Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok práce a plat 24 tisíc. Nemocnice láká mladé lékaře, aby neodcházeli

  4:51aktualizováno  4:51
Olomoucká nemocnice vymyslela plán, jak přesvědčit mladé lékaře, že mají zůstat doma a neutíkat hned po studiu do zahraničí. Absolventy láká hlavně práce v Německu, kde snáz získají atestaci a dostanou skoro čtyřnásobný plat. Nemocnice chce lékaře přitáhnout na špičková pracoviště za výhodnějších podmínek než dřív.
Olomoucká fakultní nemocnice chce nabídnout začínajícím lékařům lepší podmínky a přesvědčit je tak, aby neodcházeli do zahraničí.

Olomoucká fakultní nemocnice chce nabídnout začínajícím lékařům lepší podmínky a přesvědčit je tak, aby neodcházeli do zahraničí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Je jim pětadvacet, umí jazyky, za sebou mají šest let studia medicíny a před sebou dilema - zůstat doma, pracovat dlouhá léta na atestaci a dostávat nízkou mzdu, nebo si cestu k odborné specializaci zkrátit prací na klinice v západní Evropě za zhruba čtyřnásobný plat. A řada absolventů volí druhou možnost. Kromě už zkušených doktorů tak mizí v cizině i talenty z lékařských fakult.

Olomoucká fakultní nemocnice a zdejší lékařská fakulta to chtějí změnit pomocí nového náborového programu. Už letošním promovaným nabízejí práci na klinikách za více než dvacetitisícový plat.

„Chceme absolventům nabídnout seriózní podmínky. Stávající studenti šestého ročníku mají možnost získat plný pracovní úvazek na dobu jednoho roku v takzvaném adaptačním programu. Pokud se osvědčí a také jim se bude ve fakultní nemocnici líbit, budou po roce převáděni přímo na nová pracoviště,“ popisuje nový systém děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého Milan Kolář.

Stipendium a malý úvazek za „nic moc“ mzdu má být minulostí

Nové lékaře z řad promovaných mediků přijímala Fakultní nemocnice Olomouc i dosud, ale za různých podmínek. Jeden ze způsobů byl ten, že absolventi nastoupili do doktorského studijního programu, tedy na denní studium na lékařské fakultě, kde dostali stipendium asi šest tisíc korun. K tomu měli malý úvazek v nemocnici za plat například pět tisíc korun

„To není nic moc pro lékaře, který má za sebou šest let tvrdé výuky,“ uznává Kolář. Nově nastavené podmínky slibují plat zhruba 24 tisíc korun za práci převážně v nemocnici a z menší části také na lékařské fakultě.

I když ani taková nástupní mzda nemůže vyvážit lákavé nabídky z jiných zemí, nemocnice i fakulta sázejí na to, že pro mnoho studentů je olomoucká fakultní nemocnice, kde se „vyučili“, srdeční záležitostí.

„Jsme přesvědčení, že absolventi dají této nabídce přednost před odchodem do zahraničí,“ říká mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Šanci pracovat na klinikách dostane v létě 22 mediků

Pracovní příležitost dostane už v létě 22 mediků. Nabídka je přitom otevřená pro studenty všech lékařských fakult u nás. Na každé klinice olomoucké nemocnice se pro začínající lékaře najdou jedno až dvě volná místa.

Hledáte práci ve zdravotnictví?

Vybírejte z nabídek volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

Zvyšte svoji šanci na úspěch. Vytvořte si profesionální CV a zařaďte do databáze.

„Ročně obsadíme v průměru 15 volných lékařských pozic právě absolventy. Nyní chceme tato místa pravidelně každý rok nabízet absolventům lékařských fakult v rámci adaptačního programu,“ upřesnil Havrlant. Pedagogickou část úvazku si noví lékaři budou plnit jako asistenti například v centru simulátorů Centesimo nebo v ústavu molekulární a translační medicíny.

Nabídky chce využít i student šestého ročníku Vojtěch Bodnár. „Já bych rád na dětské oddělení. Nemám druhou alternativu, je to moje priorita. Když to neklapne, tak bych šel do jiné nemocnice tady v okolí,“ svěřil se budoucí lékař elektronickému univerzitnímu časopisu.

Podle Vojtěcha Bodnára až praxe ukáže, zda je novinka v přijímání absolventů životaschopná.

„Každopádně si myslím, že je to fér, protože všichni mají stejnou šanci,“ dodal medik.

Práce v Německu, to je výdělek až 80 tisíc a snazší postup...

Nový systém vítá například přednosta olomoucké kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Milan Adamus.

„Myšlenka je to dobrá. Studenti dostávají šanci, aby se tady uchytili a odborně vyrostli.“ Právě anesteziologie obecně je jedním z oborů, odkud nejčastěji odcházejí lékaři za lepšími podmínkami do zahraničí. Olomoucká nemocnice často shání zkušené lékaře také do specializovaných chirurgických oborů.

Co tolik láká české doktory na práci v západní Evropě? Na prvním místě jsou to většinou diametrálně odlišné platové podmínky. Čerstvý absolvent lékařské fakulty si například v Německu může vydělat přibližně tři tisíce eur, což je víc než 80 tisíc korun. Zkušení lékaři s plnou atestací si pak v německých nemocnicích mohou přijít na jednou tolik.

Lékaře navíc na zahraničí láká i to, že tam rychleji a snáz získají atestaci pro obor, kterému se chtějí věnovat.

...v Česku je po 40 letech praxe základní mzda 43 tisíc

„Jaký myslíte, že mám plat po čtyřiceti letech praxe a všech svých atestacích? Základní mzda dělá 43 tisíc. Podobnou částku navíc bych si mohl vydělat na službách, ovšem to bych musel být v práci přesčas asi dvě stě hodin měsíčně, což je protizákonné,“ popsal realitu náměstek ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Zdeněk Tušl.

„Proto máme nedostatek mladých lékařů. Hlavně ti, kteří umí dobře jazyky, jdou za lepšími penězi, protože - málo platné - v Německu dostanou čtyřnásobek,“ dodal. Právě hradecká nemocnice řešila před třemi lety kvůli odchodu anesteziologů do zahraničí vážný problém.

„Chybělo nám tolik lékařů, že už se ani nemohlo operovat a brzdilo to ostatní obory. Abychom tu anesteziology udrželi, museli jsme jim zvýšit platy,“ popsal Tušl.

Loni odešlo z Česka do ciziny necelých šest stovek lékařů, z toho zhruba dvě stovky tvořili čerství absolventi medicíny. Chybějící české lékaře nahrazují kolegové z východních zemí. Zatímco v roce 2008 k nám přišlo 79 lékařů-cizinců, loni jich bylo už 210. Často jde o Rusy či Ukrajince.

„Jsou pro nás životně důležití. Když vám chybí do počtu třeba jen jeden doktor na střídání do služeb, tak můžete celé oddělení zavřít,“ vysvětlil nedávno pro MF DNES Petr Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Alkohol a kouření mládež tolik neláká. Agresivita roste, ukázal výzkum

Ilustrační snímek

Přes dva tisíce žáků a studentů zapojili psychologové z olomoucké univerzity do výzkumu rizikových aktivit mládeže....

Najdete na iDNES.cz