Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice zakázala hazard, byť v ní žádný není. Bojí se jeho přistěhování

  9:33aktualizováno  9:33
Olšovec na Hranicku, který má pouze 429 obyvatel, zakázal na svém území hazard. Samotným rozhodnutím sice není první v Olomouckém kraji, na rozdíl od jiných obcí tam ale žádné automaty nemají. K zákazu vedla místní obava, že by se k nim mohl přesunout hazard z nedalekých Hranic, které automatům na začátku roku také vystavily stopku.
V Olšovci na Hranicku sice žádné hrací automaty nemají, přesto zde zakázali hazard. Bojí se, že by se sem automaty mohly přistěhovat právě z nedalekých Hranic, které je také zakázaly. (Ilustrační snímek)

V Olšovci na Hranicku sice žádné hrací automaty nemají, přesto zde zakázali hazard. Bojí se, že by se sem automaty mohly přistěhovat právě z nedalekých Hranic, které je také zakázaly. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Olšovec je tak zřejmě první vesnicí v kraji, která se k něčemu podobnému odhodlala. A zatím to vypadá, že zůstane osamocený. Okolní obce včetně nedalekého Lipníka nad Bečvou zatím nepřemýšlejí, že by se k němu přidaly.

"Vyhlášku o zákazu provozování loterií a sázkových či jiných podobných her na celém našem území jsme přijali spíše z preventivních důvodů. Sice zatím u nás problém s hazardem nenastal, ale máme obavu z toho, aby automaty po vytěsňování z měst jejich provozovatelé nezačali stěhovat do okolních vesnic," vysvětlil starosta Olšovce Antonín Folter.

Podle něj se na tomto postupu zdejší zastupitelé jednomyslně shodli. "Vycházeli jsme také z toho, že místní obyvatelé zrovna nevolají po tom, aby se tady nějaké hrací automaty objevily," upozornil starosta Antonín Folter.

V sousedních obcích, jako jsou například Střítež nad Ludinou, Radíkov či Bělotín, o něčem podobném zatím neuvažují. "Už nějakou dobu tady vůbec žádné automaty nemáme. Asi se to podnikatelům nevyplatí," míní například starosta Stříteže nad Ludinou Petr Pajdla.

Podobně odpovídá i starosta Bělotína Eduard Kavala. "Takovou vyhlášku nemáme zapotřebí. Automaty v obci nepovolujeme a už několik let s nimi problém nemáme," říká.

Automatům v Hranicích končí povolení letos nebo v roce 2014

Ani město, které je Hranicím nejblíže - Lipník nad Bečvou, o zákazu hazardu nepřemýšlí. Podle zdejšího starosty Miloslava Přikryla ho radnice nedávno omezila, takže se nebojí, že by k nim přecházeli majitelé hracích automatů z Hranic.

"Novou vyhláškou jsme radikálně omezili provozní dobu některých restaurací, heren a barů. Většina heren byla dříve s nonstop provozem. Nyní musejí v Lipníku zavírat o půlnoci, otevřít mohou nejdříve v devět. Zatím se nám to hodně osvědčilo," popisuje starosta.

V samotných Hranicích automaty od začátku roku rychle mizí. "V současné době dobíhá platnost jejich povolení. Pokud toto povolení vydalo město, je platné maximálně do konce tohoto roku. Pokud provoz umožnil stát, je povolení platné nanejvýš do roku 2014," vysvětluje mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Autor:Nejčtenější

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Další z rubriky

Litovel marně vymáhá na trýzniteli koní peníze za nucenou péči o zvířata

Z usedlosti v osadě Měník na Olomoucku nechala litovelská radnice na popud...

Nejen pět mrtvých koní, ale také dluh několik set tisíc korun zůstal po muži, jenž trýznil na statku v Měníku na...

Učitelce vyhozené za dozor u mytí doplatili mzdu, o víc se soudit nechce

Učitelka Vanda Fabianová se u soudu domáhá zrušení výpovědi z tršické základní...

Spor bývalého ředitele a učitelky nařčené z obtěžování žáků stál základní školu v Tršicích na Olomoucku peníze za soudy...

Krajská policie odmítla výtky ombudsmanky k zásahu vůči protestu v Lipníku

(Ilustrační snímek)

Vedení policie v Olomouckém kraji si stojí za tím, že listopadový zásah proti demonstrantům na mítinku prezidenta...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz