Lidé před vedrem prchají do Jeseníků, pořádné ochlazení nabízejí jeskyně

  16:40aktualizováno  16:40
Zchladit se a ještě něco zažít. Právě tato vidina nyní táhne do Jeseníků davy lidí, hory jsou totiž pro útěk před zničujícím vedrem ideální. Nabízejí až o několik stupňů přijatelnější počasí, než jaké nyní panuje ve zbytku Olomouckého kraje. Teploty ještě o zhruba 20 stupňů nižší pak nabízí podzemí.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

„Když to srovnám s jinými léty, máme nyní mnohem lepší tržby. Návštěvníci nám den rozdělili na dvě části. Hodně jich přichází v dopoledních hodinách a potom po patnácté hodině se sem doslova nahrnou,“ popsal například majitel areálu Kaste Petříkov v Jeseníkách František Kaštyl. Na tamní vyhlášené bobové dráze teď mají jediný problém – personální.

„Musím tu nyní mít víc lidí na střídání služeb,“ vysvětlil. Návštěvníky podle něj přitahuje mimo jiné fakt, že teploty v Jeseníkách jsou o několik stupňů nižší než v jižních částech kraje.

„Když je v Olomouci pětatřicet ve stínu, tady je osmadvacet, devětadvacet stupňů. Výhodou Petříkova je tedy nejen mrazivá zima, ale také přijatelnější počasí v létě,“ usmívá se Kaštyl.

Řada horských středisek si návštěvnost drží na běžné úrovni, i to je ale v konkurenci s koupališti dobrý výsledek.

„Denně využije možnost vyjet lanovkou nahoru kolem šesti set lidí, což je od začátku prázdnin konstantní návštěvnost. Propad, který jsme vzhledem k horkému počasí vybízejícímu spíš k návštěvě koupališť očekávali, nenastal,“ uvedla Jana Boxanová z infocentra areálu Kouty nad Desnou s tím, že další stovky lidí přicházejí do areálu bez toho, že by využili lanovku.

Horské chaty jsou téměř vyprodané

Zatímco návštěvnost kouteckého areálu je v souhrnu stálá, po jednom segmentu přece jen výrazně vzrostla poptávka. Jsou to exkurze na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé stráně, které koutecký areál zajišťuje.

„Zájem je v posledních týdnech enormní. Exkurze jsou vyprodané na deset dní dopředu,“ popsala Boxanová.

Z dalších atrakcí je největší zájem o nejdelší sjezd v republice na koloběžkách.

Mimořádný zájem o lůžka hlásí v současnosti také majitelé penzionů a horských chat či hotelů.

„Zájem o lůžka v Jeseníkách stále stoupá. Lidé pořád ve velkém počtu volají. Bohužel máme do poloviny září vyprodáno. I tak je dobré se dál ptát, občas se stane, že někdo vypadne,“ říká třeba šéf hotelu na vysílači Praděd Tomáš Hrazdil.

Velký zájem potvrzuje i šéfka agentury Chatař Alena Klimešová. „Doprodávají se poslední chaty, poslední prázdninové termíny. Zájem teď mnohonásobně překračuje zbývající možnosti, protože drtivá většina chat je už zcela vyprodaná. Lidé se zkrátka chtějí zchladit a ještě něco zažít. Na to jsou hory ideální,“ přemítá.

Za nejchladnějšími místy vyrážejí lidé pod zem

Ještě zhruba o 20 stupňů nižší teploty než Jeseníky nabízejí na ochlazení podzemní prostory, tam je celoročně kolem osmi stupňů Celsia.

„V panujícím tropickém počasí je návštěvnost výrazně lepší než ve stejném období loni. Letošní léto se dá srovnat jak počasím, tak vysokou návštěvností s rokem 2015, kdy bylo obdobné vedro,“ uvedla vedoucí Mladečských jeskyní Drahomíra Coufalová.

Více návštěvníků přichází také do Poštovní štoly ve Zlatých Horách, která vznikla po středověké těžbě zlata. Byla zprovozněna před několika lety a letos zlatohorská radnice dokončila v atraktivním podzemí další část prohlídkové trasy.

„Návštěvnost v posledních týdnech pořád roste, takže musíme být spokojeni. Určitě je to i díky velkým vedrům,“ sdělili správci Poštovní štoly.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Další z rubriky

Věž ukrývala poselství z roku 1962, včetně dopisu pro budoucí pionýry

Jeden z dokumentů objevený v pozlacené báni z vrcholku hlavní věže olomoucké...

V roce 2000 pro vás bude samozřejmostí člověk na Měsíci, byli před šestapadesáti lety přesvědčeni olomoučtí pionýři při...

V olomoucké nemocnici stěhovali kliniku za provozu, stihli to za deset dní

V olomoucké fakultní nemocnici byla slavnostně otevřena nová budova II. interní...

Náročnou akci mají za sebou lékaři, zdravotnický personál i další zaměstnanci olomoucké fakultní nemocnice. Za plného...

Na volby v Olomouckém kraji přišlo soudům třináct stížností

Ilustrační snímek

Do páteční čtvrté hodiny odpoledne měli možnost jednotlivci i politické strany podat na příslušný krajský soud stížnost...

Advantage Consulting, s.r.o.
Svářeč Prostějov

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz