Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rok práce a plat 24 tisíc. Nemocnice láká mladé lékaře, aby neodcházeli

  4:51aktualizováno  4:51
Olomoucká nemocnice vymyslela plán, jak přesvědčit mladé lékaře, že mají zůstat doma a neutíkat hned po studiu do zahraničí. Absolventy láká hlavně práce v Německu, kde snáz získají atestaci a dostanou skoro čtyřnásobný plat. Nemocnice chce lékaře přitáhnout na špičková pracoviště za výhodnějších podmínek než dřív.
Olomoucká fakultní nemocnice chce nabídnout začínajícím lékařům lepší podmínky a přesvědčit je tak, aby neodcházeli do zahraničí.

Olomoucká fakultní nemocnice chce nabídnout začínajícím lékařům lepší podmínky a přesvědčit je tak, aby neodcházeli do zahraničí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Je jim pětadvacet, umí jazyky, za sebou mají šest let studia medicíny a před sebou dilema - zůstat doma, pracovat dlouhá léta na atestaci a dostávat nízkou mzdu, nebo si cestu k odborné specializaci zkrátit prací na klinice v západní Evropě za zhruba čtyřnásobný plat. A řada absolventů volí druhou možnost. Kromě už zkušených doktorů tak mizí v cizině i talenty z lékařských fakult.

Olomoucká fakultní nemocnice a zdejší lékařská fakulta to chtějí změnit pomocí nového náborového programu. Už letošním promovaným nabízejí práci na klinikách za více než dvacetitisícový plat.

„Chceme absolventům nabídnout seriózní podmínky. Stávající studenti šestého ročníku mají možnost získat plný pracovní úvazek na dobu jednoho roku v takzvaném adaptačním programu. Pokud se osvědčí a také jim se bude ve fakultní nemocnici líbit, budou po roce převáděni přímo na nová pracoviště,“ popisuje nový systém děkan Lékařské fakulty Univerzity Palackého Milan Kolář.

Stipendium a malý úvazek za „nic moc“ mzdu má být minulostí

Nové lékaře z řad promovaných mediků přijímala Fakultní nemocnice Olomouc i dosud, ale za různých podmínek. Jeden ze způsobů byl ten, že absolventi nastoupili do doktorského studijního programu, tedy na denní studium na lékařské fakultě, kde dostali stipendium asi šest tisíc korun. K tomu měli malý úvazek v nemocnici za plat například pět tisíc korun

„To není nic moc pro lékaře, který má za sebou šest let tvrdé výuky,“ uznává Kolář. Nově nastavené podmínky slibují plat zhruba 24 tisíc korun za práci převážně v nemocnici a z menší části také na lékařské fakultě.

I když ani taková nástupní mzda nemůže vyvážit lákavé nabídky z jiných zemí, nemocnice i fakulta sázejí na to, že pro mnoho studentů je olomoucká fakultní nemocnice, kde se „vyučili“, srdeční záležitostí.

„Jsme přesvědčení, že absolventi dají této nabídce přednost před odchodem do zahraničí,“ říká mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Šanci pracovat na klinikách dostane v létě 22 mediků

Pracovní příležitost dostane už v létě 22 mediků. Nabídka je přitom otevřená pro studenty všech lékařských fakult u nás. Na každé klinice olomoucké nemocnice se pro začínající lékaře najdou jedno až dvě volná místa.

Hledáte práci ve zdravotnictví?

Vybírejte z nabídek volných pracovních pozic na jobDNES.cz.

Zvyšte svoji šanci na úspěch. Vytvořte si profesionální CV a zařaďte do databáze.

„Ročně obsadíme v průměru 15 volných lékařských pozic právě absolventy. Nyní chceme tato místa pravidelně každý rok nabízet absolventům lékařských fakult v rámci adaptačního programu,“ upřesnil Havrlant. Pedagogickou část úvazku si noví lékaři budou plnit jako asistenti například v centru simulátorů Centesimo nebo v ústavu molekulární a translační medicíny.

Nabídky chce využít i student šestého ročníku Vojtěch Bodnár. „Já bych rád na dětské oddělení. Nemám druhou alternativu, je to moje priorita. Když to neklapne, tak bych šel do jiné nemocnice tady v okolí,“ svěřil se budoucí lékař elektronickému univerzitnímu časopisu.

Podle Vojtěcha Bodnára až praxe ukáže, zda je novinka v přijímání absolventů životaschopná.

„Každopádně si myslím, že je to fér, protože všichni mají stejnou šanci,“ dodal medik.

Práce v Německu, to je výdělek až 80 tisíc a snazší postup...

Nový systém vítá například přednosta olomoucké kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Milan Adamus.

„Myšlenka je to dobrá. Studenti dostávají šanci, aby se tady uchytili a odborně vyrostli.“ Právě anesteziologie obecně je jedním z oborů, odkud nejčastěji odcházejí lékaři za lepšími podmínkami do zahraničí. Olomoucká nemocnice často shání zkušené lékaře také do specializovaných chirurgických oborů.

Co tolik láká české doktory na práci v západní Evropě? Na prvním místě jsou to většinou diametrálně odlišné platové podmínky. Čerstvý absolvent lékařské fakulty si například v Německu může vydělat přibližně tři tisíce eur, což je víc než 80 tisíc korun. Zkušení lékaři s plnou atestací si pak v německých nemocnicích mohou přijít na jednou tolik.

Lékaře navíc na zahraničí láká i to, že tam rychleji a snáz získají atestaci pro obor, kterému se chtějí věnovat.

...v Česku je po 40 letech praxe základní mzda 43 tisíc

„Jaký myslíte, že mám plat po čtyřiceti letech praxe a všech svých atestacích? Základní mzda dělá 43 tisíc. Podobnou částku navíc bych si mohl vydělat na službách, ovšem to bych musel být v práci přesčas asi dvě stě hodin měsíčně, což je protizákonné,“ popsal realitu náměstek ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové Zdeněk Tušl.

„Proto máme nedostatek mladých lékařů. Hlavně ti, kteří umí dobře jazyky, jdou za lepšími penězi, protože - málo platné - v Německu dostanou čtyřnásobek,“ dodal. Právě hradecká nemocnice řešila před třemi lety kvůli odchodu anesteziologů do zahraničí vážný problém.

„Chybělo nám tolik lékařů, že už se ani nemohlo operovat a brzdilo to ostatní obory. Abychom tu anesteziology udrželi, museli jsme jim zvýšit platy,“ popsal Tušl.

Loni odešlo z Česka do ciziny necelých šest stovek lékařů, z toho zhruba dvě stovky tvořili čerství absolventi medicíny. Chybějící české lékaře nahrazují kolegové z východních zemí. Zatímco v roce 2008 k nám přišlo 79 lékařů-cizinců, loni jich bylo už 210. Často jde o Rusy či Ukrajince.

„Jsou pro nás životně důležití. Když vám chybí do počtu třeba jen jeden doktor na střídání do služeb, tak můžete celé oddělení zavřít,“ vysvětlil nedávno pro MF DNES Petr Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na iDNES.cz