Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice položila vedení Držovic. Deset let po odtržení od Prostějova

  17:53aktualizováno  17:53
Držovice, které se před deseti lety odtrhly od Prostějova, čekají předčasné volby. Vyvolala je skupina opozičních zastupitelů nespokojených s vedením obce. Po osamostatnění se přitom Držovice ze zanedbané periferie proměnily v rozvíjející se a nezadluženou obec s bohatým společenským životem.

Takto starostka Blanka Kolečkářová pózovala v roce 2004 na okraji Držovic. Lidé rozhodli o osamostatnění, k čemuž fakticky došlo o dva roky později. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Své mandáty složili zastupitelé Jaroslav Studený zvolený za ODS, Lubomír Hrazdil a Jakub Martinek za nezávislé a jejich náhradníci.

„Tato skutečnost se oznamuje krajskému úřadu. Čím dříve se to udělá, tím dříve se vyhlásí nové volby,“ vysvětlil Vlastimil Bořuta z odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra. Nové volby by tak v Držovicích měly být do tří měsíců.

Podle bývalého zastupitele Držovic Studeného byla důvodem rezignace nespokojenost obyvatel.

„V Držovicích byly uspořádány dvě besedy, kterých se zastupitelé měli účastnit, ale přišla jen část. Lidé jsou nespokojení s vedením obce. Byli jsme vyzváni k rezignaci a vyslyšeli jsme hlas lidu, aby se v Držovicích začalo něco měnit k lepšímu,“ sdělil Studený.

Konkrétně místní tvrdí, že obec za deset let nikdy nežádala o žádné dotace. Stěžují si, že vedení nekomunikuje s obyvateli, zastupitelstva začínají v devět nebo ve dvě odpoledne, takže se na ně lidé nemohou dostavit, protože jsou v práci.

„Starostka má rozpočtové opatření ve výši 10 milionů korun, což je pomalu celý rozpočet obce,“ dodal Studený.

Vedení obce s kritikou nesouhlasí, prý jde jen o vládnutí

Starostka Kolečkářová kritiku odmítá. „Tento spor už je pouze o tom, aby tady druhá strana vládla. Už dvakrát prohrála volby, a tak to teď chtějí zkusit tímto způsobem. Zmrazí tak ovšem chod obce na několik měsíců. Nejhorší je, že používají lži, polopravdy a mystifikace,“ prohlásila Kolečkářová.

V nejbližších dnech proto hodlá sestavit písemné prohlášení, ve kterém by obyvatelům vysvětlila svůj názor na kritiku opozice.

„Všechny výtky vyvrátím. Zrovna jsme absolvovali audit. Ve všech oblastech, jako je hospodaření, veřejné zakázky a další, jsme dostali nejlepší známku,“ argumentuje Kolečkářová, která se v mimořádných volbách chce opět ucházet o hlasy voličů.

Do voleb půjde i opozice. „Chceme přece něco změnit. Odtržení od Prostějova bylo v pořádku, byl jsem u toho, akorát že potom to nabralo úplně jiný směr, než jsme chtěli. Za deset let se nic neudělalo,“ tvrdí Studený.

Ze zanedbaného obvodu sebevědomá obec

V minulosti byly Držovice poměrně zanedbaná okrajová část Prostějova s rozbitými silnicemi a chodníky, oprýskanou hasičskou zbrojnicí a s veřejným osvětlením v havarijním stavu. Město Prostějov tam dokonce vystěhovalo nepřizpůsobivé romské rodiny ze zrušené kolonie od svaté Anny.

Stačilo pár let samostatnosti a Držovice se proměnily v rozvíjející se a sebevědomou obec. Je to vidět na první pohled.

Místní radnice investuje každoročně kolem pěti milionů korun, opravila silnice, chodníky, vybudovala parčík, kde lidé mohou odpočívat, má hřiště pro děti, opravené historické památky, školku i hasičskou zbrojnici. Počet společenských akcí, na které do Držovic přijíždějí stovky lidí, je okolo pětadvaceti za rok.

Po letech sporů se Držovicím podařilo konečně upravit i vztahy s Prostějovem, s kterým se obec domluvila na finančním vyrovnání. Necelé tři miliony korun použila na opravu školy. „Vznikl zde tím pádem obecní dům se sálem, kde se mohou pořádat různé akce nebo plesy. Můžeme začít dělat nové věci. Doteď jsme se pod střechou scházet nemohli,“ podotkla Kolečkářová.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

V parkovací hale hořel nákladní vůz, škody na autech půjdou do milionů

V olomoucké parkovací hale začalo hořet jedno ze zaparkovaných aut, žár a kouř...

K požáru, který se výší škody nejspíš zařadí na špici letošního žebříčku v kraji, vyjížděli během pondělní noci hasiči...

Restaurátoři zbaví trhlin sochy na sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci

Sloup Nejsvětější Trojice na olomouckém Horním náměstí.

Čtyři sochy na čestném Sloupu Nejsvětější Trojice v Olomouci potřebují zásah restaurátorů. Na Horní náměstí k baroknímu...

Z olomoucké filharmonie chci nejlepší orchestr Moravy, říká nový ředitel

Ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman.

Moravská filharmonie má po čtvrtstoletí nového ředitele, neboť loni zde vyvrcholila nespokojenost hudebníků s...

Najdete na iDNES.cz