Pětina obcí Olomouckého kraje má volby rozhodnuté, kandiduje jedna partaj

  4:54aktualizováno  4:54
Prakticky předem rozhodnuto o složení zastupitelstva je už nyní zhruba v každé páté obci Olomouckého kraje. Po jedné kandidátce do komunálních voleb totiž mají v 78 ze 401 obcí regionu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

„Ve většině těchto obcí kandidují pouze nezávislí či nějaké jedno sdružení místních aktivních obyvatel, kteří tak z volebního systému dělají téměř většinovou volbu,“ shrnul situaci politolog Univerzity Palackého Jakub Lysek.

Lidé tak svým křížkem rozhodnou pouze to, v jakém pořadí kandidáty do zastupitelstva vyšlou.

„V některých obcích je to takové nepsané referendum o starostovi, kdy existuje dohoda, že ten s nejvyšším počtem hlasů bude zvolen starostou,“ popisuje Lysek.

Jedna kandidátka však podle něj nemusí nutně znamenat, že v obci neprobíhá politická soutěž a že v obci nejsou aktivní obyvatelé, nebo že je na tom obec špatně a lidé se o ni nezajímají a nechtějí ji spravovat.

„Každopádně tato situace je argumentem pro otevření debaty nad změnou volebního systému pro malé obce,“ nastínil olomoucký politolog.

Dokazuje to, že lidé jsou spokojení, míní v některých obcích

Překvapivě jsou mezi obcemi s jedinou kandidátkou i velké samosprávy. Olšany u Prostějova mají téměř 1 800 obyvatel, Potštát na Přerovsku nebo Oskava na Šumpersku hodně přes tisíc.

„Nedokážu posoudit, proč je tady jenom jedna kandidátka. Svou roli může hrát, jak se stát k obcím chová, nebo neskutečný nárůst administrativy,“ míní starosta Olšan Milan Elfmark.

O tom, že by za nízkým počtem kandidátů do nového zastupitelstva mohla stát spokojenost se současným zastupitelstvem, nechce mluvit.

„To musí posoudit lidé,“ reagoval Elfmark.

U místních však spokojenost hraje velkou roli. Ze tří oslovených všichni pochválili, jak obec funguje.

„Jsem spokojena. Když je problém, tak se okamžitě řeší. Obec viditelně prosperuje. Není proč něco měnit,“ sdělila Martina Pochylová z Olšan u Prostějova. Podle ní může svou roli hrát také skutečnost, že v komunálních volbách 2014 konkurenční kandidátka „totálně vyhořela“ a nechce fiasko opakovat.

Místo dřívějších až osmi kandidátek je letos v Potštátu jediná

Že může být motivem nezájmu lidí o práci v zastupitelstvu jejich spokojenost, si myslí i starosta Potštátu René Passinger.

„Ukazuje to, že většina lidí je tady spokojena. Podařila se spousta věcí. U nás bylo v minulosti i osm kandidátek, naposledy tři, ale teď zřejmě lidé nemají důvod chtít změnu,“ přemítá.

Sám chtěl dokonce pomoci vytvořit ještě druhou kandidátku, aby byl větší výběr.

„Nakonec to dopadlo tak, že lídr této kandidátky proti mně kandidovat nechtěl,“ popsal Passinger. Lidi podle něj odrazuje i ohromná byrokracie, kterou musí vedení obce neustále řešit.

Jediná kandidátka představuje čtvrtinu všech místních voličů

Většina obcí s jednou kandidátkou má mnohem méně obyvatel. Počítají se ve stovkách, jsou mezi nim i malé obce s desítkami obyvatel. Například Šléglov, kde žije pouze 42 lidí, z toho je jen 28 lidí ve věku nad 18 let.

Kdo kandiduje ve vašem okrsku?

„Máme sedmičlenné zastupitelstvo a sedmičlennou kandidátku, takže kandiduje vlastně každý čtvrtý volič, což svědčí o velké aktivitě lidí,“ pochválila starostka Šléglova na Šumpersku Dita Pešková. I v jedné z nejmenších obcí republiky byly ještě v minulých volbách dvě kandidátky.

„Ta druhá kandidátka ale nebyla konstruktivní opozice, šlo jim jenom o to rozhádat lidi. Teď je všechno v klidu a můžeme pracovat,“ řekla šléglovská starostka.

Vůbec největší zájem o práci v zastupitelstvech je v meziokresním porovnání na Jesenicku. Z 24 obcí má jedinou kandidátku pouze Bílá Voda s necelými třemi stovkami obyvatel. Přitom v minulých volbách tam byly tři kandidátky.

„Já jsem dal dohromady kandidátku, kde je sedm současných zastupitelů a dva noví lidé. S nikým z lídrů v minulých komunálních volbách jsem neprobíral, proč nekandidují,“ řekl starosta Bílé Vody Miroslav Kocián.

Místní podobně jako v Olšanech u Prostějova či v Potštátu jsou s prací starosty a zastupitelů spokojeni.

„Radnice funguje tak, jak má. Starosta dělá svou práci už hodně dlouho, takže má velké zkušenosti, a hlavně jsou za ním výsledky. Nevidím důvod cokoli měnit,“ řekla Diana Luchianová z Bílé Vody.

Volby 2018 - výsledky

Výsledky voleb do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

V Olomouckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodech 65 - Šumperk: Miroslav Adámek a 62 - ProstějovJitka Chalánková.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Do Česka míří silný vítr, na horách dosáhne i 100 kilometrů v hodině

Ilustrační snímek

Velmi silný vítr má zasáhnout Česko od sobotního večera až do pondělního poledne. Na severu území a na Českomoravské...Berňák chtěl od stovky novomanželů údaje o hostině. Nezákonné, tvrdí odborníci

Ilustrační snímek

Finanční úřad pro Olomoucký kraj rozeslal novomanželům výzvy o poskytnutí údajů o svatební hostině, kteří se brali v...

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Vysázet 80 procent listnáčů? Vlastníci s návrhem obnovy lesů nesouhlasí

Zdejší listnatý les je plný nádherných vzrostlých dubů letních nebo jírovců s...

Ministerstvo životního prostředí navrhuje pro Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj, aby se v lokalitách zasažených...

Další z rubriky

Kamiony budou dál jezdit přes obce, uzavírka mostu na D46 potrvá déle

Opravy mostu přes frekventovanou dálnici D46 u Olšan na Prostějovsku, součástí...

Opravy mostu přes frekventovanou dálnici D46 u Olšan na Prostějovsku se protáhnou. Původně měly práce skončit v říjnu,...

Nová koalice chce z Olomouce udělat Smart City a opravit zimní stadion

Představitelé nové čtyřkoalice, která bude do roku 2022 vládnout olomoucké...

Hnutí ANO v Olomouci podepsalo koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. Nové vedení radnice ve smlouvě...

Do jesenického Hardu by se po mohla vrátit výroba i bývalí zaměstnanci

Ilustrační snímek

Po dlouhých jednáních se zástupci vítkovického holdingu podnikatele Jana Světlíka dohodli s rakouskou firmou Assmont o...

Najdete na iDNES.cz