Na olomouckém Horním náměstí nyní nahradily staré a rozpadající se dřevěné

Na olomouckém Horním náměstí nyní nahradily staré a rozpadající se dřevěné lavičky nové. Ty vypadají podobně, jsou ale ze sklolaminátu, od kterého si radnice slibuje větší výdrž. | foto: Stanislav Kamenský, iDNES.cz

Olomoucké Horní náměstí má nové lavičky od firmy, jež vyrábí i jachty

  • 2
Na olomouckém Horním náměstí se mohou lidé od čtvrtečního odpoledne posadit na téměř čtyři desítky nových laviček. Radnice se totiž rozhodla nahradit původní, nyní už rozpadající se dřevěné lavičky, novými. Ty sice vypadají podobně, jsou však ze sklolaminátu, od kterého si magistrát slibuje větší výdrž.

Nové lavičky už měli obyvatelé i návštěvníci Olomouce možnost vyzkoušet, před časem totiž radnice pořídila dva zkušební vzorky, které stály od podzimu u Arionovy kašny.

"Tam se mohli lidé podívat, jak vypadají. Jsou velmi podobné těm předchozím, jsou však vyrobené z jiného materiálu. Sklolaminát by měl vydržet více než dřevo, ze kterého byly ty původní,“ popsal náměstek primátora Martin Major.

Nyní do Olomouce dorazilo zbylých sedmatřicet laviček. Celkem stála radnici nová místa k sezení 550 tisíc korun, tedy zhruba čtrnáct tisíc za kus.

Radnice nemohla lavičky vyměnit bez souhlasu architektů

"Nové lavičky jsou vyrobeny podle instrukcí architekta Šépky (jeden z autorů současné podoby náměstí - pozn. red.) v liberecké firmě, která je mimo jiné výrobcem jachet," nastínil Martin Hála z olomouckého magistrátu.

Na olomouckém Horním náměstí nyní nahradily staré a rozpadající se dřevěné
Na olomouckém Horním náměstí nyní nahradily staré a rozpadající se dřevěné

Devětatřicet sklolaminátových laviček stálo 550 tisíc korun, tedy zhruba čtrnáct tisíc za kus.

Výměnou končí několikaleté problémy způsobené faktem, že radnice nemohla bez souhlasu architektů se stávajícími lavičkami nic dělat. Bránila jí v tom jejich autorská práva, byť by údajně podle právního výkladu magistrátu o jejich porušení nešlo.

Původní dřevěné lavičky dostaly zabrat hned v prvním roce užívání. Firma Horstav je totiž nechala v roce 2001 vyrobit u truhláře, který dělá pouze interiérový nábytek.