Studenti shánějí dárky nemocným, seniorům a autistům. Hledají pomocníky

  6:52aktualizováno  6:52
Již potřetí, ovšem ve výrazně větším měřítku, spouští studenti Univerzity Palackého akci, při níž chtějí sehnat vánoční dárky pro lidi v domově pro seniory či léčebnách dlouhodobě nemocných a také pro děti s autismem. Do akce se může zapojit kdokoli, příští týden si lidé budou moci vybrat, jaký dárek dětem či seniorům pořídí.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ilustrační foto

„V roce 2016 jsme začínali v léčebně dlouhodobě nemocných při olomoucké Vojenské nemocnici pouze se třemi dobrovolníky u deseti pacientů. Loni jsme projekt rozšířili o obdobnou léčebnu v Moravském Berouně, počet obdarovaných i dobrovolníků se výrazně navýšil,“ popisuje studentka politologie Nela Chudová, jež stála u zrodu projektu Vánoce pro všechny.

Dohromady už díky němu mělo svůj vánoční dárek 85 starých a často osamocených lidí. Tento rok se kromě seniorů v olomoucké a moravskoberounské léčebně dostane i na děti z olomouckého centra Jdeme Autistům Naproti či na seniory v Domě pokojného stáří v Bohuslavicích na Prostějovsku.

Organizátoři akce na konci listopadu na všechna tato místa zajedou, aby od seniorů a malých pacientů zjistili jejich přání. Příští sobotu 1. prosince je zveřejní na webu, kde si lidé mohou zamluvit konkrétní dárek s tím, že ho následně koupí.

„Předání dárečku je pak velmi jednoduché. Po rezervaci a vyplnění krátkého formuláře lidé dárek zabalí, označí jmenovkou a do 17. prosince přinesou v Olomouci na recepci knihovny Univerzity Palackého na Biskupském náměstí,“ doplňuje Chudová.

Lidé mohou přispět i balíčky s cukrovím či zasláním peněz

Zjišťovat jednotlivá přání do jednoho ze zařízení se studenty navíc 28. listopadu vyrazí také známý zpěvák Tomáš Klus, jenž letos tento projekt podpořil.

Kromě dárků chce Chudová se svým týmem dětem a seniorům rozdat balíčky s cukrovím. Také to mohou lidé do univerzitní knihovny nosit.

„Vyslyšeli jsme také časté dotazy z minulých let a zavedli jsme možnost zasílání peněz na náš transparentní účet pro ty, kteří se nacházejí v zahraničí, nebydlí v okolí Olomouce nebo z jakéhokoli důvodu nemohou dárek fyzicky doručit,“ doplňuje Chudová. Samotné předání dárků a cukroví má naplánované na 18. a 19. prosince.

Nyní organizátoři na svém webu shánějí dobrovolníky, kteří by letos se vším pomohli. Potřeba jsou mimo jiné lidé na sesbírání přání v jednotlivých léčebnách a zařízeních, na balení dárků a cukroví, pomocníci na stěhování všech zhruba dvou set balíčků a také řidiči s auty na jejich rozvoz či pomocníci na přípravu vánočního večírku pro rodiny dětí s autismem.

Nejčtenější

Vondráčková s manželem ve sporu neuspěli, starosta píše o srážce s blbcem

Helena Vondráčková a Martin Michal jsou manželé již osm let

Zřejmě definitivní konec má kauza trestních oznámení, které podal manžel zpěvačky Heleny Vondráčkové Martin Michal na...

Radního Přerova obžalovali, že donutil k sexu zaměstnankyni v nouzi

Přerovská radnice na náměstí T. G. Masaryka.

Přerovský podnikatel a radní za ODS Marek Dostál bude u soudu čelit obžalobě ze sexuálního nátlaku. Vyšetřovatelé a...

Vraždu policisty při fingovaném oběšení potrestal soud 18 lety vězení

Čtyřiatřicetiletý Česlav Hurina, kterému hrozí za vraždu dvanáct až dvacet let...

Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v neobvyklém případu téměř čtyři roky staré vraždy policisty. Nejprve se zdálo,...

Plzeň - Olomouc 2:0, dva góly do půle a neškodný soupeř, trefil se i Chorý

Martin Sladký z Olomouce (vlevo) si právě vstřelil vlastní gól, s rukama nad...

Fotbalisté Plzně se v prvoligové tabulce přiblížili vedoucí Slavii, která má pondělní utkání v Opavě k dobru, na rozdíl...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Prostějovští raftaři na dravých řekách Patagonie převálcovali profesionály

Prostějovský tým TR Hiko v akci na raftařském mistrovství světa. Členy týmu...

Patagonie, už jen to jméno voní dálkou a dobrodružstvím. Nejedna odvážná povaha zatouží podívat se na panenskou krajinu...

Matka z Olomoucka pohřešuje dcerku, může být s otcem na jihu Čech

Policie pátrá po čtyřleté dívce, kterou pohřešuje matka z Olomoucka.

Po čtyřleté dívce pátrají policisté napříč republikou poté, co ji matka z Olomouckého kraje nahlásila jako...

Popularizátorů vědy je tu akutní nedostatek, říká ředitel Pevnosti poznání

Ředitel olomoucké Pevností poznání Matěj Dostálek

Každý rok navštíví olomouckou Pevnost poznání na sto tisíc lidí. Interaktivní centrum vědy, které za zhruba 200 milionů...

Najdete na iDNES.cz