Olomoucký kraj doporučil jídelnám aby vařily kvůli ruskému embargu z českých surovin. Ty jsou pro, problémem je ale zákon a také problematické kontrolování původu. Ilustrační snímek

Olomoucký kraj doporučil jídelnám aby vařily kvůli ruskému embargu z českých surovin. Ty jsou pro, problémem je ale zákon a také problematické kontrolování původu. Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Vaření z českých surovin ztěžuje zákon i hlídání původu, zní z jídelen

  • 0
Olomoucký kraj hledá cesty, jak podpořit místní výrobce potravin a pěstitele, kteří přišli kvůli sankcím Ruska o významnou část odběratelů. Prosazuje proto nákup jejich zboží například do jídelen ve školách, sociálních ústavech nebo nemocnicích. Ty upozorňují, že komplikací je zákon a hlídání původu.

Olomoucký kraj se přidal k iniciativě ministra zemědělství Mariana Jurečky, který hledá cesty, jak pomoci místním výrobcům vyrovnat se s ruskými sankcemi na dovoz zboží z Evropské unie. Právě krajská nebo městská a obecní zařízení jsou totiž významným odběratelem potravin.

„Podpora českých a hlavně regionálních potravin je jednou z našich priorit. Snahou je, aby naše organizace nakupovaly co nejvíc místních potravin. Doporučujeme jim místní výrobce a regionální potraviny,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil.

Zároveň však upozorňuje, že kraj může nákup českých potravin pouze doporučovat.

„Není možné nic nařídit, protože organizace musí dodržovat zákon o veřejných zakázkách. Bohužel zákon o veřejných zakázkách v současné podobě je brzdou. Je jen o ceně bez ohledu na kvalitu potravin a místě jejich původu.“

Organizace doporučení berou. Zároveň ale uvádějí, že nepůjdou proti zákonu. „My musíme co nejvíc šetřit, protože jde i o peníze našich klientů. Pokud je to možné, snažíme se brát české potraviny. Bereme často od českých firem, které samy potraviny vyrábějí. Dnes je ale obtížné hlídat zemi původu,“ sdělila třeba ředitelka Domova důchodců v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku Dagmar Škrobálková.

Čeští zemědělci chtěli dodávat vejce. Byla polská

Na příkladu vajec uvedla, jak snadné je při dobré vůli jednat v rozporu s doporučením krajů.

„Dohodli jsme se se zemědělskou společností z nedaleké obce, že nám bude dodávat vejce. Čekali jsme, že to budou jejich vejce. Byli jsme překvapeni, když to byla polská vajíčka,“ popsala Škrobálková.

Podobně je to u školních kuchyní. V Přerově zajišťuje stravování v základních školách a mateřinkách městská firma Zařízení školního stravování Přerov, která ve školním roce vyrobí denně tisíce jídel.

„My nesmíme při výběru nikoho diskriminovat. Snažíme se ale už roky především hlavní potraviny brát od našich výrobců. Máme už stálého dodavatele hovězího a vepřového masa, drůbeže nebo vajec,“ popsala ředitelka firmy Hana Ondrášová. I podle ní je ale obtížné ohlídat zemi původu.

„Když vezmeme potraviny od české mlékárny, neznamená to, že jsou automaticky vyrobené u nás, protože některé tyto společnosti mají továrny v zahraničí, a z těch se k nám potom potraviny vracejí,“ doplnila Ondrášová.

Agrární komora: Zemědělci musí mít stejnou podporu jako jinde

Doporučení berou také zdravotníci, mezi nimi Fakultní nemocnice Olomouc, která je státním zařízením.

„Nemocnice se snaží nakupovat od českých firem. Nezkoumáme však, zda jde o české potraviny,“ sdělil mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Podle něj nemocnice stejně jako jiné státní nebo krajské či obecní organizace musí dodržovat zákon o veřejných zakázkách.

„Doporučení není a nemůže být víc než zákon. Z doporučení je možné vycházet, pokud nebude znamenat porušení zákona.“

Podporu českých zemědělců vítá Agrární komora. „Ten úmysl je skvělý. Otázka je, jestli to bude mít pozitivní dopad. V každém případě je taková podpora státu, krajů a obcí důležitá. Lidé by si měli uvědomit, že nákup českých potravin je taky investice do toho, jak bude vypadat okolí vesnic a měst, příroda a taky jaká bude nezaměstnanost,“ sdělil šéf olomoucké agrární komory Miloš Porč.

Podle něj je rovněž potřeba, aby se srovnala podpora našich potravin s tím, jak podporují své zemědělce například v Rakousku, Německu nebo Polsku.

„Jsme někde na polovině toho, jak podporují tyto státy své zemědělce. Dokud nebude podpora srovnatelná, nemohou naši potravináři a zemědělci s výrobci ze západní Evropy nebo Polska cenově soupeřit. Ne všechno v zemědělské politice musí v současnosti souviset s negativním dopadem sankcí proti Rusku,“ poznamenal Porč.