Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká ODS zajistila exhejtmanovi trafiku, dostal ředitelský post

  19:02aktualizováno  19:02
Olomoucká ODS stihla nedlouho před komunálními volbami ukázat sílu při shánění míst pro zasloužilé členy. Bývalý primátor a hejtman Ivan Kosatík se v tichosti stal šéfem městské Vodohospodářské společnosti, kde má ODS rozhodující vliv. Vyhrál výběrové řízení, nikdo jiný se do něj ovšem nepřihlásil.

Bývalý primátor Olomouce a hejtman Olomouckého kraje za ODS Ivan Kosatík. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kosatík letos v lednu nahradil Vladimíra Procházku, který Vodohospodářskou společnost (VHS) coby akciovou společnost s městskou účastí řídil zhruba 14 let. Procházka, jenž zůstává předsedou představenstva, MF DNES potvrdil, že z vlastní vůle odejít nechtěl.

„Po vzájemné dohodě jsem rezignoval. Už asi tři a půl roku jsem přesluhoval,“ uvedl. „Ten impulz nepřišel ode mě, ale dále nebudu odpovídat,“ dodal a ukončil telefonát.

Politici jako důvod výměny zmiňují vysoký věk. V listopadu bude bývalému řediteli VHS osmašedesát, Kosatík je o jedenáct let mladší.

Podle informací MF DNES pod Procházkou židli rozhoupala jiná vlivná členka olomoucké ODS - Marta Vláčilová. Sama ve VHS figuruje na postu místopředsedkyně představenstva. Potvrzují to i další lidé, kteří pozadí personální rošády znají.

„Pan Procházka je už hluboce v důchodovém věku a představenstvu byl předložen návrh této změny,“ říká jeden z jeho členů za ODS Vladimír Pokorný. Na dotaz, kdo návrh předložil, reagoval bez zaváhání: „Paní Vláčilová.“

Vláčilová a Kosatík jsou již řadu let v ODS věrnými spojenci

Neexistovala pak síla, jež by konec ředitele Procházky odvrátila. Většinu v představenstvu totiž drží právě lidé spojení s ODS. To už přitom nemusí trvat dlouho, blíží se komunální volby a občanští demokraté nejen v Olomouci rozhodně nepatří mezi favority. Je tak pravděpodobné, že o vliv ve společnostech navázaných na město přijdou. Jde totiž o posty, jež svými lidmi s oblibou osazují vítězové voleb.

Pro pokračování příběhu je nutné vědět, že právě Vláčilová a Kosatík jsou již řadu let v ODS věrnými spojenci. Mimo jiné hráli na straně olomouckých občanských demokratů klíčové role při utváření takzvané velké koalice s ČSSD. Vyznačovala se tím, že modří a oranžoví po několik volebních období vládli na radnici vždy společně. Bez ohledu na to, kdo z nich volby vyhrál.

Kosatík je dosud neuvolněným olomouckým radním a krajským zastupitelem. Vláčilová se před časem z viditelných pozic stáhla, v zákulisí strany má však stále velký vliv.

Verzi, že by ve VHS pomohla Kosatíkovi zajistit výhodný post pro období, kdy ODS nejspíš skončí v opozici, však odmítla. A nejdříve odmítla i to, že by změnu ředitele VHS iniciovala.

Vláčilová si prý uvědomila nutnost výměny dřív než exředitel

Vše naopak podle ní vyvolal exředitel Procházka. „Už hodně dlouho přesluhoval, a tak napsal radě města, primátorovi, dopis, že by chtěl ukončit pracovní poměr. Na základě toho představenstvo rozhodlo o výběrovém řízení,“ řekla Vláčilová. Poté, co ji MF DNES konfrontovala s tvrzením Procházky, že z vlastní vůle neskončil, doplnila důležité detaily:

„Bavili jsme se otevřeně, známe se roky. Vzhledem k tomu, že budou komunální volby, může se samozřejmě stát, že nová garnitura... Takže se domluví - vzhledem k tomu, že má důchodový věk - že se rozhodl sám, než by ho někdy někdo odvolával,“ popsala Vláčilová.

„Jednou by k tomu došlo a pak je lepší, když se pro to v uvozovkách rozhodne sám, než že ho bude někdo na podzim odvolávat.“ Vláčilová také posléze potvrdila, že debata s Procházkou předcházela jeho dopisu vedení města.

„Ale na tom vůbec nic není. To je normální debata dvou lidí, kteří si uvědomují - nebo já si to uvědomila možná trochu dříve než on - že prostě jednou k té výměně stejně musí dojít. To bylo logické,“ prohlásila a dodala, že za Procházku nerozhodla. Scénář, že by přes sesazení dosavadního ředitele a jistotu většiny v představenstvu pomohla Kosatíkovi k ředitelskému platu, Vláčilová odmítá.

„Takto bych to nebrala. Nikdy nehraji na stranické nálepky, dokážeme se tam normálně dohodnout. Bavili jsme se, jestli někdo neví o nějakém kandidátovi, ať mu řekne. Vždyť pro to hlasovali všichni, kromě jednoho, který se zdržel,“ uvedla. Argumentuje i tím, že se do výběrového řízení přihlásil jen jediný kandidát - Kosatík. Proč se nikdo jiný neobjevil, nedokáže vysvětlit.

„I kdybychom měli menšinu, tak byl prostě jeden uchazeč. Takže si myslím, že stejně nebylo co řešit,“ míní Vláčilová.

Nový ředitel je vystudovaný optik a od revoluce politik

Hledání ředitele spustila VHS vloni na podzim. Navzdory prodloužení lhůty pro přihlášky měl zájem jen Kosatík. Je důležitou otázkou, čím pak výběrovou komisi jmenovanou představenstvem přesvědčil. Vystudoval optiku, po revoluci šel do politiky.

„Dohromady šestnáct let jsem působil buď v představenstvu Vodohospodářské společnosti, anebo poté jako předseda dozorčí rady v Moravské vodárenské,“ dokládá Kosatík své zkušenosti. Ředitelský post je podle něj manažerský a sám má za to, že tyto předpoklady získal coby primátor a hejtman. Zisk místa v čele VHS Kosatík se svým politickým působením nijak nespojuje.

„Jako politiku to vnímám především teď. Je to tři čtvrtě roku (ve skutečnosti je ředitelem od ledna, tedy šest měsíců - pozn. autora) stará historie a někdo si dal tu práci, aby z toho udělal kauzu, když jsou přede dveřmi volby. Ale musel jsem počítat, že se na to někdo zeptá. Byl jsem připraven na soutěž s kýmkoli. Není mojí věcí, že se nikdo jiný nepřihlásil. Bylo to naprosto otevřené. Mohly se tam, kdyby chtěly, přihlásit desítky kandidátů,“ podotkl.

Olomoucký primátor za ODS Martin Major (v době změny ve vedení VHS byl ještě náměstkem předchozího primátora Martina Novotného - pozn. autora) také odmítl, že by jeho strana před volbami zajistila trafiku pro vlivného člena.

„Mám informaci, že pan Procházka odešel s ohledem na svůj věk a že jeho odchod byl dobrovolný,“ uvedl s tím, že on sám ani městská rada se na výběru nového ředitele nepodíleli.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj s žebříkem kradl kamery, ukázal obličej i spodní prádlo

Zloděj s žebříkem přišel pro kameru, ukázal obličej i spodní prádlo.

Policisté už téměř dva měsíce pátrají po zloději, který v chodbě bytového domu v Olomouci ukradl bezpečnostní kamery....

Obálka s dvaceti tisíci lupiči nestačila, seniorovi rval z ruky i prsten

Policie (ilustrační foto)

Po agresivním lupiči pátrají už několik dní přerovští kriminalisté. Muž se pod záminkou platby za doručení balíčku...

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

Najdete na iDNES.cz