Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice položila vedení Držovic. Deset let po odtržení od Prostějova

  17:53aktualizováno  17:53
Držovice, které se před deseti lety odtrhly od Prostějova, čekají předčasné volby. Vyvolala je skupina opozičních zastupitelů nespokojených s vedením obce. Po osamostatnění se přitom Držovice ze zanedbané periferie proměnily v rozvíjející se a nezadluženou obec s bohatým společenským životem.

Takto starostka Blanka Kolečkářová pózovala v roce 2004 na okraji Držovic. Lidé rozhodli o osamostatnění, k čemuž fakticky došlo o dva roky později. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Své mandáty složili zastupitelé Jaroslav Studený zvolený za ODS, Lubomír Hrazdil a Jakub Martinek za nezávislé a jejich náhradníci.

„Tato skutečnost se oznamuje krajskému úřadu. Čím dříve se to udělá, tím dříve se vyhlásí nové volby,“ vysvětlil Vlastimil Bořuta z odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra. Nové volby by tak v Držovicích měly být do tří měsíců.

Podle bývalého zastupitele Držovic Studeného byla důvodem rezignace nespokojenost obyvatel.

„V Držovicích byly uspořádány dvě besedy, kterých se zastupitelé měli účastnit, ale přišla jen část. Lidé jsou nespokojení s vedením obce. Byli jsme vyzváni k rezignaci a vyslyšeli jsme hlas lidu, aby se v Držovicích začalo něco měnit k lepšímu,“ sdělil Studený.

Konkrétně místní tvrdí, že obec za deset let nikdy nežádala o žádné dotace. Stěžují si, že vedení nekomunikuje s obyvateli, zastupitelstva začínají v devět nebo ve dvě odpoledne, takže se na ně lidé nemohou dostavit, protože jsou v práci.

„Starostka má rozpočtové opatření ve výši 10 milionů korun, což je pomalu celý rozpočet obce,“ dodal Studený.

Vedení obce s kritikou nesouhlasí, prý jde jen o vládnutí

Starostka Kolečkářová kritiku odmítá. „Tento spor už je pouze o tom, aby tady druhá strana vládla. Už dvakrát prohrála volby, a tak to teď chtějí zkusit tímto způsobem. Zmrazí tak ovšem chod obce na několik měsíců. Nejhorší je, že používají lži, polopravdy a mystifikace,“ prohlásila Kolečkářová.

V nejbližších dnech proto hodlá sestavit písemné prohlášení, ve kterém by obyvatelům vysvětlila svůj názor na kritiku opozice.

„Všechny výtky vyvrátím. Zrovna jsme absolvovali audit. Ve všech oblastech, jako je hospodaření, veřejné zakázky a další, jsme dostali nejlepší známku,“ argumentuje Kolečkářová, která se v mimořádných volbách chce opět ucházet o hlasy voličů.

Do voleb půjde i opozice. „Chceme přece něco změnit. Odtržení od Prostějova bylo v pořádku, byl jsem u toho, akorát že potom to nabralo úplně jiný směr, než jsme chtěli. Za deset let se nic neudělalo,“ tvrdí Studený.

Ze zanedbaného obvodu sebevědomá obec

V minulosti byly Držovice poměrně zanedbaná okrajová část Prostějova s rozbitými silnicemi a chodníky, oprýskanou hasičskou zbrojnicí a s veřejným osvětlením v havarijním stavu. Město Prostějov tam dokonce vystěhovalo nepřizpůsobivé romské rodiny ze zrušené kolonie od svaté Anny.

Stačilo pár let samostatnosti a Držovice se proměnily v rozvíjející se a sebevědomou obec. Je to vidět na první pohled.

Místní radnice investuje každoročně kolem pěti milionů korun, opravila silnice, chodníky, vybudovala parčík, kde lidé mohou odpočívat, má hřiště pro děti, opravené historické památky, školku i hasičskou zbrojnici. Počet společenských akcí, na které do Držovic přijíždějí stovky lidí, je okolo pětadvaceti za rok.

Po letech sporů se Držovicím podařilo konečně upravit i vztahy s Prostějovem, s kterým se obec domluvila na finančním vyrovnání. Necelé tři miliony korun použila na opravu školy. „Vznikl zde tím pádem obecní dům se sálem, kde se mohou pořádat různé akce nebo plesy. Můžeme začít dělat nové věci. Doteď jsme se pod střechou scházet nemohli,“ podotkla Kolečkářová.
Nejčtenější

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Historik odkryl nevítaná fakta o masakru. Chtěl jsem najít pravdu, říká

Bývalý ředitel Muzea Komenského v Přerově František Hýbl. Za svou letitou práci...

Hubenější na váze a chudší o iluze kolem některých hrdinů české historie. Ale zároveň bohatší o zadostiučinění svému...Pachatel nevěděl, že útočí na Kvitovou, soudí policie. Případ odložila

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ani stovky různých podnětů od lidí, ani téměř jedenáct měsíců podrobného vyšetřování nestačilo kriminalistům k...

Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

Osiřelou trať z Jesenicka nikdo nechtěl ani po slevě, brzy bude zadarmo

(ilustrační foto)

Ani na druhý pokus se nepodařilo prodat nevyužívanou železniční trať mezi Velkou Kraší a Vidnavou na Jesenicku. Zájemce...Další z rubriky

Zase stejný přejezd. Na Prostějovsku narazil vlak do návěsu kamionu

Na nechvalně známém železničním přejezdu u křižovatky poblíž Smržic na...

Na přejezdu u Smržic na Prostějovsku narazil ráno vlak do návěsu kamionu. Ve vlaku cestovaly čtyři desítky lidí, kteří...

Olomouc kvůli nákaze pokácí další alej, místo jasanů pak vysází habry

(Ilustrační snímek)

Olomoucká alej, která je od roku 2013 vysázená podél nové větve tramvajové tratě na Švýcarském nábřeží, půjde k zemi....

Přerov mohl dostat za panelák miliony, kvůli obavám z ubytovny jej zbourá

Osmipatrový panelový dům známý v Přerově jako Chemik čeká demolice.

Debaty o budoucnosti padesát let starého přerovského paneláku, který se do paměti místních vryl jako Chemik, v pondělí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz