Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nejvíc lidí v kraji přilákala olomoucká zoo, z památek táhne Bouzov

  11:01aktualizováno  11:01
Největším turistickým lákadlem Olomouckého kraje je zatím letos opět zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Jen za prvních sedm měsíců roku 2012 ji navštívilo přes 227 tisíc lidí. Druhý je zatím olomoucký akvapark, na třetím místě je pak nejnavštěvovanější památka, kterou je hrad Bouzov.

Zoo na Svatém Kopečku zůstává nejnavštěvovanějším turistickým místem v Olomouckém kraji. I díky lákání na různá mláďata (na snímku loňská mláďata lva berberského). | foto: ZOO Olomouc

"Lidé chtějí vidět výstavbu safari, lákají je také komentovaná krmení zvířat, večerní prohlídky či mláďata lvů. Za tím vším chodí," nastínil vedoucí marketingu olomoucké zoo Luděk Richter. Hned po zahradě turisté v Olomouckém kraji míří za osvěžením do olomouckého akvaparku, přišlo jich tam 110 tisíc, na hrad Bouzov pak letos dorazilo 54 034 návštěvníků.

Nejnavštěvovanější turistická místa

1. Zoo Olomouc
227 635
2. Aquapark Olomouc
110 000
3. hrad Bouzov
54 034
4. hrad Helfštýn
47 000
5. Jeskyně Na Pomezí
33 000
6. Papírna Velké Losiny
28 100
7. hrad Šternberk
26 674
8. Javoříčské jeskyně
22 500
9. zámek Jánský Vrch
15 967
10. zámek Velké Losiny
15 272
11. Mladečské jeskyně
14 000
12. Náměšť na Hané
10 000

A jak vůbec lidi zaujmout, aby jich přišlo co nejvíc? Pracovníci zoo, akvaparku i kasteláni hradů a zámků se shodují na jednom - důležité je neustrnout a nabídnout lidem něco navíc. Klasická procházka po areálu zoo dnes už příliš nenadchne.

"Vymýšlíme speciální programy i opakující se nové akce, jakou je třeba víkend rekordů," nastínil Richter.

Olomoucký akvapark zase láká na animační programy nebo hlídání v dětském koutku. "Jako doplňkové aktivity pak mohou lidé využít letní školku plavání, která nakonec bude fungovat i ve školním roce," prozradil ředitel akvaparku Dalibor Přikryl.

Také na Helfštýně, hned po Bouzovu druhé nejnavštěvovanější památce v kraji, u klasických prohlídek nezůstali.

Helfštýn sází na umělecké kováře

"Zásadní věcí, na které stavíme, je spojení Helfštýna a uměleckého kovářství. To vrcholí v srpnových oslavách Hefaiston, které jsou už po letech konání známé i za hranicemi republiky," uvedl kastelán hradu Jan Lauro.

Pouze na jedné oblasti ale Helfštýn nestaví. "Zaměřujeme se i na jinou tematiku, pořádali jsme například také sportovní akce nebo festival vojenské historie, na který přišlo kolem tří tisíc návštěvníků," dodal Lauro.

Během letošního roku se na Helfštýně koná na dvě desítky akcí, ale i ve všedních dnech mohou lidé, kteří si koupí vstupenku, pobývat v areálu hradu celý den. "Snažíme se přispět k tomu, aby byl hrad dobře zapamatovatelným, aby se lidé, kteří například během dovolené navštíví vícero památek, na něj rádi vraceli," doplnil kastelán.

Hrad Bouzov.

Nejnavštěvovanější památkou kraje je hrad Bouzov. Ten je v celkové návštěvnosti v kraji na třetím místě.

Tomu, že různorodé akce nalákají i ty, které by klasická prohlídka příliš neoslovila, se přizpůsobili také na zámku v Náměšti na Hané. A cílí i na malé návštěvníky.

"Pro děti pořádáme speciální prohlídky zvané Z pohádky do pohádky, letos se konaly poprvé v červnu. Několikrát do roka se také u nás konají ruční dílny, kdy se přímo na zámku učí například odlévat svíčku nebo vyrábět jednoduché šperky," nastínila kastelánka zámku Jitka Vychodilová.

Slavnostní otvírání sezony nebo speciální prohlídky během velikonočních či vánočních svátků jsou pak už samozřejmostí nejen na náměšťském zámku, ale i na většině dalších hradů a zámků v Olomouckém kraji.

Turisty táhnou jeskyně i papírna v Losinách

Zvláštní postavení mezi památkami má pak ruční papírna ve Velkých Losinách. "Naše ruční papírna je v podstatě středoevropský unikát a zájem o prohlídky je proto slušný. Návštěvníci si tu mohou nejen vyslechnout výklad, ale také vyzkoušet výrobu ručního papíru a následnou práci s ním," popsal zajímavosti památky její ředitel Jan Jurčík.

Během roku se tam konají tři doprovodné akce - v květnu Papírna dětem, v srpnu Víkend v papírně a prosincové Vánoce v papírně. Velkolosinská papírna je navíc známá i tím, že se zde ruční papír vyrábí dodnes.

Potenciální návštěvníky se snaží zaujmout také zaměstnanci správy jeskyní v Olomouckém kraji. Například návštěvnost jeskyní Na Pomezí stále vzrůstá. "Zásluhu na tom určitě má i nová venkovní geologická expozice Rychlebských hor a Žulovské pahorkatiny, která je hned před vstupem do jeskyní," míní vedoucí správy jeskyní Na Pomezí Martin Kubalák.

Více lidí si letos prohlédlo i Mladečské jeskyně. "Zrekonstruovali jsme vstupní budovu, návštěvníci jsou překvapení a zvědaví," uzavřela vedoucí Drahomíra Coufalová.

Autoři:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Zimní lavina turistů přináší obcím v Jeseníkách i příval odpadků

Ilustrační snímek

Z malé vesnice Ostružná se v době vrcholu zimní sezony, jako je přelom roku nebo prázdninové turnusy, stává doslova...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Najdete na iDNES.cz