Svým safari je v Česku pověstná zoologická zahrada ve Dvoře Králové (na snímku), v příštích letech si ale lidé ve vláčku nebo autě vyrazí do výběhů také v olomoucké zoo na Svatém Kopečku.

Svým safari je v Česku pověstná zoologická zahrada ve Dvoře Králové (na snímku), v příštích letech si ale lidé ve vláčku nebo autě vyrazí do výběhů také v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Olomoucká zoo začne budovat safari, pustí tak návštěvníky do výběhů

  • 1
Kamzíci, zubři, klokani, ale třeba i vlci jen pár metrů od lidí. Olomoucká zoo na Svatém Kopečku chystá pro návštěvníky novou atrakci v podobě safari. Prvním výběhem se lidé mezi zvířaty projedou ještě letos. Celkem chce zoo do pěti rozlehlých tematických areálů přebudovat sedmnáct výběhů.

Zoo se chce do úprav pustit, jakmile to počasí dovolí. Podle plánů by se tak lidé ke kamzíkům, losům či zubrům v euroasijském výběhu mohli dostat již letos v červenci.

"Stavbou safari řešíme hned několik věcí, které jsme chtěli do budoucna udělat. Patří mezi ně rekonstrukce výběhů včetně oplocení, odklon vláčku z dosavadní trasy, kde se při jízdě střetával s pěšími návštěvníky, a také rozšíření nových druhů zvířat," vysvětluje ředitel zahrady Radomír Habáň.

V dalších letech k euroasijskému výběhu přibude ještě australský, americký, africký či severský. "Celá investice by se měla pohybovat kolem 11 milionů korun," dodal Habáň.

Zahrada propojí výběhy do pěti tematických areálů

Jednotlivé etapy budoucího safari v olomoucké zoo na Svatém Kopečku.

Zoo chce propojit výběhy do pěti tematických areálů. "Vybírali jsme vždy takový prostor, aby se ke zvířatům co nejvíc hodil. Většina australské části bude pokryta pískem, aby připomínala polopoušť," nastínil vedoucí marketingu zoo Luděk Richter.

"Zvířata v jednotlivých areálech pak budou chována pohromadě, jen v některých případech budou z důvodů bezpečnosti oddělena od ostatních přírodní bariérou," dodává.

Budování safari

1. ETAPA - Safari Euroasia (2012): kamzík horský, kozorožec kavkazský, los evropský či zubr evropský

2. ETAPA - Safari America (2013): v areálu, který bude vůbec prvním vlčím safari v Evropě, budou moci návštěvníci zhlédnout početnou skupinu vlků arktických charakteristických hustou bílou srstí

3. ETAPA - Safari Africa (2014): oryx jihoafrický a žirafa Rothschildova. Zoo ukáže i další představitele afrických kopytníků, kteří zástupce afrického kontinentu doplní

4. ETAPA - Safari Australia a Safari Arctica (2015): poslední dvě budované části safari nabídnou klokana rudého a klokana parmu v australském výběhu a soba polárního reprezentujícího Arktidu

A jak bude takové safari vypadat? "Může se stát, že se vláček zastaví a zvířata se přijdou podívat nebo budou stát na cestě a lidé tak budou muset chvíli počkat," usmívá se Richter.

Pěší návštěvníky safari nijak neomezí

Ani návštěvníci, kteří se chtějí projít zahradou pěšky, ale nebudou zklamaní. "Safari sice bude přístupné výhradně prostřednictvím vláčku a ve vybrané dny autem, ale současně nebudou pěší jakkoliv omezeni a vlastně budou kolem jednotlivých částí safari procházet po obchůzkové trase. Uvidí tak všechno, co dosud, a možná ještě i něco navíc," doplňuje Richter.

Díky velkým plánům zoo se lidé mohou těšit také na některé nové druhy. Patří mezi ně v první etapě třeba zubr evropský, kamzík horský, daněk či los evropský.

"Doufám, že takových volných výběhů bude přibývat. Je to totiž cesta, jak ukázat lidem zvířata trochu jinak," hodnotí snahu olomoucké zoo prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad David Nejedlo.