Firmy rekordně zvyšují platy. Může se jim to vymstít, varuje šéf komory

  18:10aktualizováno  18:10
Novou podobu má přetahovaná o lidi, ke které firmy v Olomouckém kraji dohnala nízká nezaměstnanost a nedostatek pracovníků. Zaměstnance se snaží nalákat na vyšší platy. Regionální mzdový přírůstek za třetí kvartál je tak oproti loňsku jedním z nejvyšších v republice.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš ProcházkaMAFRA

Podle údajů Českého statistického úřadu došlo v Olomouckém kraji ve třetím čtvrtletí k více než devítiprocentnímu nárůstu platů. Průměrný výdělek se tak zvýšil na 28 654 korun, oproti stejnému období loňského roku lidem v peněženkách přibylo 2 383 korun.

„Olomoucký kraj patří dlouhodobě k regionům s nejnižšími mzdami a má velkou ztrátu na republikový průměr. To je vedle rostoucí ekonomiky v kraji hlavní důvod vyššího růstu platů, než je celostátní průměr,“ uvedl olomoucký statistik Jiří Frelich.

Nárůst průměrných mezd ve třetím čtvrtletí o 9,1 procenta je podle něj třetí nejvyšší číslo v mezikrajském srovnání. Celostátní průměrný růst hrubých mezd činí 8,5 procenta. Průměrný plat za červenec, srpen a září v republice je však pořád o téměř tři tisíce vyšší a v porovnání všech regionů jsou mzdy v Olomouckém kraji páté nejnižší.

„Bohužel ani jeden z nejvyšších přírůstků nás ve výši průměrných hrubých mezd neposouvá výrazně blíž k celostátnímu průměru,“ dodává Frelich.

Mzdy jsme zvýšili a budeme přidávat i příští rok, zní z firem

Vysoko nad krajským, a dokonce i republikovým průměrem jsou například platy ve firmě Koyo Bearings v Olomouci. Přesto si zdejší zaměstnanci letos ještě polepšili.

„Průměrná hrubá mzda včetně bonusů je u nás nyní přibližně 33 tisíc korun a to bez vedení společnosti. Loni jsme avizovali navýšení mezd v letošním roce o šest procent, což jsme už překročili, a budeme přidávat i v dalším období a v příštím roce,“ sdělil ředitel společnosti Petr Novák. Jednání, o kolik to bude, podle něj zatím ještě stále probíhají.

To v mohelnickém závodu Siemens, který patří k největším zaměstnavatelům v Olomouckém kraji, dostali podle šéfa odborů Jiřího Hanáka v obchodním roce končícím v září 2018 dělníci přidáno o šest procent.

„Průměrná dělnická mzda v závodě se dostala na zhruba 28 200 korun. V současném obchodním roce, od 1. října 2018 do konce září 2019, si polepší v průměru o 6,14 procenta,“ vypočítal Hanák. Siemens údaje o platech neposkytuje a odboráři vyjednávají jen o dělnických mzdách. Platy technicko-hospodářských pracovníků jsou smluvní.

Na přeplácení pozor, varuje šéf hospodářské komory

Další významný zaměstnavatel regionu, Papcel Litovel, přidával podle personálního ředitele Filipa Vrnaty plošně o tři procenta.

„Další navyšování mezd už bylo individuální, podle výkonnosti zaměstnanců a důležitosti profesí. Někteří lidé si tak polepšili i o více než deset procent,“ uvedl.

Ředitel Hospodářské komory Olomouc Radim Kašpar však před dlouhodobým navyšováním mezd varuje. Ve vysokém růstu platů vidí vedle pozitiv pro zaměstnance také negativa.

„Určitě není řešením vyrovnat se s nedostatkem lidí přeplácením a přetahováním z jiných podniků. Z pohledu firem je každé skokové zvyšování mezd nebezpečné, protože má negativní dopad na konkurenceschopnost. Byť se nyní ekonomice daří, neznamená to, že máme nepřetržitou konkurenceschopnost zaručenou,“ upozorňuje Kašpar.

Důležitější než nominální mzda je pro zaměstnance ta reálná – tedy fakt, co si za vydělané peníze koupí. Vzhledem k inflaci ve výši 2,4 procenta si tak olomoucký zaměstnanec v koupěschopnosti polepšil o 6,7 procenta oproti šesti procentům na celostátní úrovni.

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Radního Přerova obžalovali, že donutil k sexu zaměstnankyni v nouzi

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovský podnikatel a radní za ODS Marek Dostál bude u soudu čelit obžalobě ze sexuálního nátlaku. Vyšetřovatelé a...

Vraždu policisty při fingovaném oběšení potrestal soud 18 lety vězení

Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let...

Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v neobvyklém případu téměř čtyři roky staré vraždy policisty. Nejprve se zdálo,...

Plzeň - Olomouc 2:0, dva góly do půle a neškodný soupeř, trefil se i Chorý

Martin Sladký z Olomouce (vlevo) si právě vstřelil vlastní gól, s rukama nad...

Fotbalisté Plzně se v prvoligové tabulce přiblížili vedoucí Slavii, která má pondělní utkání v Opavě k dobru, na rozdíl...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Olomouc čeká revoluce ve vedení městských firem, strany už si je rozdělily

Lídři stran, které utvořily po komunálních volbách v říjnu 2018 vládnoucí...

Olomoucké městské firmy čekají velké změny. Nová koalice je hájí větší kontrolou nad penězi, které město do firem...

Firma poslala podvodníkovi 1,5 milionu, využil informace a podobný e-mail

Ilustrační foto - e-mail

Jednoduchý, ale velmi účelný podvod vyšetřují kriminalisté z Olomouckého kraje. Jeho pachatel se vydával za obchodního...

Najdete na iDNES.cz