Parkúrové závodiště, jízdárna, penzion, to vše podpořené dotacemi v hodnotě desítek milionů. V olomoucké části Lazce stojí od roku 2013 moderní areál. Od začátku měl podporu Jiřího Rozbořila, teď se ovšem zdá, že možná politik pomáhal až příliš. | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Miliony na jízdárnu z olomoucké kauzy tekly díky podvodu, zjistil audit

  • 4
Desítky milionů z dotací na jezdecký areál, které skončily v nesprávných rukou kvůli podvodu. Právě jeho vyšetřování podle dostupných informací chtěli ovlivnit aktéři olomoucké kauzy. Evropské peníze se teď úřady snaží získat zpět, zatím se to nepodařilo.

Na stavbu jezdeckého areálu v olomoucké čtvrti Lazce šlo přes dvě dotace více než třicet milionů korun. Kontrola ministerstva financí loni odhalila, že budovy jízdárny a penzionu stavěla firma, která se k zakázce dostala skrz zfalšované dokumenty.

Jezdecký areál Lazce

Ministerstvo proto navrhlo, aby se dotace kompletně vrátily zpět. To nyní řeší správci evropských dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava. Samo ministerstvo uvádí, že jim to už trvá příliš dlouho. Mluvčí středomoravského ROP Michaela Linhartová ale vyzdvihuje, že postupují v souladu se zákony.

Důležitou podmínkou pro zisk zakázky na budování areálu byly doklady o tom, že příslušná firma postavila dříve alespoň tři budovy. Auditoři však pro ministerstvo financí zjistili, že to vítěz zakázky nesplnil.

„Doložené referenční stavby podané v nabídce nebyly realizovány, předložená osvědčení nebyla pravdivá,“ popisuje Kateřina Vaidišová z oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva financí.

Ministerstvo má podezření na podvod či pletichy

Z jeho strany proto padl návrh, aby se obě dotace při tzv. opravě kompletně vrátily zpět. Ministerstvo navíc kvůli auditu podalo trestní oznámení.

„A to pro podezření ze spáchání trestných činů dotační podvod, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, nebo poškození finančních zájmů Evropské unie,“ vypočítává Vaidišová. Vyšetřování dál pokračuje.

Na starosti ho má v Olomouci krajský odbor hospodářské kriminality, jehož šéf Radek Petrůj sedí po obvinění v olomoucké kauze ve vazbě. Stíhaný je i vlivný podnikatel Ivan Kyselý, náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec a hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD.

Ten je jako jediný stíhán na svobodě. Všichni jsou podle žalobců zapleteni do korupční kauzy, v níž mělo jít i o ovlivňování vyšetřování (více o policejní akci s krycím názvem VIDKUN najdete zde).

Žádný úplatek jsem nikdy nenabízel, hájí se hejtman

Na spojení jezdeckého areálu s aférou upozornil jako první server Neovlivni.cz. Zveřejnil část policejních záznamů, podle nichž Rozbořil po Kadlecovi chtěl, aby policie vyšetřování vyvolané ministerstvem odložila. Za to měl Rozbořil Kadlecovi nabídnout úplatek. Hejtman to odmítá. „Žádný úplatek jsem nikdy nenabízel,“ hájí se.

Krajské ředitelství vyšetřování dotací nekomentuje. „Případ je stále v prověřování, proto nebudeme prozatím poskytovat bližší informace,“ říká mluvčí Josef Bednařík.

Firmou, která podle webu ROP Střední Morava dostala na starost stavební práce na jízdárně a penzionu coby dodavatel, je Carman. Patří do skupiny společností Carman Group. Její další člen – Carman Invest – má na internetových stránkách jezdecký areál v Olomouci uvedený mezi stavbami, na nichž se podílel.

Předseda představenstva společnosti Carman Karel Stehlík byl ale stručný. „Nijak to nechci komentovat,“ řekl.

Kontrola určí, jak velký kus dotace se bude vracet

Důležitá je role ROP Střední Morava, konkrétně Úřadu Regionální rady. Na starosti má od letošního května daňovou kontrolu, která zjednodušeně řečeno určí, kolik procent z dotace se bude muset vrátit.

„Daňová kontrola probíhá, takže dotace nebyly vráceny. Postup Úřadu Regionální rady jako správce daně je zdlouhavý,“ shrnuje Vaidišová za ministerstvo. Její kolegyně z oddělení vnějších vztahů Tereza Peprníková doplňuje, že správce daně musí postupovat bez zbytečných průtahů.

Proč daňová kontrola ještě neskončila, mluvčí středomoravského ROP Linhartová nevysvětlila. Úřad Regionální rady je podle ní vázán mlčenlivostí.

„Při daňové kontrole postupujeme v souladu s nastavenými postupy a legislativou. U uvedených projektů se však jedná o skutkově složitý případ. Současně s daňovým řízením probíhá i prověřování Policií ČR. Spolupracujeme s ní,“ dodala Linhartová.

Obviněný hejtman pořád drží v ROPu důležitý post

Zajímavý je také fakt, že obviněný hejtman Rozbořil zůstává coby předseda i v čele Regionální rady.

Hejtman přitom vazbu na jezdecký areál má. Lze ji vysledovat přes zrušenou společnost RONA CZ. Rozbořilovým společníkem v ní byl Roman Navrátil. Ten je provozovatelem jízdárny.

Navíc ve firmě, pod níž areál spadá, figuruje i dvaadvacetiletý Filip Navrátil a pětačtyřicetiletá Jitka Navrátilová. Rozbořil navíc vlastní luxusní byt v kontroverzní budově Namiro, kterou v centru Olomouce postavila právě Navrátilova společnost.

Rozbořil vždy podle svědectví někdejších olomouckých zastupitelů za lazecký areál bojoval. Navíc po obvinění minulý týden řekl, že k jízdárně má velice dobrý vztah a že tento projekt vymyslel.

Ve vedení Regionální rady má obviněný hejtman bezpochyby větší přehled o podstatné části dotovaných zakázek, než kdyby ji opustil. Za problém či střet zájmů to ale rozhodně nepovažuje.

„Žádný střet zájmů nevidím. V prvé řadě, dotaci na Lazce jsem neposkytoval já. Byla poskytnuta ještě za mého předchůdce. Merit věci je úplně jiný. O tom ale teď mluvit nemohu, je to předmětem šetření,“ doplňuje Rozbořil.

Zdůrazňuje, že rozdělování dotací řídí především Úřad Regionální rady, jenž jejímu výboru dodává návrhy.

„Ten výbor je dvoukomorový, zastoupen Zlínským i Olomouckým krajem. Není to jen o předsedovi. O návrzích úřadu hlasuje šestnáct lidí. Nedovedu si představit – a nevidím k tomu ani jeden jediný důvod, že bych hlasoval pod nějakým tlakem či vlivem této kauzy,“ uzavírá.