V Olomouci otevřeli Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů,

V Olomouci otevřeli Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů, jehož součástí je i nejvýkonnější elektronový mikroskop v Česku za 54 milionů korun. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Vědci mají v Olomouci mikroskop za 54 milionů, prozkoumá drogy i kosti

  • 0
Olomouc se může chlubit další špičkovou vědeckou technikou. Nově otevřené Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů, které stálo přes půl miliardy a poskytne zázemí stovce vědců z jedenácti zemí, se pyšní i nejvýkonnějším elektronovým mikroskopem v republice za více než 50 milionů.

Pod drobnohledem budou mít vědci v nově otevřené budově v areálu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci-Holici, jejíž vybudování stálo 545 milionů korun, například nové syntetické drogy.

"Naším cílem je vyvinout rychlé metody, které umožní identifikaci látek obsažených v nových drogách. V současnosti je totiž problém takovou látku určit, když není na oficiálním seznamu drog," přibližuje na konkrétním příkladu práci vědců Karel Lemr, který v centru pracuje.

Vědečtí pracovníci se tu ale věnují také třeba určení stáří obrazů či kosterních pozůstatků, nebo vývoji kontrastních látek pro zobrazování magnetickou rezonancí.

Mikroskop se kvůli ochraně před otřesy nedotýká budovy

K lepší a přesnější práci i na výše zmíněných projektech jim nyní bude pomáhat právě nový mikroskop. Ten stál univerzitu necelých 54 milionů korun, další čtyři pak spolkla místnost, ve které je umístěný. Ta je totiž speciálně navržená přímo pro něj.

"Mikroskop potřebuje pro svou práci extrémně stabilní podmínky, při stavbě se musel brát ohled na takové věci, jako je teplota nebo otřesy. Složité bylo i najít firmu, která by pro nás celý projekt vybudovala, protože s tím v republice nemá téměř nikdo zkušenosti," vysvětlil projektový manažer centra Dalibor Jančík. Mikroskop podle něj stojí na samostatném betonovém bloku.

"Ten váží pětadvacet tun a v žádné části se kvůli možným otřesům nedotýká okolní budovy," dodal. A k čemu bude v tuzemsku samotný unikátní přístroj sloužit?

"Je schopen nahlédnout do struktury materiálů až na úrovni atomů a současně přesně zmapovat jejich chemické složení. Vědcům otevře dveře například do světa dvoudimenzionálních materiálů na bázi grafenu s unikátními elektrickými, mechanickými a optickými vlastnostmi," nastínil generální ředitel centra Radek Zbořil.

Vědecký tým tvoří v olomouckém centru hlavně mladí lidé

Sloužit bude přibližně stovce vědců z jedenácti zemí světa - například USA, Izraele, Německa, Itálie, Řecka nebo Singapuru.

"Ačkoliv jsme otevřeli novou budovu, je třeba si uvědomit, že Regionální centrum v Olomouci funguje už od roku 2010 a za dobu svého provozu se může pochlubit celou řadou úspěchů," uvedl mluvčí univerzity Radek Palaščák.

Některé laboratoře jsou podle něj zcela unikátní v evropském i světovém měřítku. Vědecký tým navíc tvoří mladí lidé.

"Věkový průměr vědců pracujících v centru je pod 33 let, to znamená mladý vědecký tým, který je příslibem úspěchů," dodal.