Nejvíc lidí v kraji přilákala olomoucká zoo, z památek táhne Bouzov

  11:01aktualizováno  11:01
Největším turistickým lákadlem Olomouckého kraje je zatím letos opět zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Jen za prvních sedm měsíců roku 2012 ji navštívilo přes 227 tisíc lidí. Druhý je zatím olomoucký akvapark, na třetím místě je pak nejnavštěvovanější památka, kterou je hrad Bouzov.

Zoo na Svatém Kopečku zůstává nejnavštěvovanějším turistickým místem v Olomouckém kraji. I díky lákání na různá mláďata (na snímku loňská mláďata lva berberského). | foto: ZOO Olomouc

"Lidé chtějí vidět výstavbu safari, lákají je také komentovaná krmení zvířat, večerní prohlídky či mláďata lvů. Za tím vším chodí," nastínil vedoucí marketingu olomoucké zoo Luděk Richter. Hned po zahradě turisté v Olomouckém kraji míří za osvěžením do olomouckého akvaparku, přišlo jich tam 110 tisíc, na hrad Bouzov pak letos dorazilo 54 034 návštěvníků.

Nejnavštěvovanější turistická místa

1. Zoo Olomouc
227 635
2. Aquapark Olomouc
110 000
3. hrad Bouzov
54 034
4. hrad Helfštýn
47 000
5. Jeskyně Na Pomezí
33 000
6. Papírna Velké Losiny
28 100
7. hrad Šternberk
26 674
8. Javoříčské jeskyně
22 500
9. zámek Jánský Vrch
15 967
10. zámek Velké Losiny
15 272
11. Mladečské jeskyně
14 000
12. Náměšť na Hané
10 000

A jak vůbec lidi zaujmout, aby jich přišlo co nejvíc? Pracovníci zoo, akvaparku i kasteláni hradů a zámků se shodují na jednom - důležité je neustrnout a nabídnout lidem něco navíc. Klasická procházka po areálu zoo dnes už příliš nenadchne.

"Vymýšlíme speciální programy i opakující se nové akce, jakou je třeba víkend rekordů," nastínil Richter.

Olomoucký akvapark zase láká na animační programy nebo hlídání v dětském koutku. "Jako doplňkové aktivity pak mohou lidé využít letní školku plavání, která nakonec bude fungovat i ve školním roce," prozradil ředitel akvaparku Dalibor Přikryl.

Také na Helfštýně, hned po Bouzovu druhé nejnavštěvovanější památce v kraji, u klasických prohlídek nezůstali.

Helfštýn sází na umělecké kováře

"Zásadní věcí, na které stavíme, je spojení Helfštýna a uměleckého kovářství. To vrcholí v srpnových oslavách Hefaiston, které jsou už po letech konání známé i za hranicemi republiky," uvedl kastelán hradu Jan Lauro.

Pouze na jedné oblasti ale Helfštýn nestaví. "Zaměřujeme se i na jinou tematiku, pořádali jsme například také sportovní akce nebo festival vojenské historie, na který přišlo kolem tří tisíc návštěvníků," dodal Lauro.

Během letošního roku se na Helfštýně koná na dvě desítky akcí, ale i ve všedních dnech mohou lidé, kteří si koupí vstupenku, pobývat v areálu hradu celý den. "Snažíme se přispět k tomu, aby byl hrad dobře zapamatovatelným, aby se lidé, kteří například během dovolené navštíví vícero památek, na něj rádi vraceli," doplnil kastelán.

Hrad Bouzov.

Nejnavštěvovanější památkou kraje je hrad Bouzov. Ten je v celkové návštěvnosti v kraji na třetím místě.

Tomu, že různorodé akce nalákají i ty, které by klasická prohlídka příliš neoslovila, se přizpůsobili také na zámku v Náměšti na Hané. A cílí i na malé návštěvníky.

"Pro děti pořádáme speciální prohlídky zvané Z pohádky do pohádky, letos se konaly poprvé v červnu. Několikrát do roka se také u nás konají ruční dílny, kdy se přímo na zámku učí například odlévat svíčku nebo vyrábět jednoduché šperky," nastínila kastelánka zámku Jitka Vychodilová.

Slavnostní otvírání sezony nebo speciální prohlídky během velikonočních či vánočních svátků jsou pak už samozřejmostí nejen na náměšťském zámku, ale i na většině dalších hradů a zámků v Olomouckém kraji.

Turisty táhnou jeskyně i papírna v Losinách

Zvláštní postavení mezi památkami má pak ruční papírna ve Velkých Losinách. "Naše ruční papírna je v podstatě středoevropský unikát a zájem o prohlídky je proto slušný. Návštěvníci si tu mohou nejen vyslechnout výklad, ale také vyzkoušet výrobu ručního papíru a následnou práci s ním," popsal zajímavosti památky její ředitel Jan Jurčík.

Během roku se tam konají tři doprovodné akce - v květnu Papírna dětem, v srpnu Víkend v papírně a prosincové Vánoce v papírně. Velkolosinská papírna je navíc známá i tím, že se zde ruční papír vyrábí dodnes.

Potenciální návštěvníky se snaží zaujmout také zaměstnanci správy jeskyní v Olomouckém kraji. Například návštěvnost jeskyní Na Pomezí stále vzrůstá. "Zásluhu na tom určitě má i nová venkovní geologická expozice Rychlebských hor a Žulovské pahorkatiny, která je hned před vstupem do jeskyní," míní vedoucí správy jeskyní Na Pomezí Martin Kubalák.

Více lidí si letos prohlédlo i Mladečské jeskyně. "Zrekonstruovali jsme vstupní budovu, návštěvníci jsou překvapení a zvědaví," uzavřela vedoucí Drahomíra Coufalová.

Autoři:


Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Další z rubriky

Nájemní smlouva na stavbu obchodní galerie v Prostějově neplatí, řekl soud

Vizualizace plánované podoby obchodní Galerie Prostějov, kterou chce v centru...

Plán na stavbu obchodní galerie za miliardu v centru Prostějova dostal další vážnou trhlinu. Okresní soud rozhodl, že...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Najdete na iDNES.cz