Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucí prošly desítky silných psů. Páníčci jim chtěli vylepšit pověst

  19:18aktualizováno  19:18
Olomoucí v sobotu odpoledne prošel průvod více než šedesáti psů z většinou obávaných ras. Bez štěkotu a rvaček, poklidně přímo mezi lidmi. Majitelé psů chtěli ukázat, že si jejich psi přízvisko „bojoví“ nezaslouží. A povedlo se.

Pochod silných psů centrem Olomouce (26. 7. 2014). | foto: Tomáš FraitMAFRA

Zničehonic mě obklopí tři bojoví psi. Nemohu udělat krok, přemýšlím, co teď. Když v tom... Nemusím dělat vůbec nic. Jeden mi olízne nohu, další se nechá pohladit.

Po srazu na Žižkově náměstí se pochod silných psů zanořil do nedalekých olomouckých Bezručových sadů, pitbullové, stafordští teriéři či bullteriéři nejrůznějších barev a věku poslušně ťapkají na vodítkách. Z tlam jim v horkém odpoledni visí jazyky, občas se zdá, že všichni při ochlazování oddechují v jednom rytmu.

Člověk může v dlouhém pochodu mezi psi volně kličkovat, neobjevil se ani jeden náznak, že by jim člověk, kterého v životě neviděli, nějak vadil. Majitelé se dávají do řeči. Téma mají jasné, psi jsou pro ně vášní.

Mazlící „bulíci“

K akci s mottem „Všechna plemena jsou si rovna“ patří i několik slečen, které po cestě oslovují především s rodiny s dětmi. Na vodítku mají psy označené s lehkou nadsázkou jako „mazlící“. Cizí drobotina si je proto bez obav hladí. Rodiče dostávají letáček, jenž má mýty o „bulících“, jak se někdy tito silní psi nazývají, vyvrátit.

Fotogalerie

„Nic takového jako bojové plemeno neexistuje, ale dobře se to prodává ve zpravodajství. Ve skutečnosti je to výmysl některých médií,“ vysvětluje důvod uspořádání pochodu silných psů spolupořadatelka a chovatelka bullteriéra Kateřina Jandová.

Upozorňuje, že tito často obávaní psi nebyli nikdy šlechtěni pro boj s člověkem, ale boj se psem. „Když už takový pes zaútočí, jedná se vyloženě o exces, který je naprosto proti jeho přirozenosti. Muselo mu zákonitě předcházet velké trauma, pokřivení povahy - například křížením - či jiné vážné důvody. Útoky na lidi jsou ve srovnání s ostatními plemeny ojedinělé,“ uvádějí organizátoři pochodu.

Desítky psů naskákaly do řeky

Pochod přímo v parku zaskočí mladý pár, jenž si na dece zády k cestě povídá u řeky. Je opravdu vedro, a tak jednoho z majitelů napadne, že by se jeho pes mohl ochladit přímo ve vodě. Postupně se přidávají ostatní.

Jednomu psovi mladí lidé na dece nevěnují pozornost, zbystří však, když kolem nich poklusem z mírného kopce se svými páníčky přiběhnou k řece další tři. To už se ale kolem k nich k vodě ženou v jeden okamžik desítky „bulíků“ nejrůznějších barev a velikostí. Krásný pohled. Mnozí mají co dělat, aby je udrželi na vodítkách. Někteří málem spadli do vody.

„Aha, takže tohle je sraz bojových psů,“ ptá se slečna na dece, když dostává letáček. „V zásadě ano, ale to ‚bojový’ je ve velkých uvozovkách, žádní takoví psi neexistují. Co z nich vyroste, určí vždy jen jejich majitelé,“ odvětí pořadatelka.

Psí průvod míří z parku ještě přímo do centra Olomouce. V poklidu projde mezi lidmi na Dolním náměstí, na hlavním Horním náměstí se psi rozkošnicky chladí v Ariónově kašně. To přiláká další lidi, rozdávají se letáky, budování dobrého jména „bulíků“ pokračuje.

Cíl pochodu je u altánku ve Smetanových sadech. Majitelé psů si pod stínem mohutných stromů vyměňují kontakty. Dost možná to není jejich poslední setkání.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Další z rubriky

Letos dopadneme hůř, míní olomoucký lídr ČSSD. Na postu primátora netrvá

Lídr ČSSD pro komunální volby 2018 v Olomouci Filip Žáček.

Jeho strana vládne Olomouci v široké čtyřkoalici, která před čtyřmi lety poslala do opozice vítěze voleb – hnutí ANO....

Sousoší dětí tří kontinentů je po letech ve sklepě zpět u olomoucké školy

K olomoucké Základní škole Zeyerova se po mnoha letech vrátilo sousoší nazvané...

Po desítkách let se k olomoucké Základní škole Zeyerova vrátilo bronzové sousoší od zdejšího významného akademického...

Policisté zachránili muže z hořícího domku, všichni se nadýchali kouře

Při požáru drážního domku se v Prostějově nadýchali kouře čtyři lidé, tři...

Bývalý drážní domek vzplál v noci na dnešek v Prostějově. Na místě byli jako první policisté a z objektu plného kouře...

Najdete na iDNES.cz