Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká ODS zajistila exhejtmanovi trafiku, dostal ředitelský post

  19:02aktualizováno  19:02
Olomoucká ODS stihla nedlouho před komunálními volbami ukázat sílu při shánění míst pro zasloužilé členy. Bývalý primátor a hejtman Ivan Kosatík se v tichosti stal šéfem městské Vodohospodářské společnosti, kde má ODS rozhodující vliv. Vyhrál výběrové řízení, nikdo jiný se do něj ovšem nepřihlásil.

Bývalý primátor Olomouce a hejtman Olomouckého kraje za ODS Ivan Kosatík. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kosatík letos v lednu nahradil Vladimíra Procházku, který Vodohospodářskou společnost (VHS) coby akciovou společnost s městskou účastí řídil zhruba 14 let. Procházka, jenž zůstává předsedou představenstva, MF DNES potvrdil, že z vlastní vůle odejít nechtěl.

„Po vzájemné dohodě jsem rezignoval. Už asi tři a půl roku jsem přesluhoval,“ uvedl. „Ten impulz nepřišel ode mě, ale dále nebudu odpovídat,“ dodal a ukončil telefonát.

Politici jako důvod výměny zmiňují vysoký věk. V listopadu bude bývalému řediteli VHS osmašedesát, Kosatík je o jedenáct let mladší.

Podle informací MF DNES pod Procházkou židli rozhoupala jiná vlivná členka olomoucké ODS - Marta Vláčilová. Sama ve VHS figuruje na postu místopředsedkyně představenstva. Potvrzují to i další lidé, kteří pozadí personální rošády znají.

„Pan Procházka je už hluboce v důchodovém věku a představenstvu byl předložen návrh této změny,“ říká jeden z jeho členů za ODS Vladimír Pokorný. Na dotaz, kdo návrh předložil, reagoval bez zaváhání: „Paní Vláčilová.“

Vláčilová a Kosatík jsou již řadu let v ODS věrnými spojenci

Neexistovala pak síla, jež by konec ředitele Procházky odvrátila. Většinu v představenstvu totiž drží právě lidé spojení s ODS. To už přitom nemusí trvat dlouho, blíží se komunální volby a občanští demokraté nejen v Olomouci rozhodně nepatří mezi favority. Je tak pravděpodobné, že o vliv ve společnostech navázaných na město přijdou. Jde totiž o posty, jež svými lidmi s oblibou osazují vítězové voleb.

Pro pokračování příběhu je nutné vědět, že právě Vláčilová a Kosatík jsou již řadu let v ODS věrnými spojenci. Mimo jiné hráli na straně olomouckých občanských demokratů klíčové role při utváření takzvané velké koalice s ČSSD. Vyznačovala se tím, že modří a oranžoví po několik volebních období vládli na radnici vždy společně. Bez ohledu na to, kdo z nich volby vyhrál.

Kosatík je dosud neuvolněným olomouckým radním a krajským zastupitelem. Vláčilová se před časem z viditelných pozic stáhla, v zákulisí strany má však stále velký vliv.

Verzi, že by ve VHS pomohla Kosatíkovi zajistit výhodný post pro období, kdy ODS nejspíš skončí v opozici, však odmítla. A nejdříve odmítla i to, že by změnu ředitele VHS iniciovala.

Vláčilová si prý uvědomila nutnost výměny dřív než exředitel

Vše naopak podle ní vyvolal exředitel Procházka. „Už hodně dlouho přesluhoval, a tak napsal radě města, primátorovi, dopis, že by chtěl ukončit pracovní poměr. Na základě toho představenstvo rozhodlo o výběrovém řízení,“ řekla Vláčilová. Poté, co ji MF DNES konfrontovala s tvrzením Procházky, že z vlastní vůle neskončil, doplnila důležité detaily:

„Bavili jsme se otevřeně, známe se roky. Vzhledem k tomu, že budou komunální volby, může se samozřejmě stát, že nová garnitura... Takže se domluví - vzhledem k tomu, že má důchodový věk - že se rozhodl sám, než by ho někdy někdo odvolával,“ popsala Vláčilová.

„Jednou by k tomu došlo a pak je lepší, když se pro to v uvozovkách rozhodne sám, než že ho bude někdo na podzim odvolávat.“ Vláčilová také posléze potvrdila, že debata s Procházkou předcházela jeho dopisu vedení města.

„Ale na tom vůbec nic není. To je normální debata dvou lidí, kteří si uvědomují - nebo já si to uvědomila možná trochu dříve než on - že prostě jednou k té výměně stejně musí dojít. To bylo logické,“ prohlásila a dodala, že za Procházku nerozhodla. Scénář, že by přes sesazení dosavadního ředitele a jistotu většiny v představenstvu pomohla Kosatíkovi k ředitelskému platu, Vláčilová odmítá.

„Takto bych to nebrala. Nikdy nehraji na stranické nálepky, dokážeme se tam normálně dohodnout. Bavili jsme se, jestli někdo neví o nějakém kandidátovi, ať mu řekne. Vždyť pro to hlasovali všichni, kromě jednoho, který se zdržel,“ uvedla. Argumentuje i tím, že se do výběrového řízení přihlásil jen jediný kandidát - Kosatík. Proč se nikdo jiný neobjevil, nedokáže vysvětlit.

„I kdybychom měli menšinu, tak byl prostě jeden uchazeč. Takže si myslím, že stejně nebylo co řešit,“ míní Vláčilová.

Nový ředitel je vystudovaný optik a od revoluce politik

Hledání ředitele spustila VHS vloni na podzim. Navzdory prodloužení lhůty pro přihlášky měl zájem jen Kosatík. Je důležitou otázkou, čím pak výběrovou komisi jmenovanou představenstvem přesvědčil. Vystudoval optiku, po revoluci šel do politiky.

„Dohromady šestnáct let jsem působil buď v představenstvu Vodohospodářské společnosti, anebo poté jako předseda dozorčí rady v Moravské vodárenské,“ dokládá Kosatík své zkušenosti. Ředitelský post je podle něj manažerský a sám má za to, že tyto předpoklady získal coby primátor a hejtman. Zisk místa v čele VHS Kosatík se svým politickým působením nijak nespojuje.

„Jako politiku to vnímám především teď. Je to tři čtvrtě roku (ve skutečnosti je ředitelem od ledna, tedy šest měsíců - pozn. autora) stará historie a někdo si dal tu práci, aby z toho udělal kauzu, když jsou přede dveřmi volby. Ale musel jsem počítat, že se na to někdo zeptá. Byl jsem připraven na soutěž s kýmkoli. Není mojí věcí, že se nikdo jiný nepřihlásil. Bylo to naprosto otevřené. Mohly se tam, kdyby chtěly, přihlásit desítky kandidátů,“ podotkl.

Olomoucký primátor za ODS Martin Major (v době změny ve vedení VHS byl ještě náměstkem předchozího primátora Martina Novotného - pozn. autora) také odmítl, že by jeho strana před volbami zajistila trafiku pro vlivného člena.

„Mám informaci, že pan Procházka odešel s ohledem na svůj věk a že jeho odchod byl dobrovolný,“ uvedl s tím, že on sám ani městská rada se na výběru nového ředitele nepodíleli.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

VIDEO: Parkovištěm zněl při závodění v jízdách ve smyku pískot pneumatik

U olomouckého obchodního centra Olympia soupeřili závodníci v driftingu, kdy je...

Tři desítky mužů a žen z tuzemska i zahraničí brázdily o víkendu v závodních vozech parkoviště u obchodního centra...

V Mostkovicích začala pod dohledem statika demolice domu

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

V obci Mostkovice na Prostějovsku začala dnes večer demolice domu, který zničil sobotní výbuch. Kriminalisté a hasiči...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz