Profesor biochemie Vilím Šimánek.

Profesor biochemie Vilím Šimánek. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Olomoučtí vědci prozkoumají vliv brusinek na rakovinu prostaty

  • 1
Biochemik Vilím Šimánek z olomoucké Univerzity Palackého zjistil prostřednictvím vlastní nemoci, že brusinky pomáhají při zánětech močových cest nejen u žen, ale i u mužů. Zdejší vědci proto budou zkoumat, zda mohou mít látky z červených plodů pozitivní vliv i na rakovinu prostaty.

Profesor olomoucké univerzity a autor sedmi patentů Šimánek se před časem na popud kamaráda lékaře rozhodl jít na prohlídku. Chtěl zjistit, zda mu nehrozí rakovina prostaty, která je nejčastějším zhoubným nádorem u mužů. Nález byl pozitivní.

Po úspěšné operaci začal vědec řešit, jak zmírnit nepříjemné pooperační problémy. V té době se podílel na výzkumu vlivu kanadských brusinek na infekce močových cest u žen. Právě jeho onemocnění ho přivedlo k tomu vyzkoušet, zda zaberou i na mužské obtíže.

Brusinky se osvědčily u infekcí, potvrdil experiment

Spolu s dalšími odborníky z registru Urologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc vybral 44 pacientů. Neměli sice nádorové změny na prostatě, ale trpěli jejím zánětem.

Preventivně jim začali podávat v koncentrované formě plod brusinky zpracovaný tak, aby v něm obsažené látky neztratily svou biologickou aktivitu. Plod v podstatě "přijde" jen o vodu, které obsahuje přes osmdesát procent.

"Kanadská brusinka je na základě poznatků tradičního léčitelství severoamerických indiánů doporučovaná při potížích v dolním traktu močových cest, zejména při zánětech," připomněl Šimánek.

Po šesti měsících se ukázalo, že pravidelné užívání brusinek pozitivně ovlivnilo potíže souhrnně označované jako symptomy dolních cest močových. Tedy problémy jako časté nucení na močení či nedokonalé vyprázdnění močového měchýře.

"Výsledkem klinické studie je nový doplněk stravy pro muže i pro ženy, který jedna tuzemská firma uvede letos na podzim na trh," dodal Šimánek.

Studie prozkoumá vliv plodů na rakovinu

Nyní se olomoučtí vědci chtějí zaměřit na to, jestli látky brusinkového plodu ovlivňují některé parametry související s rakovinou prostaty. "Tento experiment by mohl objasnit mechanismus působení těchto látek na prostatickou tkáň," vysvětlil Šimánek. Bádání by mohli zahájit na podzim.

Rakovina prostaty je nejčastějším mužským nádorem. Je záludná, protože nemusí dlouho působit potíže. "Existují i případy, kdy muž přišel k lékaři s bolestmi v zádech a vážnější problémy neměl. Ale jednalo se už o metastázy rakoviny prostaty," uvedl přednosta urologické kliniky Vladimír Študent.

Olomoucký kraj je v počtu případů na jednom z čelních míst v zemi. Může to být také lepším vyhledáváním nemocných, díky němuž se daří odhalovat nádory i v časných stádiích.

"Muži by se neměli bát jít k lékaři," míní František Záťura z urologické kliniky. Upozornil, že zájemci si mohou nechat zjistit hladinu prostatického specifického antigenu. Ten ukáže, zda je dotyčný tímto typem rakoviny už ohrožený.