Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomoucí prošly desítky silných psů. Páníčci jim chtěli vylepšit pověst

  19:18aktualizováno  19:18
Olomoucí v sobotu odpoledne prošel průvod více než šedesáti psů z většinou obávaných ras. Bez štěkotu a rvaček, poklidně přímo mezi lidmi. Majitelé psů chtěli ukázat, že si jejich psi přízvisko „bojoví“ nezaslouží. A povedlo se.

Pochod silných psů centrem Olomouce (26. 7. 2014). | foto: Tomáš FraitMAFRA

Zničehonic mě obklopí tři bojoví psi. Nemohu udělat krok, přemýšlím, co teď. Když v tom... Nemusím dělat vůbec nic. Jeden mi olízne nohu, další se nechá pohladit.

Po srazu na Žižkově náměstí se pochod silných psů zanořil do nedalekých olomouckých Bezručových sadů, pitbullové, stafordští teriéři či bullteriéři nejrůznějších barev a věku poslušně ťapkají na vodítkách. Z tlam jim v horkém odpoledni visí jazyky, občas se zdá, že všichni při ochlazování oddechují v jednom rytmu.

Člověk může v dlouhém pochodu mezi psi volně kličkovat, neobjevil se ani jeden náznak, že by jim člověk, kterého v životě neviděli, nějak vadil. Majitelé se dávají do řeči. Téma mají jasné, psi jsou pro ně vášní.

Mazlící „bulíci“

K akci s mottem „Všechna plemena jsou si rovna“ patří i několik slečen, které po cestě oslovují především s rodiny s dětmi. Na vodítku mají psy označené s lehkou nadsázkou jako „mazlící“. Cizí drobotina si je proto bez obav hladí. Rodiče dostávají letáček, jenž má mýty o „bulících“, jak se někdy tito silní psi nazývají, vyvrátit.

Fotogalerie

„Nic takového jako bojové plemeno neexistuje, ale dobře se to prodává ve zpravodajství. Ve skutečnosti je to výmysl některých médií,“ vysvětluje důvod uspořádání pochodu silných psů spolupořadatelka a chovatelka bullteriéra Kateřina Jandová.

Upozorňuje, že tito často obávaní psi nebyli nikdy šlechtěni pro boj s člověkem, ale boj se psem. „Když už takový pes zaútočí, jedná se vyloženě o exces, který je naprosto proti jeho přirozenosti. Muselo mu zákonitě předcházet velké trauma, pokřivení povahy - například křížením - či jiné vážné důvody. Útoky na lidi jsou ve srovnání s ostatními plemeny ojedinělé,“ uvádějí organizátoři pochodu.

Desítky psů naskákaly do řeky

Pochod přímo v parku zaskočí mladý pár, jenž si na dece zády k cestě povídá u řeky. Je opravdu vedro, a tak jednoho z majitelů napadne, že by se jeho pes mohl ochladit přímo ve vodě. Postupně se přidávají ostatní.

Jednomu psovi mladí lidé na dece nevěnují pozornost, zbystří však, když kolem nich poklusem z mírného kopce se svými páníčky přiběhnou k řece další tři. To už se ale kolem k nich k vodě ženou v jeden okamžik desítky „bulíků“ nejrůznějších barev a velikostí. Krásný pohled. Mnozí mají co dělat, aby je udrželi na vodítkách. Někteří málem spadli do vody.

„Aha, takže tohle je sraz bojových psů,“ ptá se slečna na dece, když dostává letáček. „V zásadě ano, ale to ‚bojový’ je ve velkých uvozovkách, žádní takoví psi neexistují. Co z nich vyroste, určí vždy jen jejich majitelé,“ odvětí pořadatelka.

Psí průvod míří z parku ještě přímo do centra Olomouce. V poklidu projde mezi lidmi na Dolním náměstí, na hlavním Horním náměstí se psi rozkošnicky chladí v Ariónově kašně. To přiláká další lidi, rozdávají se letáky, budování dobrého jména „bulíků“ pokračuje.

Cíl pochodu je u altánku ve Smetanových sadech. Majitelé psů si pod stínem mohutných stromů vyměňují kontakty. Dost možná to není jejich poslední setkání.
Nejčtenější

Inzultace rozhodčího ukončila basketbalové čtvrtfinále v Opavě

Václav Bujnoch (ve žlutém) z Opavy uniká Darku Čohadarevičovi z Olomoucka.

Druhé utkání čtvrtfinále Národní basketbalové ligy mezi Opavou a Olomouckem muselo být předčasně ukončeno už v osmé...

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...

To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Další z rubriky

Místo těžby bitcoinů zpronevěra. Cizí počítač muž raději rozprodal

Původně měli renderovat grafiku v designových skříních herních počítačů, stále...

Na více než 70 tisíc korun vyčíslili znalci škodu v případu z Prostějovska. Podezřelým je pětadvacetiletý muž, který od...

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

Vědci vyvinuli nové látky chránící kůži před sluncem, testovala je háďátka

Ilustrační snímek

Nové látky poskytující ochranu lidské kůže před škodlivými složkami slunečního záření objevili během několik let...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz