Vizualizace budoucí podoby Národního olympijského tenisového a volejbalového...

Vizualizace budoucí podoby Národního olympijského tenisového a volejbalového centra, které má za zhruba sto milionů korun vzniknout u prostějovského zimního stadionu. | foto: Atelier-r

Parkování u olympijského centra zaplatí namísto investora Prostějov

  • 4
Téměř osm milionů korun mohl ušetřit Prostějov za parkoviště, které nyní staví poblíž vznikajícího olympijského centra u tenisových kurtů. Původně jej totiž mělo budovat právě olympijské centrum, za nímž stojí vlivný sportovní boss Miroslav Černošek. Město se však rozhodlo, že investici zaplatí ze svého.

„V rámci stavby dojde k vybudování nových komunikací, chodníků, parkoviště, veřejného osvětlení a výsadbě nových stromů,“ nastínil náměstek primátorky Prostějova Zdeněk Fišer.

Radnice přitom mohla miliony ušetřit. MF DNES má k dispozici smlouvu z loňského února, kterou uzavřeli město Prostějov jako vlastník pozemků a spolek Prostějov olympijský coby investor.

„Stavba komunikace, chodníku a parkovacích stání na předmětných pozemcích bude vybudována nákladem investora bez pozdějších nároků na úhradu. Investor bude povinen provádět údržbu a opravy komunikace, chodníku a parkovacích stání,“ stojí v článku II. 1. Smlouvy o souhlasu s umístěním a realizací stavby.

Podoba olympijského centra

Jenže místo toho loni v prosinci zastupitelstvo schválilo, že parkoviště postaví město za peníze z rozpočtu. Opozice to označila za skandál, podle ní totiž zastupitelé v době schvalování investice netušili, že nějaká smlouva mezi městem a spolkem existuje.

„Plán byl prostý. Veřejnosti a zastupitelům tvrdit, že parkoviště není určeno pro potřeby olympijského centra, ale že jde o parkoviště u zimního stadionu. Za osm milionů korun se na náklady občanů města postaví parkoviště, které měl na stejném místě postavit a zaplatit spolek, ve kterém má třetinový podíl soukromý kapitál,“ tvrdí opoziční zastupitelka Hana Naiclerová.

„Aby věc vůbec prošla při hlasování v zastupitelstvu, před zastupiteli se zatajila Smlouva o souhlasu s umístěním a realizací stavby,“ dodává.

Radnice: Chtěli jsme parkoviště, které bude patřit městu

Spolek Prostějov olympijský tvoří Olomoucký kraj, město Prostějov a Tenisový klub vlivného Miroslava Černoška. Plán na stavbu olympijského centra pro mládež poblíž tenisových kurtů sportovní boss vymyslel a sehnal na něj i dotace. Náklady se šplhají přes 100 milionů korun.

V rámci územního řízení olympijské centrum muselo prokázat, že součástí projektu jsou i parkovací místa, jinak by nedostalo územní ani stavební povolení. S městem proto podepsalo smlouvu, že na místě parkoviště vybuduje.

Radnice však později stavbu převzala. „Smlouva o souhlasu s umístěním a realizací stavby byla uzavírána pro potřeby územního rozhodnutí. V zájmu města je, aby parkoviště sloužilo všem sportovním oddílům, respektive širší veřejnosti. Proto jsme chtěli, aby parkoviště bylo ve vlastnictví města,“ obhajuje postup náměstek primátorky Jiří Pospíšil, který smlouvu podepsal.

Náměstek Fišer dodal, že podle územního plánu sem parkoviště náleží, protože dlouhodobě je v celé lokalitě problém s parkováním například při hokejových zápasech.

„Spolek začal s přípravou parkoviště o chvíli dřív než město. My jsme pak využili jejich územního rozhodnutí, ale stavební projekt jsme si už dělali sami s tím, že na veřejném parkovišti bude mít olympijské centrum vyhrazeno několik míst. Jde o tělocvičnu pro mládež, která většinou nejezdí auty, takže parkovacích míst bude na parkovišti určitě dostatek,“ tvrdí Fišer.

Zastánci a odpůrci centra se přou o jeho přínos pro veřejnost

Podnikatel Černošek odkázal na mluvčího olympijského centra Petra Chytila. Ten na dotaz, proč parkoviště nestaví v souladu s uzavřenou smlouvou olympijské centrum, řekl, že smlouva sloužila k územnímu rozhodnutí.

„Smlouva byla naplněna,“ tvrdí trochu překvapivě Chytil. Odvolává se přitom na ustanovení v článku II. 6., že stavba parkoviště může přejít na někoho dalšího.

Opozice však s takovým závěrem spokojená není. „Město utratí peníze na stavbu parkoviště, které měl původně vybudovat někdo jiný. Peníze se mohly utratit jinak. Tělocvičen je v Prostějově málo a o jejich žalostném stavu ani nemusíme mluvit,“ namítá opoziční zastupitelka Naiclerová.

„Co získáme, když vybudujeme tělocvičnu pro pár profesionálních sportovců? Situace pro naše sportující i netalentované děti, mládež a sportovně neorganizovanou veřejnost se tím k lepšímu nezmění. Prostějov nebude městem sportu, ale městem elit,“ dodává.

Zastánci stomilionového projektu olympijského centra naopak argumentují, že hala nebude sloužit jen talentovaným tenistům a volejbalistům, ale několika stovkám dětí a mladých lidí, kteří se věnují i dalším sportům.

„Chceme, aby vzniklo sportoviště, kde mají vyrůstat nové sportovní hvězdy,“ prohlásil v minulosti například prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.