Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oplatkárna začínala hostiemi, teď vyváží oplatky do celé Evropy

  8:39aktualizováno  8:39
Vše začalo výrobou hostií, teď vyváží církevní firma Unita lázeňské oplatky z Bílé Vody do celé Evropy. Navíc kupuje nové stroje, aby mohla rozšířit výrobu. Pro obyvatele vesnice na hranici s Polskem, kde je více než čtvrtina práceschopných lidí nezaměstnaných, je to naděje na získání práce.

Slavnostní zahájení výroby v rozšířeném provozu společnosti Unita, s. r. o. v Bílé Vodě na Jesenicku, která je jediným domácím výrobcem hostií a významným producentem lázeňských oplatků. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Peče se tam boží chléb - hostie. Přesto se církevní firma Unita v Bílé Vodě na Jesenicku stává pořád víc malou potravinářskou továrnou. Chystá se zvýšit počet stálých zaměstnanců ze současných 15 na 20, a k tomu v létě přibude dalších deset sezonních zaměstnanců.

"Přiznám se, že najít další práci pro místní byl pro mě hnací motor pro rozšíření výroby. Hostií už u nás víc neprodáme. Narazili jsme na strop, takže jich vyrábíme kolem 20 milionů ročně. Proto bylo potřeba zkusit něco jiného. Oplatky se zdály jako nejvhodnější rozšíření sortimentu," zdůvodnil jednatel Unity Milan Uhlíř.

Renata Rogalská z Bílé Vody přišla do Unity právě v době, kdy tam končily řádové sestry a pracuje tam do dneška. Umí dělat obojí, jak hostie, tak oplatky. "Jsem ráda, že jsem tu našla stálou práci. To je tady na severu velká výhra," řekla Rogalská.

Produkce oplatků se zdvojnásobí

Teď výroba oplatků proti hostiím ještě posílila. Firma totiž otevřela nový provoz na jejich výrobu za osm milionů, který jí umožní produkci zdvojnásobit.

Slavnostní zahájení výroby v rozšířeném provozu společnosti Unita, s. r. o. v Bílé Vodě na Jesenicku, která je jediným domácím výrobcem hostií a významným producentem lázeňských oplatků.
Slavnostní zahájení výroby v rozšířeném provozu společnosti Unita, s. r. o. v Bílé Vodě na Jesenicku, která je jediným domácím výrobcem hostií a významným producentem lázeňských oplatků.

Slavnostní zahájení výroby v rozšířeném provozu společnosti Unita v Bílé Vodě.

"Hostie jsou pořád náš hlavní výrobek. Tržby za oplatky jsou ale už nyní výrazně vyšší a tvoří pětasedmdesát procent. Dá se předpokládat, že ten rozdíl se bude dál zvyšovat," sdělil jednatel Unity Milan Uhlíř. Sám přišel do vedení firmy v roce 2001, kdy provoz opouštěly řádové sestry premonstrátky, které hostie v Bílé Vodě do té doby vyráběly.

Sestry odcházející do svých klášterů nahradili "civilové". "Hledali jsme možnosti uplatnění pro více lidí a chtěli jsme víc uplatnit znalosti výroby oplatkového těsta než jen na výrobu hostií," uvedl Uhlíř.

Oplatky z Bílé Vody se prodávají i v Maďarku či Rakousku

Kulaté lázeňské oplatky Made in Bílá Voda se rychle prosadily. Chtějí je poutní místa, farnosti, lázně, podnikatelé z různých oborů pro své zákazníky. Dají se koupit například i v Maďarsku, Polsku, Rakousku nebo na Slovensku. Pokaždé v krabičce s fotkami místa, kde se prodávají nebo nabízejí.

Slavnostní zahájení výroby v rozšířeném provozu společnosti Unita, s. r. o. v Bílé Vodě. Přítomen byl i biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz, který provozovně na začátku slavnosti požehnal.
Slavnostní zahájení výroby v rozšířeném provozu společnosti Unita, s. r. o. v Bílé Vodě. Přítomen byl i biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz, který provozovně na začátku slavnosti požehnal.

Na slavnostním zahájení rozšířeného provozu oplatkárny Unita v Bílé Vodě provozovně na začátku slavnosti požehnal biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz.

Zástupce ředitele Zbigniew Romankiewicz, který se na Jesenicko přiženil z Polska, doplnil, že nejprve zkoušeli s hostiemi prorazit právě u severních sousedů v Polsku. "To nám ale nevyšlo. Navíc v Polsku se vyrábějí hostie strojově a jsou tak levnější, takže jsme nemohli konkurovat," nastínil Romankiewicz.

Jenže zavést strojovou výrobu hostií v Bílé Vodě není podle něj reálné. "Množství vyráběných hostií není takové, aby se to vyplatilo," vysvětlil zástupce ředitele Romankiewicz.

Slavnostní zahájení výroby v rozšířeném provozu společnosti Unita, s. r. o. v Bílé Vodě na Jesenicku, která je jediným domácím výrobcem hostií a významným producentem lázeňských oplatků.

V Unitě pracuje také několik rumunských uprchlíků, kteří přišli do Bílé Vody v roce 1992. Marius Lupascu měl tehdy tři roky. V hostiárně už pracuje přes dva roky. Obsluhuje pečící linku. "Mám dobrou práci, jen několik set metrů od domu. To si tady může říct jenom málo lidí," sdělil Lupascu.

Na rozdíl od běžných "eseróček" má Unita v Bílé Vodě, co se týká zisku jasno: Co nejde zpět do provozu, posiluje charitu po celé republice. "Ročně přispíváme na charitní projekty sto tisíci korunami," podotkl Uhlíř.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Prameny lázní opět zeslábly, ohrožují je další vrty pro tepelná čerpadla

Lázně Skalka na Prostějovsku se dostaly do ohrožení kvůli soukromému vrtu. Na...

Unikátní lázně ve Skalce na Prostějovsku se znovu strachují o své léčivé prameny. Opět je totiž umrtvují průzkumné vrty...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Další z rubriky

Do chráněné oblasti u Petrových kamenů vyrazí dřevorubci, vykácejí kleče

Ochranáři v Jeseníkách už delší dobu prosazují vykácení kleče (snímek z roku...

Do míst, kam v Jeseníkách kvůli vzácným druhům živočichů i rostlin nesmí chodit turisté, vyrazí dřevorubci s motorovými...

Trh s byty nejvíc ožil na Jesenicku, OIomoucko a Přerovsko dál stagnuje

(ilustrační snímek)

Trh s byty se v Olomouckém kraji po delší době hýbe směrem nahoru, byť ne v celém regionu. Nejvíc se oživil v Jeseníku,...

Elektrárnu Dlouhé Stráně zvolili čtenáři unikátním turistickým cílem

Horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na vrcholu stejnojmenné...

V hlasování o nejzajímavější unikátní turistický cíl v regionech zvítězila přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně...

Najdete na iDNES.cz