vyšlo na pětadvacet milionů korun, dalších čtrnáct stály stavební úpravy. Kromě nemocných z Olomouckého kraje budou do Olomouce přijíždět i lidé ze Zlínska a z některých okresů Pardubického kraje.