Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká knihovna zažaluje kvůli nevráceným knihám desítky čtenářů

  9:36aktualizováno  9:36
Olomoucká vědecká knihovna chystá žaloby na desítky čtenářů kvůli dlouho nevráceným knihám. Její vedení končí s téměř detektivním pátráním po kontaktech na hříšníky, v květnu je předá advokátovi. Týká se to lidí, kteří nevyužili ani možnosti vrátit knihy bez pokut při takzvané amnestii.

Olomoucké vědecké knihovně nevrátily loni desítky lidí půjčené knihy. Ta je proto nyní bude vymáhat pomocí žalob. | foto: Stanislav Kamenský, iDNES.cz

Knihovna k ráznému kroku přistoupila už podruhé. Když její advokát podobné případy řešil poprvé, pro některé čtenáře skončily pokutami v řádech desetitisíců korun či exekucemi.

"Nechtěla jsem, aby se dávalo tolik žalob. Ale už nevidím jinou možnost, jak naše knihy získat zpět. Opravdu jsme udělali maximum," popisuje ředitelka Vědecké knihovny v Olomouci Jitka Holásková.

Ta se tentokrát zaměřila na lidi, kteří sem doposud nevrátili knihy půjčené v loňském roce. Šlo o devět desítek čtenářů, u sebe měli celkem 289 knih. "Tak vysoká čísla jsem nečekala, velmi nepříjemně mě to překvapilo. Zhruba polovina z nich má doma po jedné knize, ti ostatní od dvou až po osmnáct," upřesňuje Holásková.

Od těchto čtenářů, kteří kromě samotných knih dluží také poplatky za upomínky, se knihovna pokusila svůj majetek získat nejprve v březnu. Při takzvané amnestii mohli hříšníci vše během dvou týdnů vrátit bez obav z pokut, knihovna je prominula.

Knihovna nejdřív zkusila hříšníky vypátrat, třeba přes Facebook

"Myslím si, že jsme tak všem nastavili vhodné podmínky. Dohromady se nám sešlo bezmála čtrnáct set knih. Ovšem těch z loňského roku bylo jen dvacet jedna," krčí rameny ředitelka. Na její pokyn se tak v dubnu rozběhlo téměř detektivní pátrání. Díky němu se do regálů vrátila zhruba polovina od loňska postrádaných svazků.

"Vedoucí výpůjčního oddělení začal na sociální síti Facebook či v ostatních veřejných zdrojích hledat další kontakty či adresy na lidi, kteří ty knihy mají. Snažili jsme se oslovit každého zvlášť. U zhruba padesáti se to povedlo. Jednáme s nimi o vrácení či dokoupení knih," shrnula Holásková.

Další fáze boje vědecké knihovny o nevrácené tituly přichází nyní. Detailní vyhledávání hříšníků skončí v těchto dnech, ke slovu se pak už dostanou žaloby. "Na přelomu dubna a května vše uzavřeme. Vezmeme zbytek čtenářů a předáme je právníkovi. Zažalujeme je kvůli vrácení knih," říká jednoznačně Holásková.

Kolika lidí se tento krok bude týkat, prozatím netuší. Nemá ještě na stole přesné vyhodnocení dubnové 'pátrací' akce. "Pravděpodobně to však bude několik desítek našich dlužníků," dodává ředitelka.

Ředitelka: Žaloby jsme nechtěli, ale nemáme jinou možnost

Velkou radost však z tohoto vývoje nemá. O vlnu žalob ze strany vědecké knihovny podle svých slov nestála. "Pro všechny zúčastněné je to poměrně nepříjemná záležitost. Na druhou stranu už nevidím jinou možnost, jak naše knihy získat zpět. Opravdu jsme pro to udělali maximum," přemítá její šéfka.

Boj o knihy

Knihovně od minulého roku lidé dluží 289 knih. V březnu jich čtenáři při amnestii přinesli 21, dalších 50 lidí se pak v dubnu podařilo knihovně oslovit přes vypátrané kontakty. Na zbytek v květnu podá vedení knihovny desítky žalob. Vše může skončit vysokými pokutami a exekucemi.

Podobnou akci spustila olomoucká vědecká knihovna i minulý rok, padlo při ní dvanáct žalob. Další čtenáři, kteří měli knihy doma i tři roky, na vše doplatili exekucemi či pokutami. Ta nejvyšší dosáhla 30 tisíc korun.

Z valné části šlo o bývalé studenty Univerzity Palackého. "Řada z nich tehdy na naše upomínky nereagovala, ale když k nimi přišel exekutor, knihy měli nachystané v předsíni u dveří," diví se Holásková.

Mezi nevrácenými tituly, za které lidé tehdy takto draze zaplatili, se objevila například příručka o šití rukavic či o opravě auta. "Převažuje však odborná literatura, hlavně právnická. Hodnota těchto titulů je zhruba pět set korun," přiblížil již dříve vedoucí výpůjčního oddělení knihovny Vladimír Klásek.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Po vloupání do vodojemu se radnice bála otravy, lidé museli k cisternám

Pracovník Vodovodů a kanalizací Kroměříž chystá v Tučapech cisternu s pitnou vodou.

Značnou komplikaci zažily zhruba dva tisíce obyvatel Moravského Berouna na Olomoucku. Lidé museli dočasně brát vodu z...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Firma Olomouce pro správu sportovišť stadion nezvládne, údržbu bude platit

JMÉNO PO MECENÁŠI. Jméno nese po svém zakladateli a mecenáši olomoucké kopané...

Olomoucká radnice si koupila za 145 milionů korun a balík akcií Andrův stadion, vlastními silami se o něj však nedokáže...

Najdete na iDNES.cz