Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký bazén čeká na podzim oprava. Není ale jisté, že přežil mrazy

  11:01aktualizováno  11:01
Koupání ve venkovním bazénu olomouckého plaveckého stadionu může být kvůli silným únorovým mrazům ohroženo. Zastaralá vana byla totiž kvůli extrémně nízkým teplotám pod zvlášť silným tlakem zmrzlé půdy a ledu. Zda to vydržela, to se ukáže až na jaře. Magistrát ji sice plánuje letos na podzim vyměnit, havarijní situace ale může nastat kdykoliv.

Venkovní bazén olomouckého plaveckého areálu je z roku 1975 a v havarijním stavu. Zda přežil silné únorové mrazy není vůbec jisté. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Kompletní obnova venkovní části olomouckého plaveckého stadionu vyjde město na více než čtyřicet milionů korun. Kromě nové nerezové vany venkovního bazénu se zde objeví i nový bazén a hřiště pro děti, lavičky či lehátka.

"Se začátkem prací počítáme v září či říjnu. Do zimy bychom měli stihnout to hlavní, včetně výměny stávající vany," upřesnil náměstek olomouckého primátora Martin Major.

Nynější vanu bazénu označuje bez nadsázky za nejstarší svého druhu v republice, neboť se v ní Olomoučané koupou od roku 1975. Vedle stáří se na ní podepsaly i povodně roku 1997, které ji nadzvedly a nalomily.

"Pečlivě ji monitorujeme. Pokud se s ní přes zimu nic dramatického nestalo, tak letošní sezona bude ještě v této staré vaně," plánuje Major.

Hliníkové stěny olomouckého bazénu jsou už velmi tenké

Zda to tak skutečně bude, to se ukáže až na jaře, kdy správci z olomouckého bazénu vypustí zbytek zčásti zmrzlé vody. "Spolu s ledem vytváří protitlak proti zmrzlé půdě, která na vanu tlačí zespodu. Kdyby tam voda nebyla, tak ji tlak zbortí," popisuje Ivo Koláček, jenž má olomoucký plavecký stadion na starosti.

Nejideálnější podle něj je, když zastaralou vanu olomouckého bazénu proti tlaku zdola chrání právě led a voda. "Pokud však zmrzla až ke dnu, tak nevím, nevím. Nejde o to, že by se vana mohla zbortit mrazem, i když nějaký extrém s ní samozřejmě zacvičit může. Problém je tloušťka jejích hliníkových stěn, které jsou již strašně tenké," nastínil Koláček.

"Někdy při tlakovém mytí odchlípneme kus barvy a pod tím je jen díra. Tyto otvory zavaříme a bazén zase provizorně spustíme, zatím vše drží. Může se ale stát, že se díra objeví i v průběhu sezony. Takže sledujeme spotřebu vody, která prozradí, jestli to někde neteče. Taková havarijní situace tady může nastat každou chvílí," dodal.

Náměstek Major již dříve uvedl, že v takovém případě by rekonstrukce venkovní části plaveckého stadionu začala okamžitě. "Původní výběrové řízení jsme zrušili, protože se ukázalo, že bychom na obnovu mohli získat dotaci. Na začátku jsme totiž počítali s tím, že ji zaplatíme z vlastních zdrojů. Příští rok ale už bude koupání v novém bazénu, za to dám ruku do ohně," slíbil náměstek.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Běžkař s orientačními problémy ujel skupině, urazil desítky kilometrů

Policisté se na Hejnicku musejí potýkat s náročným terénem a s běžným autem by...

Náročnou noční akci mají za sebou členové horské služby, policisté, hasiči a další lidé, kteří se v Jeseníkách zapojili...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

Najdete na iDNES.cz