Na olomouckém půlmaratonu letos padaly i navzdory vedrům rekordy. Opět bylo nejvíce účastníků za všechny ročníky, celkem na tři a půl tisíce profesionálů a amatérů.

Na olomouckém půlmaratonu letos padaly i navzdory vedrům rekordy. Opět bylo nejvíce účastníků za všechny ročníky, celkem na tři a půl tisíce profesionálů a amatérů. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Olomoucký půlmaraton běžely navzdory vedru tisíce lidí, padly i rekordy

  • 0
Olomoucký půlmaraton se i letos pyšnil rekordy. Tím prvním byla opět vyšší účast než při třech předchozích ročnících, když se na trať historickými ulicemi dlouhou 21 kilometrů postavilo celkem tři a půl tisíce profesionálních běžců i amatérů. Druhým rekordem byl čas vítězky v závodu žen.

Olomoucký závod měl poprvé stříbrnou známku kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Účastníci museli mimo jiné bojovat s počasím.

"Souboj s časy byl velice obtížný vinou vysoké vlhkosti a vedra, přestože se k večernímu startu v devatenáct hodin obloha zatáhla a mírný větřík osvěžoval těla běžců," řekl za organizátory Tomáš Nohejl.

Přesto se podařilo zlomit jeden rekord oficiální a několik osobních. Pro první místo mezi ženami a prémii 3 500 eur si doběhla Etiopanka Betelhem Moges, o své výhře rozhodla až v závěru závodu.

"Začala jsem zrychlovat asi na dvacátém kilometru, ale Yebrqual Melese mě doběhla. Zkusila jsem to znovu až pět set metrů před cílem, to se povedlo," shrnula. Výhra ji moc potěšila.

"Chtěla jsem si zlepšit osobní výkon, abych měla šanci dostat se zase na další kvalitní běhy. To byl hlavní cíl a zároveň mi to vyšlo i na zdejší rekord závodu," dodala.

Nejlepší Češka si vylepšila čas, nejlepší Čech byl nespokojený

Mezi muži první místo vybojoval Keňan Henry Kiplagat. Nejlepšími Čechy byli devátí Jiří Homoláč a domácí Petra Kamínková. Ta dokonce překonala svůj osobní rekord v tomto závodě.

Olomoucký půlmaraton 2013

"Běžela jsem nejprve ve skupince, ale na občerstvovačce někde kolem jedenáctého kilometru mi holky utekly. Zůstaly ale přede mnou dvě Afričanky, a tak jsem je stahovala a hlídala si svůj čas. Na tohle počasí to je skvělý výkon, hlavně tady doma," vyprávěla.

Zato naoko nespokojený Jiří Homoláč si postěžoval: "Zase jsem běžel sám. Čas je velmi slabý, ale jsem rád, že jsem obhájil vítězství mezi českými běžci," uvedl český mistr v maratonu.

Kromě profesionálů však olomoucký závod přilákal také tisíce amatérů, kteří si zkusili zaběhnout náročnou trať.

Co je stříbrná známka kvality

Označení kvality závodu podle Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Hodnotí se úroveň závodního pole a počet zemí, antidopingová kontrola, trať, způsob měření času i mediální pokrytí. RunCzech vlastní pět známek kvality. Olomouc je spolu se St. Albany v USA nejmenším městem na světě, které má stříbrnou známku.

Ze zajímavých osobností se na startu objevili například kardiochirurg Jan Pirk, bývalá atletka a manželka olympijského vítěze Eva Šebrlová, bývalý ministr dopravy a spojů Jaromír Schling nebo operní pěvec Moravského divadla Radek Leszczynski. A nejstaršímu běžci bylo 79 let.

Pořadatelé věří, že obhájí stříbrnou známku kvality

Rekord v počtu účastníků padl i na startu Rodinného běhu, o který byl tak velký zájem, že všech 1 500 míst se organizátorům podařilo poprvé v historii vyprodat s předstihem.

Organizátoři si letošní ročník pochvalovali. "Jsme maximálně spokojení, lidé fandili běžcům po celé trati, ta akce je v Olomouci oblíbená a je to vidět. Rok od roku je půlmaraton lepší."

Zda závod obhájil stříbrnou známku kvality, se pak pořadatelé dozvědí zhruba za tři měsíce.

"Záleží to na komisařích, ale splnili jsme všechny požadavky včetně dobrých časů, které letos běžci zaběhli. Myslíme si proto, že stříbrnou určitě obhájíme," věří Honsová.