VIDEO: Podmořská exotika i detaily hmyzu. Fotím ukrytý svět, říká fotograf

  • 0
Olomouckého fotografa a kameramana Romana Mrázka okouzlil podmořský svět Egypta, Thajska, Filipín či Malediv. Za svými úlovky míří bez dýchacího přístroje, pod hladinou si vystačí jen s kapacitou svých plic. Fotoaparát ale neodkládá ani doma, na souši zaměřuje objektiv na vážky či brouky.

„Fotím v podstatě běžné věci kolem nás, ale zároveň svět ukrytý. Neodporuje si to. Málokdo strčí hlavu pod hladinu, aby si prohlédl ryby. Makrosvět, u kterého jsem díky technice schopný zachytit třeba detail složených očí hmyzu, zase lidský zrak nepostřehne,“ shrnul Mrázek.

Podmořský svět ho uchvátil před šestnácti lety na dovolené v Egyptě. Od té doby si tam zaskočil s fotoaparátem opatřeným vodotěsným pouzdrem ještě několikrát. Kromě toho se vypravil i do různých částí Asie.

Fotograf fotí svět zvířat

„Pokud se člověk nebojí cestovat na vlastní pěst, což je můj případ, až tak drahý koníček to není,“ usmál se.

Pod hladinou zachytil například obřího žraloka velrybího, mořskou krávu - dugonga, zaplaval si rovněž s delfíny či želvami.

„Fotím a natáčím také korálové ryby, třeba klauna očkatého, kterého proslavil film Hledá se Nemo. Vizuálně hodně efektní je i perutýn ohnivý a rád také fotím nahožábré plže, kteří jsou hodně barevní,“ doplnil.

Nejdůležitější je správný pohyb, aby se zvířata nevyplašila

S fotoaparátem se spouští do hloubky maximálně pěti šesti metrů. O větší hlubiny se nepokouší mimo jiné kvůli nedostatku světla.

„A taky proto, že bych nevydržel s dechem, dýchací přístroj nepoužívám,“ řekl fotograf s tím, že v Olomouci absolvoval před lety kurz freedivingu.

Nejdůležitější pro fotografování podmořského světa je podle něj správně se v něm pohybovat.

„Základem je se přibližovat k rybám pomalu po centimetrech, třeba na několik pokusů. Člověk je nesmí vyplašit. Totéž platí i u hmyzu,“ řekl Mrázek, který před časem uspořádal v Olomouci svoji první výstavu.