Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký kraj chce méně tříd nižších gymnázií, aby pomohl průmyslovkám

  7:01aktualizováno  7:01
Šéfové firem v Olomouckém kraji bijí na poplach. Z průmyslovek podle nich přicházejí méně kvalitní absolventi než dříve a situace se pořád zhoršuje. Souhlasí s tím i školy. Hlavní příčinu vidí obě skupiny v neúměrně vysokém počtu tříd nižších gymnázií, která již v páté třídě odeberou příliš mnoho nadaných dětí, z nichž část by jinak šla v deváté třídě na průmyslovky.
Podle firem i škol vychází z průmyslovek stále méně kvalitnější absolventi. Na vině jsou dle nich příliš vysoké počty dětí na nižších gymnáziích. Kraj proto plánuje jejich redukci. (Ilustrační snímek)

Podle firem i škol vychází z průmyslovek stále méně kvalitnější absolventi. Na vině jsou dle nich příliš vysoké počty dětí na nižších gymnáziích. Kraj proto plánuje jejich redukci. (Ilustrační snímek) | foto: Libor TeichmannMF DNES

Řešením by bylo nižší gymnázia zredukovat a k tomuto kroku by mohl Olomoucký kraj přistoupit již ve školním roce 2013/2014. Jak razantní ale redukce budou, zatím krajští politici nechtějí předjímat.

"Kvalitní studenti kvůli odlivu na nižší gymnázia nyní průmyslovkám chybějí, a tak při přijímačkách dostanou přednost ti horší. A to se bohužel později projevuje v praxi," uvedl generální ředitel firmy Stomix a šéf Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje Bořivoj Minář.

Problém potvrzují také sami ředitelé průmyslovek. Šéf prestižní elektrotechnické průmyslovky v Mohelnici Oldřich Klemš sleduje propad už několik let. "Protože nechceme slevovat z nároků, nechceme brát lidi, kteří nemají dostatečné vědomosti. Ti, kteří jsou na nižších gymnáziích, nám pak logicky chybí," říká.

Podle něj se takový úbytek projevuje i při výuce. "Ztrácí se klasičtí tahouni, kteří třídu hnali dopředu. Přes všechnu snahu tak není kvalita absolventů taková jako dříve," dodal.

Náměstek hejtmana: Nižší gymnázia mají být pro velmi nadané

Podobně vidí situaci ředitel stavební průmyslovky v Lipníku nad Bečvou Vilém Zeiner. "Dnes je přegymnaziováno. Řešením by bylo snížit dnes už vysoký počet nižších gymnázií, která nám kvalitní studenty odebírají," míní Zeiner.

Kolik páťáků jde na gymnázia

V tomto školním roce se v Olomouckém kraji pro 5 317 páťáků otevřelo 20 tříd nižšího gymnázia (16 ve školách zřizovaných krajem a 4 v soukromých). Do třídy chodí přibližně 30 žáků, nově přijatí studenti nižších gymnázií tak tvoří přes 11 procent celkového počtu páťáků.

Že je redukce nižších gymnázií nezbytná, si uvědomuje i náměstek hejtmana kraje Pavel Sekanina, který odpovídá za školství.

"Když gymnázia odeberou ze základních škol více než 10 procent páťáků, je to hodně. Nižší gymnázia měla být určena jen pro velmi talentované děti, ale to už bohužel neplatí. Počet tříd nižších gymnázií vzrostl příliš," přiznal.

Podle něj by na nižší gymnázia v regionu nemělo v ročníku chodit víc než pět procent celkového počtu dětí narozených v jednom roce. "Je to zhruba hranice počtu žáků v ročníku, kteří jsou velmi nadaní. Ostatně pro takové žáky mají nižší gymnázia být," míní Sekanina.

Jak razantní ale redukce, ke kterým kraj hodlá přistoupit, budou, nechce předjímat. "Je to citlivá záležitost. Víme sice, že je třeba místa na nižších gymnáziích redukovat, na druhou stranu je o studium na nich ze strany rodičů velký zájem," upozorňuje Sekanina.

Hejčínské gymnázium už třídu zrušilo, aby udrželo úroveň

Zatím jedinou redukcí je tak zrušení jedné třídy nižšího gymnázia na Gymnáziu Hejčín v Olomouci, zatím na školní rok 2012/2013. Omezení ale nenařídil kraj jako zřizovatel, ale ředitel školy Evžen Mayer. K ojedinělému kroku se rozhodl i přesto, že studenti znamenají pro školu peníze.

"Pokud chceme udržet na naší škole úroveň, je to nezbytný krok. Pochybuji, že mě bude někdo z kolegů z jiných gymnázií následovat, i když je to krok racionální a zdůvodnitelný. O plošném omezení bude muset rozhodnout Olomoucký kraj," uvedl Mayer.

Pokud k výrazné redukci míst na nižších gymnáziích dojde, projeví se to na průmyslovkách nejdřív za pět let a ve firmách nabírajících absolventy ještě o čtyři roky později. "Je to sice dlouhá doba, ale někde je potřeba začít. Pokud kraj začne už v příštím roce, je to jenom dobře," míní Bořivoj Minář.

Měl by se podle vás snížit počet tříd na nižších gymnáziích Olomouckého kraje?

celkem hlasů: 181

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. května 2012. Anketa je uzavřena.

Ano 140
Ne 31
Nemám jasný názor 10Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Chodce v Olomouci znovu ohrožovalo padající zdivo, z domu spadly cihly

Z domu v centru Olomouce spadlo na chodník několik cihel, nikdo z kolemjdoucích...

Z jedné z budov v centru Olomouce ráno spadlo na chodník několik cihel. Místem na jedné z nejrušnějších ulic města...

ANO nezískalo hlasy pro novou starostku Jeseníku, koalice je v krizi

Budova jesenické radnice.

Jesenická koalice v čele s hnutím ANO čelí rozkolu. Nedokáže totiž obsadit uvolněné křeslo starosty, které nedávno...

Řidič dodávky sjel špatně z dálnice, při otočce na dvojité čáře smetl auto

Řidič dodávky se chtěl po sjetí z dálnice otočit a vrátit navzdory dvojité plné...

Řidič sjel u Lipníku nad Bečvou ze špatného sjezdu dálnice a chtěl se na ni vrátit. Navzdory tomu, že projížděl místem...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz