Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký kraj chce zastupitelům jako odměnu rozdat mince za 150 tisíc

  13:34aktualizováno  13:34
Olomoucký kraj chce v době všeobecných úspor nakoupit sto stříbrných pamětních mincí celkem za 300 tisíc korun. Polovina má být připravena pro ocenění lidí za výjimečné činy, jako je například záchrana života, druhou část dostanou krajští zastupitelé. Podle kraje jako poděkování za jejich dobrou práci.
Olomoucký kraj plánuje nakoupit sto pamětních mincí za 300 tisíc korun. Polovinu pro ocenění mimořádných činů lidí, druhou část mají dostat jako odměnu krajští zastupitelé. (Ilustrační snímek)

Olomoucký kraj plánuje nakoupit sto pamětních mincí za 300 tisíc korun. Polovinu pro ocenění mimořádných činů lidí, druhou část mají dostat jako odměnu krajští zastupitelé. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

"Zhruba polovinu z mincí obdrží členové zastupitelstva Olomouckého kraje jako poděkování za dlouhodobou práci pro krajskou samosprávu," potvrdil mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

Oslovený politolog Stanislav Balík sice na jednu stranu nevidí v morálním ocenění zastupitelů za jejich práci nic špatného, ale domnívá se, že lidem může medaile za tři tisíce připadat v dnešní době trochu jako přepych. Práce v zastupitelstvu má podle Balíka stále étos veřejné služby, byť řada neuvolněných zastupitelů má placené odměny spíše jako náhradu ušlého zisku.

"Takže bych považoval za slušné jim nějak poděkovat. Ale forma stříbrné mince se může zdát trochu přehnaná. Zvláště v dnešní době, kdy skuhráme na nedostatek peněz, kdy na ledasco není, tak to může občanům oprávněně připadat jako luxus," konstatoval Balík.

Neuvolněný člen zastupitelstva Olomouckého kraje může za výkon funkce dostat měsíčně až 4 171 korun. Pokud je neuvolněný zastupitel členem rady kraje, může za měsíc mít až 8 588 korun, předseda zvláštního krajského orgánu pak až 9 272 korun a předseda výboru či komise až 8 227 korun. Na člena výboru, komise a zvláštního orgánu může čekat až 6 128 korun.

Hejtman: Jinde to taky dělají. Tak proč ne my?

Hejtman Martin Tesařík hájí nápad s tím, že o této formě ocenění rozhodli krajští radní na základě zkušeností z jiných krajů, kde pro zastupitele obdobná ocenění mají.

"Tomuto rozhodnutí předcházel průzkum napříč ostatními kraji a v dané aktivitě již navazujeme na způsob oceňování v některých z nich," uvedl Tesařík bez dalších podrobností.

Fakt, že města, obce i podniky a zájmová sdružení mají o vyražení pamětních mincí poměrně velký zájem, potvrdil obchodní ředitel České mincovny Tomáš Surdy.

"Zájem o ražbu pamětních mincí je velký. Jde o ideální předmět, jak oslavit nějaké výročí. Zájem jde napříč republikou, od Ostravy po Klatovy," uvedl Surdy.

Politolog: Poděkování ano, forma je ale zvláštní

Ne všude však sahají při morálním ocenění práce zastupitelů po stříbrných mincích. "Zatím poslední odcházející městští zastupitelé jako poděkování za svou práci dostávali lahev vína a pamětní list," nastínila například mluvčí olomouckého magistrátu Jana Doleželová.

Politolog Balík dodal, že ocenění práce zvolených zástupců "pro blaho ostatních" je dobré. "Poděkování zastupitelům je namístě. Nad tím samotným bych se opravdu nepozastavoval. Pozastavoval bych se nad formou. I v naší obci dostávají zastupitelé jen pamětní list," shrnul Balík.

Darování stříbrné mince by viděl v jiném světle, například v případech oceňování ojedinělých skutků. "Něco jiného je třeba ocenění za záchranu života. Když chce hejtman poděkovat za něco opravdu výjimečného," podotkl Balík.

Stříbrné medaile mají mít průměr 50 milimetrů a pro Olomoucký kraj je připraví Česká mincovna. Ta je výrobcem oběžních i pamětních mincí pro Českou národní banku.

Souhlasíte s tím, aby dal Olomoucký kraj zastupitelům stříbrné pamětní mince?

celkem hlasů: 326

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. července 2012. Anketa je uzavřena.

Ne 253
Ano 51
Nemám jasný názor 22Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Další z rubriky

Výprava do Afriky či vlčí safari. Olomoucká zoo buduje lákadla za miliony

Pohled na nový africké pavilon Kalahari, který nyní dokončila olomoucká...

Nový pavilon se surikatami a dalšími zvířaty, která na Svatém Kopečku dosud nebyla k vidění, projížďka mezi vlky či...

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Amnestovaný recidivista s trestanou družkou obrali seniory o stovky tisíc

(Ilustrační snímek)

Podvodníky, kteří se pokusili připravit o peníze více než dvě desítky seniorů z celé České republiky, a několikrát se...

Najdete na iDNES.cz