Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzejní boom. V kraji se lidem otevře hned šest nových expozic

  5:25aktualizováno  5:25
Hned šest unikátních muzeí otevře v nastávajícím roce 2015. Turisty budou lákat na atraktivní expozice, které zmapují tradici proslulých vitráží z celého světa od středověku po současnost nebo se vydají po stopách světoznámého hudebního skladatele Bedřicha Smetany v Týně nad Bečvou či po panství Žerotínů.

V roce 2015 otevře v kraji hned šest nových muzeí. Lákat budou na vitráže či život Bedřicha Smetany. (Ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Hubený

Vznik turistických taháků během nastávajících šesti měsíců rozpohybovala štědrá, téměř čtyřicetimilionová dotace z Regionálního operačního programu (ROP) Střední Morava. „Muzea jsou z pohledu cestovního ruchu vždy atraktivní a rozvoj cestovního ruchu je jednou z priorit. Proto mají nová muzea ze strany ROP významnou podporu,“ vysvětlila mluvčí ROP Michaela Linhartová.

1.Zábřeh oživí tradici vitráží

Atraktivní muzeum, které nemá v republice obdoby, vyroste v Zábřehu. V okresu má dlouholetou tradici výroba vitráží, jsou tu hned dvě firmy, které se jí dodnes věnují. Jednu z nich vlastní Pavel Bruštík, který také stojí za chystaným muzeem.

„Přemýšlel jsem, jak vitráže atraktivně představit lidem. Zvolil jsem formu interaktivního muzea,“ prozradil.

Návštěvníky tak čeká historický exkurz do výroby vitráží. „Bude to průřez staletími, pro muzeum vytvářím repliky výřezů vitráží ze slavných staveb u nás i ve světě, od středověku po současnost,“ popsal Bruštík.

Lidé si tak budou moci zblízka prohlédnout vitráže z proslulé francouzské katedrály v Chartres, z Karlštejna, ale také moderní práce například z nádraží v Tokiu. Na videu uvidí zároveň stavby, kde se vitráže nacházejí v originále. Svou malou vlastnoručně vyrobenou vitráž si zájemci budou moci i odnést domů. Muzeum bude poutat k návštěvě už svou podobou. Celá štítová stěna bude pod okenním sklem ukrývat vnitřní vitráže, ty pak budou také v jednotlivých oknech.

2.Po stopách velikána Bedřicha Smetany v Týně nad Bečvou

Na pobyt jednoho z největších českých skladatelů Bedřicha Smetany chce upozornit Týn nad Bečvou na Přerovsku. Buduje muzeum, které bude věnované tomuto světoznámému skladateli. Začátky přitom provázely peripetie.

„Pro nás bylo nejsložitější získat dům, kde tehdy Smetana bydlel. Majitel ho dlouho nechtěl prodat. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo objekt získat a můžeme mu dát důstojný obsah,“ uvedl starosta Týna Josef Vaculin.

Smetana žil v Týně v letech 1852 a 1854. „Byl tu na letním bytě u nevlastní sestry, která se sem provdala za místního sládka. Poprvé sem Smetana přijel v roce 1852, o dva roky později potom i s manželkou Kateřinou a nemocnou dcerou Gabrielkou naposled. Tehdy mu bylo třicet let. Jeho dvouletá dcera zde zemřela na tuberkulózu,“ popsal starosta.

K napsání opery Čertova stěna Smetanu pravděpodobně inspirovaly skály pod hradem Helfštýnem, kam rád chodil. V Týně se také traduje historka, že Smetana procházející městem uslyšel hrát malého chlapce na housle. Nelibozvučné zvuky nevydržel, zaklepal na dveře a ukázal malému muzikantovi, jak přesně držet housle.

3.Pradědovo dětské muzeum v Bludově

Zchátralý venkovský statek v Bludově, známý jako Březinův, se promění v unikátní muzeum, které má zábavnou formou představit malým dětem Jeseníky.

„Myšlenku na hravé muzeum jsem nosila v hlavě dlouho. Ten projekt jsem nabídla starostovi Bludova a velice se mu líbil. Získali jsme od obce opuštěný statek, který teď přestavujeme,“ uvedla šéfka sdružení Jeseníky přes hranici Tereza Schreiberová.

Hlavní dominantou bude vesnička Pradědov, kde si děti vyzkouší nejrůznější historická řemesla z oblasti Jeseníků, venku bude hřiště s prvky přírodního charakteru.

„Součástí expozice fauna Jeseníků bude poslechový box se zvuky zvířat žijících v Jeseníkách, přičemž děti budou hádat, komu patří. Horskou floru pak návštěvníci budou poznávat podle flakonů s vůněmi hor, ovoní si sušené houby, jehličí, lesní plody, bylinky. Geologii Jeseníků budou odhalovat molitanové kostky znázorňující jednotlivé geologické vrstvy,“ popsala Schreiberová.

Součástí muzea je také expozice gastronomie Jeseníků. Horní patro domu je přebudováno na půdu, která má dvě části. Ty propojí schody, skluzavky či skoky do bazénku s míčky. Klenbový sklep bude přestavěn na umělou jeskyni, která nechá nahlédnout do podzemí Jeseníků. V zahradě pak děti najdou vodní hřiště.

„Nechtěli jsme nudné expozice, ale prostor, kde se děti i opravdu zabaví,“ řekla Schreiberová.

4.Hlavní bludovské téma: Žerotínové

Nedaleko Pradědova dětského muzea pak v Bludově vznikne ještě jedno interaktivní muzeum, přiblíží místní zajímavosti, historii a osobnosti. Lidé se tak dozví například o životě Karla staršího ze Žerotína či malíře Adolfa Kašpara. Chybět v (Ne)muzeu nebude exkurze k rybníkářství, zlatým dolům, proslulému nerostu bludovitu či místnímu folkloru.

„Hlavním tématem je rod Žerotínů a jejich zámek. Na něj se budou napojovat další témata, která se Žerotíny souvisí. Projekt je pojatý zábavnou formou, bude se vlastně jednat o školu hrou,“ popisuje předseda sdružení Pamfilia Jan Sedláček.

Pomocí guideportů bude zajištěn výklad také v cizích jazycích. Muzeum je podle Sedláčka určeno pro rodiny s dětmi i teenagery.

5.Muzeum znovu otevře zámek v Citově

Od zrušení základní školy v citovském zámku jeho první patro chátralo, teď původní výmalbu i kachlová kamna budou moci obdivovat návštěvníci. Na zámku totiž vznikne obecní muzeum. „Expozice nám umožní zpřístupnit zámek, což byl náš dlouhodobý cíl,“ uvedl starosta Citova Jaromír Otáhal.

Muzeum nabídne 11 tematických celků pojednávajících o historii a současnosti obce. Lidé se dozví zajímavosti o historii zámku, jeho majitelích, ale především o bohatém národopisu obce a životě hanáckého venkova. K vidění bude rekonstruovaný zámecký pokoj, pracovna majitele panství, představí se zdejší řemesla a živnosti. Vybudování muzea navazuje na první etapu obnovy zámku, kdy byla zrekonstruována jeho jižní a západní část.

6.Regionální muzeum v Dobromilicích

Plány na zřízení muzea už mají v Dobromilicích od roku 2004. Teprve na třetí pokus ale obec uspěla se žádostí o dotaci. Muzeum vznikne v bývalé šlechtické usedlosti.

„Měli jsme muzeum na zámku, který obec dlouhodobě využívala. Ten se ale vrátil arcibiskupství, a to jej prodalo soukromému majiteli, takže jsme museli naše exponáty vyklidit a zatím jsou ve skladu. Po dokončení přestavby usedlosti je tam přemístíme,“ popsal starosta obce Pavel Drnovský. Návštěvníci se dozví vše o historii a současnosti obce.
Nejčtenější

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

Olomouc - Ostrava 1:0, dva vyloučení, souboj nováčků rozhodl Plšek

Momentka ze zápasu Sigmy Olomouc a Baníku Ostrava.

V bitvě nováčků ve fotbalové lize triumfovala Olomouc, v utkání 25. kola porazila ostravský Baník krásným gólem Plška...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

StoletíDNES: Obnovený olomoucký orloj podle sovětského vzoru

Poznáte místo?

Letos prožíváme mimořádné výročí - sto let od vzniku samostatného československého státu. V rámci projektu...

Nezažil jsem lepší pocit, říká dárce kostní dřeně. Přihlásil se náhodou

Radek Lukeš ze Štarnova se přihlásil do registru dárců kostní dřeně spíš...

Miliony lidí, kteří vstoupí do registru dárců kostní dřeně, to míjí celý život. Radek Lukeš z Olomoucka ale nedlouho po...

Další z rubriky

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

Historikům pomohou odhalovat tajemství uměleckých děl chemici a fyzici

Ilustrační snímek

Vrátit se do minulosti a nahlédnout pod ruce starým mistrům budou moci experti na Univerzitě Palackého při nových...

Najdete na iDNES.cz