Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucký úřad práce se přesune na Tabulový vrch, potvrdila vládní komise

  11:08aktualizováno  11:08
Úřad práce v Olomouci definitivně přesídlí na Tabulový vrch. Po loňském posvěcení této lokality místními zastupiteli totiž vše svým rozhodnutím stvrdila i vládní komise. Začátek stavby nových budov za více než 360 milionů korun je plánován na říjen příštího roku. Lidem žijícím v okolí se ale nový "soused" nelíbí.
Z původní budovy se olomoucký úřad práce (na snímku) musí po prohraném soudu odstěhovat. Novou adresou bude Tabulový vrch, místním se to ale nelíbí.

Z původní budovy se olomoucký úřad práce (na snímku) musí po prohraném soudu odstěhovat. Novou adresou bude Tabulový vrch, místním se to ale nelíbí. | foto: Libor TeichmannMF DNES

Centrála úřadu práce už si na magistrátu požádala o územní rozhodnutí na nové budovy, což je na cestě plné razítek první krok. "Poté následuje samotné stavební řízení, jehož výsledkem je stavební povolení," doplnil vedoucí územně správního oddělení olomouckého magistrátu Miloš Hlaváček. Veškerá agenda podle něj bude otázkou několika měsíců.

Ze stávajících prostor ve Vejdovského ulici se úřad práce musí vystěhovat kvůli prohranému soudu. U něj se ukázalo, že jeho sídlo patří soukromníkovi.

Do března 2015 proto plánuje na Tabulovém vrchu postavit čtyři navzájem propojené budovy. Dvě se čtyřmi a pěti nadzemními podlažími budou patřit samotnému úřadu, zbylé školicímu středisku.

"Komplex bude stát mezi ulicemi Mošnerova, Hněvotínská, Profesora Fuky a Jana Zrzavého," píše se v zahájení územního řízení.

Podle místních sníží úřad práce kvalitu bydlení v oblasti

Lidem, kteří zde žijí v nových obytných domech, se však tyto plány nelíbí. "Vzhledem k tomu, že úřad práce převzal i vyplácení sociálních dávek, stáhnou se sem méně přizpůsobiví občané, což tu podstatně sníží kvalitu bydlení. Je s tím spojeno i určité riziko trestné činnosti a přestupků," shrnuje předseda místní komise městské části Jaroslav Procházka.

Podobné obavy podle něj sdílí devadesát procent sousedů. Místa, kde by měl nový úřad stát, jsou jim trnem v oku už teď. Budovy, jež zde zůstaly po kasárnách, Procházka označuje za útočiště bezdomovců a narkomanů.

"V prvních plánech úřadu stálo, že tyto objekty půjdou pryč. Kvůli nedostatku financí se ale vše upravilo a tak se jen postaví nové budovy, staré zůstanou," líčí Procházka.

Město nabízelo jiné pozemky neúspěšně, neuspěl ani hejtman

I když se odpůrci stavby budou moci se svými připomínkami ještě ozvat, je podle mluvčího úřadu práce Jiřího Reichla už rozhodnuto. Umístění nového sídla na olomouckém Tabulovém vrchu totiž stvrdila vládní dislokační komise. Jeho centrála na lokalitě u Hněvotínské ulice trvá i proto, že zde vlastní pozemky.

"Se zahájením stavby počítáme v říjnu příštího roku, s dokončením pak v březnu 2015. Předpokládané náklady jsou včetně vybavení maximálně 368 milionů korun. Jejich skutečná výše bude záviset na výběrových řízeních," doplňuje Reichl.

Verdikt vládní komise navazuje na rozhodnutí olomouckých zastupitelů, kteří přesun úřadu práce na Tabulový vrch schválili loni na jaře. Ani oni ale nebyli z jeho nového umístění nadšení. Vedení města předtím úřadu neúspěšně nabízelo jiné pozemky.

Proti stavbě se tehdy postavil i hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík. "Pana ministra jsem dopisem žádal, aby prověřil možnost umístění úřadu práce ve vhodnější lokalitě. Zatím jsem neobdržel kladné stanovisko," uvedl hejtman.
Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Kontroverzní přístavba muzea má v centru Olomouce stát do šesti let

Vizualizace plánované lehce pozměněné podoby Středoevropského fóra jak ji pro...

Otázka, jež roky rozděluje Olomoučany, je vyřešená. Jak zjistila MF DNES, je již rozhodnuto o podobě plánované...

Olomoucká Veteran Arena letos neotevře, dočká se zvětšení a nových skvostů

Vizualizace podoby olomoucké Veteran Areny po velké rekonstrukci a rozšíření....

Na celý rok zavřel jeden z atraktivních turistických cílů Olomouckého kraje – olomoucká Veteran Arena. Lidé se do...

Surové železo bude v rakouské ocelárně vozit vagón z uničovských strojíren

Pohled na speciální vagón k přepravě surového žhavého železa, který pro...

Speciální zakázku v podobě dvacetinápravového vagónu na přepravu surového železa mají za sebou uničovské strojírny...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz