Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucká radnice rozdala kulturní granty, nejvíc pošle kinu Metropol

  10:58aktualizováno  10:58
Olomoucká radnice podpoří letos kulturu prostřednictvím grantů třemi a půl miliony korun. Největší díl z této částky poputuje již tradičně do kina Metropol, které potřebuje 650 tisíc korun na pokrytí provozních nákladů.

Olomoucké kino Metropol. | foto: Tomáš FraitMF DNES

Na kulturní akce půjde letos z městské pokladny o jeden a půl milionu korun více než loni, kromě toho radní již před Vánoci schválili částku ve výši přes pět milionů korun, která podpoří vybrané kulturní akce přímo z rozpočtu města.

"Penězi z rozpočtu města podporujeme nejvýznamnější akce, které mají nadregionální význam tak, aby měli jejich pořadatelé jistotu, že se na ně dostane. Patří mezi ně například Divadelní Flora či Divadlo Tramtarie," řekl náměstek primátora Jan Holpuch.

Největší díl si z peněz určených na kulturní granty letos, tak jako v předchozích letech, odnese kino Metropol. Více než půl milionu korun, které dostane, použije na pokrytí provozních nákladů.

"Je to tak, tyto peníze nejsou určeny na investice, ale na dokrytí provozních nákladů, jako je voda či elektřina. Tuto částku město kinu poskytuje každoročně, protože si na to bohužel samo nevydělá," vysvětlila ředitelka Metropolu Irena Chmelová.

Náměstek: Město jako Olomouc by mělo kulturu dotovat

V loňském roce podle ní kino navštívilo na 651 představeních 35 422 diváků. Poslední klasické kino v Olomouci, které nedávno prošlo rekonstrukcí a na podzim se dočkalo digitalizace, je podle Holpucha třeba udržet.

"Ta debata, zda platit z veřejných peněz ztrátové kino, se vede mnoho let. Ale Metropol zůstal jako jediný z kamenných kin a není kinem komerčním. Má vazby na další kulturní akce, promítá menšinové žánry a je spjat s univerzitou. Myslíme si, že kultura patří mezi věci, které by město dotovat mělo. A zvlášť takové město, jakým je Olomouc," řekl Holpuch.

Podobně reaguje i Irena Chmelová: "Kino s tak velkou kapacitou jako je Metropol je přínosem i pro jiné kulturní akce, než je filmová projekce, protože v centru Olomouce chybí kulturní společenský dům, který by byl pro pronájmy vhodný jak kapacitně, tak co do kvality nabízených služeb."

O příspěvek na kulturní akce letos žádalo celkem 104 pořadatelů. "Sešly se nám žádosti o granty v oblasti kultury ve výši přes devět a půl milionu korun. Nakonec uspělo 71 žadatelů a radní rozdělili celou částku, která byla v rozpočtu města pro kulturu schválena," doplnila mluvčí radnice Jana Doleželová.Nejčtenější

Advokát nazval mladého aktivistu Čecha bonzákem, komora ho pokárala

Zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček a aktivista Jakub Čech.

Renomovaného olomouckého advokáta Zdeňka Šťastného, který pracuje pro radnice i politiky, ostře pokárala advokátní...

Almaty - Olomouc 1:2, Sigma drama nepřipustila a čeká ji Sevilla

Olomoucký Martin Nešpor (vpravo) a Sergej Politevič z Kajratu Almaty v utkání...

Velké přání olomouckých fotbalistů se splnilo. Sigmě se podařilo v odvetném utkání 3. předkola Evropské ligy na hřišti...Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

A teď na Sevillu! Olomoučtí fotbalisté si v Evropské lize plní přání

Olomoučtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu v pohárovém utkání proti...

Většina olomouckých fotbalistů si před losem kvalifikace Evropské ligy přála: Sevillu! Až se fanoušci v diskusích...

Za nehodu, při níž zemřely dvě děti, dostal opilý řidič 6,5 roku

Místo tragické dopravní nehody, při níž na okraji Olomouce u křižovatky na...

Na šest a půl roku do vězení poslal olomoucký okresní soud řidiče, který na jaře zavinil v opilosti tragickou nehodu na...

Další z rubriky

Šumperským muzeem textilu provede turisty dávný velkoobchodník Klapperoth

Vizualizace budoucí podoby části chystané expozice nového šumperského muzea...

Proslulá Klapperothova manšestrová manufaktura v Šumperku, ze která je v současnosti ruina, se promění v muzeum...

Olomouc zvažuje postavit na kraji města parkovací dům pro dvě stovky aut

Vizualizace vzhledu zvažovaného parkovacího domu v olomoucké čtvrti Nové Sady u...

Olomoucká radnice se začala vážně zabývat myšlenkou postavit na okraji města několikapatrový parkovací dům. Ten by přes...

Velká oprava chrámu na dva roky zavře nejkrásnější olomouckou vyhlídku

Věž olomouckého kostela svatého Mořice, na jejímž vrcholu ve výšce 46 metrů se...

Na videa a fotky z vyhlídky na vrcholku věže chrámu svatého Mořice budou muset na nějaký čas zapomenout návštěvníci...

Najdete na iDNES.cz