S portrétem Jiřiny Petřkové získal Jiří Doležel na soutěži v kategorii Portrét

S portrétem Jiřiny Petřkové získal Jiří Doležel na soutěži v kategorii Portrét čestné uznání. | foto: Jiří Doležal

Olomoucký fotograf získal za snímky pamětníků uznání Czech Press Photo

  • 0
Olomoucký fotograf Jiří Doležal už potřetí uspěl v prestižní soutěži Czech Press Photo. Mezinárodní porotu jeho portrét Jiřiny Petřkové z kolekce nazvané Tváře Prahy zaujal natolik, že získal čestné uznání. Navázal tak na své loňské první místo za sérii portrétů lidí z projektu Stopy paměti.

Dnes sedmadevadesátiletá rodačka z Olomouce Jiřina Petříková je sestrou pravoslavného kněze Vladimíra Petřka, popraveného za druhé světové války za to, že ukrýval v pražském kostele Cyrila a Metoděje parašutisty, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

Jiří Doležel

Začal fotografovat jako samouk v 80.letech. Zaměřuje se zejména na dokumentární fotografii a často spolupracuje s nevládními neziskovými organizacemi.

Už v roce 2006 dostal na Czech Press Photo Cenu UNHCR, a to za sérii fotografií z humanitární mise v Pákistánu. Dále je držitelem Ceny Dokumentární fotografie a diskriminace 2007, Multikulturního centra Praha a první ceny v kategorii Portrét, Czech Press Photo 2010 (více čtěte zde).

"Je to velmi silný příběh. Fašisti kvůli odbojové činnosti bratra zatkli a uvěznili celou velkou rodinu. Větší část jejích členů skončila v Osvětimi. Rodiče a tři sourozenci koncentrační tábor nepřežili. Jiřina Petřková se do Olomouce už nevrátila, zůstala v Praze, kde učila francouzštinu," popsal hrdinku své fotografie Jiří Doležel.

Fotograf na volné noze s kolegou Janem Dvořákem z Ústavu pro studium totalitních režimů čtvrtým rokem v Olomouckém kraji vyhledává, zpovídá a fotografuje účastníky druhé světové války. Nahraných už mají víc než 90 rozhovorů nejen s lidmi, kteří bojovali na východní a západní frontě, ale také těch, kteří se zapojili do domácího odboje.

Mezi pamětníky jsou i lidé židovského původu, kteří přežili holocaust, vězni 50. let nebo perzekvovaní kněží.

"Kromě lidí, kteří na Olomoucku dodnes žijí, jsme začali hledat i ty, kdo odtud pocházejí nebo mají k Olomouci vztah. Tak jsme narazili i na paní Petřkovou," vysvětlil Doležel.

Dosavadní výsledky projektu si Olomoučané budou moct prohlédnout na výstavě v Café Amadeus. Její vernisáž se koná 10. listopadu.