Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Olomoucký kraj je ve třídění odpadů na špici

Obyvatelé Olomoucka mohou být na sebe po právu pyšní. V rámci regionů v České republice stojí na špici pomyslného žebříčku ve třídění odpadů. Obyvatelé regionu vytřídili v minulém roce průměrně téměř 73 kilogramů papíru, plastu, skla, nápojových kartonů a kovů.

Čísla pocházejí ze statistiky za rok 2010 společnosti EKO-KOM, a. s., která v celé ČR zajišťuje systém třídění, recyklace a využití obalových odpadů.

Olomoucký kraj patří co do množství vytříděného odpadu na jednoho občana dlouhodobě mezi nejlepší v zemi. "V roce 2010 na jednoho obyvatele Olomouckého kraje připadalo v průměru téměř 20 kilogramů vytříděného papíru, 10 kilogramů plastu, více než 11 kilogramů skla, necelý půlkilogram nápojového kartonu a přes 32 kilogramů kovů," popsala Šárka Nováková ze společnosti EKO-KOM.

Lidem se zlepšují podmínky pro třídění

Kromě podpůrných informačních a vzdělávacích aktivit realizuje EKO-KOMve spolupráci s Olomouckým krajem, dlouholetý projekt "Intenzifikace odděleného sběru a využívání vytříděných složek komunálního odpadu včetně obalové složky". Cílem projektu je, mimo jiné, zkvalitnění systému třídění odpadů občanům a zlepšení dostupnosti barevných kontejnerů.

"Tato skutečnost totiž významně napomáhá nejen růstu množství, ale i zvyšování kvality vytříděných odpadů. Ke konci loňského roku se na území Olomouckého kraje nacházelo 14 530 kusů barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily nádoby na plast (4 794 kusů) a kontejnery na sklo (5 282). Meziročně vzrostl počet nádob na třídění odpadů v průměru o 4 % ve srovnání s rokem 2009," uvedl regionální manažer společnosti EKO-KOM Marek Hruška. V současné době slouží průměrné kontejnerové hnízdo přibližně 132 obyvatelům.

Své odpady třídí důsledně také obyvatelé krajské metropole. Město Olomouc letos obdrželo za úspěchy ve třídění odpadů druhou cenu v prestižní celostátní soutěži O Křišťálovou popelnici. Výborné umístění je, podle náměstka olomouckého primátora Jana Holpucha, který ocenění přebíral, výsledkem dlouhodobé a systematické práce v oblasti nakládání s odpady. Město se tradičně umísťuje na předních příčkách také v rámci krajské soutěže "O Keramickou popelnici".

Město Olomouc bylo průkopníkem při zavádění třídění nápojových kartonů do speciálně určených sběrných nádob. Úředníci mají také možnost třídit a to přímo ve všech budovách magistrátu, kde jsou instalovány nádoby na tříděný odpad.

Od začátku letošního roku mají občané ve městě na celkem 52 místech možnost třídit další komoditu - použitý textil. Radnice v letošním roce připravila rovněž projekt na vybudování nových podzemních kontejnerů na separované komodity, aby bylo třídění odpadů dostupnější i pro obyvatele historického centra.

Do systému EKO-KOM je v Olomouckém kraji zapojena drtivá většina obcí - celkem 383. Třídit odpady tak má možnost 99,6 procent obyvatel kraje.

Jak se točí odpady

Recyklované odpady jsou všude kolem nás, ať už v podobě běžných výrobků jako jsou skleničky, plastové nebo skleněné lahve, nápojové kartony, noviny nebo toaletní papír. V oblečení jako jsou bundy, trička či košile můžeme například najít vlákna na bázi PET, při výrobě nových plastových lahví je používán regranulát vyrobený z vytříděných lahví.

Tím výčet využití odpadů zdaleka nekončí - nádoby od šamponů, kečupů či mycích prostředků slouží v plastikářské výrobě a můžeme je potkat například v protihlukových stěnách či zatravňovacích dlaždicích; z umělohmotných fólií a igelitových tašek se vyrábí například domácí kompostéry; základem speciálních desek, ze kterých se staví domy, je slisovaný nápojový karton.

Především na zvyšování povědomí o smyslu a významu třídění odpadů je postavena popularizační kampaň Jak se točí odpady, která je zaměřená na podporu oblastí kraje, které dlouhodobě nedosahují tak dobrých výsledků jako ostatní části Olomouckého kraje.

Propagovat smysl třídění odpadů pomáhají mimo jiné dva autobusy městské hromadné dopravy v Přerově a Prostějově se speciálními motivy a několik automobilů na svoz odpadů. Další informace jsou k dispozici na webových stránkách www.jaksetociodpady.cz.