Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká fakultní nemocnice zruší dalších několik desítek lůžek

  11:56aktualizováno  11:56
Nemocnice v Olomouckém kraji kvůli úsporám postupně snižují počty takzvaných akutních lůžek. Třeba v olomoucké fakultní nemocnici jich do konce roku ubude padesát. Lékaři ale upozorňují, že do rozsahu nabízené péče se tato redukce míst nepromítne.

Olomoucká fakultní nemocnice ruší další desítky lůžek, pacienti by to ale nijak pocítit neměli. (Ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Snížení počtu akutních lůžek je možné díky lepší organizaci práce, ale také stále modernějším metodám. Díky nim u řady zákroků, po kterých se dřív muselo nějaký čas ležet v nemocnici pod dohledem lékařů, dnes můžete brzy odejít domů. Pro většinu pacientů to tak může znít jako dobrá zpráva. Asi jen málokdo v nemocnici rád tráví víc času, než je nezbytně nutné.

"Po snížení počtu lůžek i po dalším plánovaném na letošek poskytujeme stejný objem péče a ani na žádné zákroky se kvůli tomu nebude čekat déle. Na zdraví a péči o nemocné tak redukce míst nebude mít vliv," uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant.

V největším zdravotnickém zařízení v kraji je nyní k dispozici 1 188 lůžek, na konci letošního roku jich bude o pět desítek méně. Některá se promění na sociální lůžka, jiná zmizí úplně. Postele ubudou třeba na druhé interně, neurologii, kožním či onkologii. Už loni v Olomouci ubrali stovku lůžek, další ubyla ještě dřív.

Nemocnice Agelu už počty lůžek snížily v minulých letech

V Přerově, Prostějově, Šumperku a Šternberku snižovali v minulých letech počty postelí průběžně, o dalším poklesu proto v zařízeních spravovaných holdingem Agel nyní neuvažují.

"Obecně patří počet lůžek na tisíc obyvatel v Olomouckém kraji ve srovnání s ostatními kraji v Česku k nejnižším, což svědčí o efektivním poskytování péče," míní mluvčí Agelu Hana Szotkowská.

Redukci míst si mohou nemocnice dovolit mimo jiné i díky lepší organizaci práce. Pacient to pocítí například v tom, že na některé zákroky nastoupí až v den jejich výkonu. A ne o den dřív, jako to bylo zatím na některých odděleních obvyklé.

Díky úsporám za lůžka jsou peníze na nové přístroje

Po operacích pak budou do domácího ošetřování propuštění lidé hned, jakmile to jejich zdravotní stav umožní. Nemocnice také lépe "vytíží" jednotlivá lůžka, přičemž některé neakutní obory je budou sdílet. Rozhodně to ale neznamená rušení oddělení.

Ředitel hranické nemocnice Eduard Sohlich upozorňuje, že i omezování počtu lůžek v jednotlivých zařízeních má své meze: "Pokud nedojde k zániku základní zdravotnické obslužnosti v okresních nemocnicích, může být obecně tato restrukturalizace pro pacienty přínosná," míní.

Vyřazení nadbytečných míst se navíc již kladně projevilo v hospodaření nemocnic. Ty tak mohou víc investovat do moderních přístrojů.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

Nejvyšší soud vrátil zpět spor o stavbu obchodní galerie v Prostějově

(ilustrační snímek)

Rozsudek Nejvyššího soudu o stavbě velké obchodní galerie v centru Prostějova, na který všichni netrpělivě čekali,...

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Najdete na iDNES.cz