Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Olomoučtí lékaři řeší „odolný“ vysoký krevní tlak unikátní operací

  • 0
Olomoučtí kardiologové používají jako první v Česku v praxi operaci, která dokáže pomoci lidem, kteří mají navzdory lékům problémy s vysokým krevním tlakem. Ve čtvrtek například pomocí této takzvané renální denervace operovali pacienta, který má potíže už devatenáct let a dlouhodobě užívá sedmero léků.

Operace čtyřiašedesátiletého pacienta byla unikátní i v tom, že dění na operačním sále přenášela kamera na právě probíhající konferenci Luklův kardiologický den.

"Nová metoda pomůže pacientům, u nichž se nám dlouhodobě nedaří standardními cestami dostat vysoký krevní tlak do normálu. Tito lidé musejí denně dlouhodobě užívat mnohdy pět i více různých léků a docházet pravidelně do naší specializované ambulance," popsal přednosta olomoucké I. interní kliniky kardiologické Miloš Táborský.

Lékaři pacientovi při zákroku v lokální anestezii zavedou přes třísla speciální vodič až do oblasti ledvinných tepen. Tam pomocí vysokofrekvenčního elektrického proudu trvale ovlivní nervové impulzy, které se u těchto lidí mají podílet právě na vzniku této "odolné" hypertenze.

Postiženým podobný způsob léčby pomůže nejen dosáhnout kýženého snížení krevního tlaku, ale i snížit počet užívaných medikamentů.

V tuzemsku žije zhruba 700 tisíc lidí majících potíže s vysokým krevním tlakem. Těžkou formou tohoto onemocnění trpí dvě až tři procenta z nich. Právě jim nová metoda pomáhá. Olomoučtí doktoři s ní dosud léčili čtyři pacienty.