Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucké kino Metropol má zachránit nový program, kavárna i umělecké filmy

  9:46aktualizováno  9:46
Poslední olomoucké jednosálové kino Metropol definitivně odstupuje ze závodu s multiplexem Cinestar a do boje o diváky nasadí nové zbraně. Zásadně změní svou podobu i program, který bude variabilní a návštěvníci si ho budou sami diktovat. Dojde také na dopoledního promítání pro matky s dětmi a především na méně známé artové filmy.

Vizualizace kavárny, která má vzniknout v prostoru předsálí kina Metropol. Autorem návrhu je olomoucký architekt Petr Jakšík. | foto: Petr Jakšík

Právě na ty se chce poslední klasické olomoucké kino zaměřit. Navíc se také dočká digitalizace a v předsálí vznikne nová kavárna, kvůli stavebním úpravám však bude kino měsíc zavřené.

"Je třeba si přiznat, že pro Metropol již není únosné dublovat program olomouckého multiplexu CineStar," přiznává nová programová ředitelka kina Metropol Veronika Klusáková. "Co do uvádění premiér se s CineStarem nemůžeme měřit, k nám se nové všeobecně známé filmy dostanou i s tříměsíčním zpožděním. A na počtu diváků je to znát," dodává.

Klusáková, která s novou manažerkou Metropolu Irenou Chmelovou v lednu 2011 nahradí ve vedení dosavadního ředitele Jana Joukala, chce dát prostor artovým filmům.

"Musíme se vyprofilovat a zaměřit se na konkrétní cílové skupiny. Artovými filmy bychom chtěli oslovit studenty, pro seniory a matky s dětmi připravujeme pravidelná dopolední promítání," nastiňuje Klusáková strategii, jež má kinu vrátit návštěvníky.

Diváky má lákat i kavárna, kino se kvůli ní na měsíc zavře

Ty by měla nalákat také kavárna, která zabere předsálí. "Chtěli bychom, aby zde vznikl prostor pro debaty o filmovém umění, kde by se lidé scházeli již před, ale i po filmu," líčí Chmelová.

Současná podoba foyer v olomouckém kině Metropol, které však v budoucnu nahradí kavárna.Vizualizace kavárny, která má vzniknout v prostoru předsálí kina Metropol. Autorem návrhu je olomoucký architekt Petr Jakšík.

Srovnání nynější podoby předsálí olomouckého kina Metropol a vizualizace nové kavárny, která zde má vzniknout.

Vybudování kavárny, v níž by se mělo dopoledne promítat pro nejmenší diváky, však přinese komplikace - Metropol se na začátku příštího roku lidem na měsíc uzavře.

Současná podoba foyer v olomouckém kině Metropol, které však v budoucnu nahradí kavárna.Vizualizace kavárny, která má vzniknout v prostoru předsálí kina Metropol. Autorem návrhu je olomoucký architekt Petr Jakšík.

Přebudování foyer sice na měsíc kino uzavře, kavárna je však jedním z kroků, od kterého si nové vedení Metropolu slibuje záchranu před krachem. Pro zvětšení klikněte

"Stane se tak 8. ledna, slavnostní znovuotevření nového Metropolu plánujeme na 11. února," přibližuje Veronika Klusáková.

Současná podoba foyer v olomouckém kině Metropol, které však v budoucnu nahradí kavárna.Vizualizace kavárny, která má vzniknout v prostoru předsálí kina Metropol. Autorem návrhu je olomoucký architekt Petr Jakšík.

Poslední porovnání starého a nového předsálí.

A jaké jsou další plány? "Kromě artových filmů budou mít v našem programu prostor také české filmy. K dnes již zavedeným přímým přenosům z Metropolitní opery přidáme také baletní představení ze špičkových scén v Paříži a Moskvě," dodala Irena Chmelová.

Do podoby programu kina by pak měli promluvit sami diváci. "Publiku budeme pravidelně předkládat ankety, kde nám lidé mohou říct, jaký film by v Metropolu chtěli vidět, popřípadě, co by se v kině mělo změnit," přibližuje mluvčí kina Michaela Hečková. "Své názory nám diváci budou moci předat jak přes webové stránky, Twitter či Facebook, tak přímo v kině na papírových dotaznících."

Dalším záchytným bodem, který má Metropol zachránit od krachu, je jeho digitalizace. "Pro udržení kina je to naprosto nezbytná věc. Do tří let už nové filmy na klasických pásech neseženeme, bez digitalizace by pak u nás nebylo co promítat," vysvětluje Chmelová.

Investice do Metropolu podle ní přijde na 3,3 milionu, více než milion však zaplatí státní fond pro rozvoj kinematografie a přes 2 miliony by měla dát olomoucká radnice.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Já a betonář? Tomu se jen usmívám, netrápí se Venera svou pověstí

Olomoucký trenér Zdeněk Venera během čtvrtfinále s Plzní.

Zatím jako jediný v extraligové historii provedl tým z předkola až do finále. „I když jsme neměli v týmu hráče typu...

Další z rubriky

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Kontroverzní olomoucký věžák investoři posunuli, v ochranném pásmu zůstal

Vizualizace budoucí podoby nové výškové budovy, která má vyrůst v areálu nově...

Už ne Šantova ulice, nýbrž parcela o pár set metrů dál u ulice Wittgensteinova. Sem podle informací MF DNES developeři...

Exšéf exekučního úřadu Runták zakládá stranu, chce dobýt olomouckou radnici

Někdejší ředitel Exekutorského úřadu v Přerově Robert Runták. Známý je i díky...

Robert Runták, který roky řídil Exekutorský úřad v Přerově, chce vstoupit do politiky. Zakládá nové politické hnutí...

Najdete na iDNES.cz