Olomoucká fakultní nemocnice představila novou 3D technologii, která lékařům pomáhá při laparoskopických operacích. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na sále vidí lékaři jako v 3D kině, operace jsou pak přesnější

  • 0
Gynekologové ve Fakultní nemocnici Olomouc začali jako první v zemi používat při laparoskopických operacích speciální 3D brýle. Ty jim přímo na monitoru před nimi ukazují obraz operované oblasti mnohem reálněji než dosud.

Lékaři s pomocí této moderní technologie provedli prvních deset operací a pochvalují si, že zákroky s 3D laparoskopem jsou přesnější, bezpečnější a šetrnější k pacientkám.

Pomocí nové technologie, při které se na obrazovce před nimi při zákroku orgány zobrazují prostorově, operovali v pátek dopoledne olomoučtí gynekologové i šestadvacetiletou pacientku s endometriózou, tedy gynekologickým onemocněním doprovázeným bolestmi v malé pánvi a také neplodností.

"Tyto potíže nelze bez operace odstranit. S novou technologií a díky kvalitnějšímu zobrazení jsme nyní schopni tento výkon provádět šetrněji. Laparoskopickou věž využijeme nejčastěji právě při nejsložitějších gynekologických výkonech, jako je řešení některých vývojových vad či odstranění zhoubných nádorů ženských orgánů," uvedl Radovan Pilka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Olomouc.

Z gynekologicko-porodnických pracovišť v zemi má laparoskopickou věž Einstein Vision za 3,5 milionu korun jen to olomoucké. Lékaři za sebou mají prvních deset operací, při nichž na sále měli nasazeny speciální 3D brýle.

Při zákroku mají lékaři k dispozici dvě obrazovky. Menší z nich ukazuje běžný 2D obraz, na jaký jsou lidé zvyklý například z televize, ta větší pak slouží společně s brýlemi k 3D promítání.

"Během výkonu má operatér i ostatní členové jeho týmu nasazeny 3D brýle, které jsou prakticky totožné s brýlemi, jaké se využívají například v kině. Dvě paralelní kamery snímají obraz tak, aby mohl být na monitor přenášen prostorově. Lépe tak získáme představu o anatomických strukturách v operačním poli, zvyšuje se tak přesnost a hlavně bezpečnost operace pro pacienta,“ dodal Pilka s tím že moderní 3D laparoskop vrací chirurgům prostorové vnímání.

"Vrací nám hloubku, vidíme, kde je nástroj a kde je tkáň. Doteď jsme se dívali jedním okem, teď můžeme dvěma."

Právě ještě detailnější zobrazení simulující běžnou operaci je pro lékaře při laparoskopickém zákroku velmi podstatné.

"Díky dvěma Full HD kamerám není obraz digitálně dopočítáván, a lékaři se tak mohou spolehnout na ostré a věrné zobrazení, které jim umožňuje provádět i operační výkony vysoce náročné na detaily, jako jsou například operace střev, prostaty, ledvin či gynekologické zákroky na děloze,“ uvedl Alan Munteanu, který zastupuje výrobce přístroje.