Univerzita Palackého otevře od září veřejnou jazykovou školu. Plánuje začít s angličtinou, ale pak postupně přidávat i další cizí řeci. (Ilustrační snímek)

Univerzita Palackého otevře od září veřejnou jazykovou školu. Plánuje začít s angličtinou, ale pak postupně přidávat i další cizí řeci. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Olomoucká univerzita nabídne od září novinku, veřejnou jazykovou školu

  • 0
Více než dvacítku cizích jazyků, mezi nimi i ruština, švédština či exotická vietnamština. To chce postupně nabídnout veřejnosti Univerzita Palackého v Olomouci. V září otevře veřejnou jazykovou školu, první instituci svého druhu na univerzitě. Zaměřit se chce na studenty středních škol, státní správu, firmy nebo třeba i děti.

"Myšlenka na vytvoření pracoviště, které by bylo otevřeno veřejnosti a mělo by i komerční rozměr, je stará asi dva roky," přiblížil děkan Filozofické fakulty UP v Olomouci Jiří Lach. Důvodů, proč je univerzitní jazyková škola dobrý nápad, je podle něj hned několik.

"Tím prvním je, že univerzita sídlí uprostřed města a většina lidí právě do centra míří. Pak také podstatná část oborů, které fakulta nabízí, souvisí s jazykovou přípravou. A také si díky projektu slibujeme větší kontakt s veřejností, který může například přinést odpověď na otázku, k čemu vysoká škola je," shrnul Lach.

Ačkoliv bude mít škola vlastního ředitele i vedení, tým lektorů chtějí její zakladatelé složit převážně z pracovníků univerzity. Do výběrového řízení se jich přihlásilo přes sto.

"Mnoho z nich překládá nebo si soukromě přivydělává doučováním. Chceme jim vytvořit takové podmínky, aby pracovali jen pro nás," vysvětlil děkan. Současně vyloučil, že by se dvojí zaměstnání mohlo negativně promítnout do závazků lektorů na fakultě.

"Určitě se nemůže stát, že by se vyučující nedostavil na přednášku proto, že zrovna doučuje soukromého klienta," ujistil Lach.

Škola začne angličtinou, postupně chce přidat exotičtější jazyky

Podle budoucího ředitele Ondřeje Molnára začne škola, která bude sídlit na třídě Svobody v bývalém objektu přírodovědecké fakulty, s prvními kurzy už v září a jejím pilotním jazykem bude angličtina.

"Postupně bychom rádi přidávali různé jazyky, v budoucnu by to měly být asijské jazyky, ruština, ukrajinština či švédština," přibližuje Molnár. Škola bude nabízet také překladatelské či tlumočnické služby.

"Chceme nabízet služby šité na míru pro studenty středních škol, firmy, neziskový sektor nebo děti. Kurzy budou přizpůsobené tomu, za jakým účelem k nám zájemce přijde, co se bude chtít naučit. Nabídneme i víkendové kurzy," přiblížil Molnár.