Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice položila vedení Držovic. Deset let po odtržení od Prostějova

  17:53aktualizováno  17:53
Držovice, které se před deseti lety odtrhly od Prostějova, čekají předčasné volby. Vyvolala je skupina opozičních zastupitelů nespokojených s vedením obce. Po osamostatnění se přitom Držovice ze zanedbané periferie proměnily v rozvíjející se a nezadluženou obec s bohatým společenským životem.

Takto starostka Blanka Kolečkářová pózovala v roce 2004 na okraji Držovic. Lidé rozhodli o osamostatnění, k čemuž fakticky došlo o dva roky později. | foto: Libor TeichmannMAFRA

Své mandáty složili zastupitelé Jaroslav Studený zvolený za ODS, Lubomír Hrazdil a Jakub Martinek za nezávislé a jejich náhradníci.

„Tato skutečnost se oznamuje krajskému úřadu. Čím dříve se to udělá, tím dříve se vyhlásí nové volby,“ vysvětlil Vlastimil Bořuta z odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra. Nové volby by tak v Držovicích měly být do tří měsíců.

Podle bývalého zastupitele Držovic Studeného byla důvodem rezignace nespokojenost obyvatel.

„V Držovicích byly uspořádány dvě besedy, kterých se zastupitelé měli účastnit, ale přišla jen část. Lidé jsou nespokojení s vedením obce. Byli jsme vyzváni k rezignaci a vyslyšeli jsme hlas lidu, aby se v Držovicích začalo něco měnit k lepšímu,“ sdělil Studený.

Konkrétně místní tvrdí, že obec za deset let nikdy nežádala o žádné dotace. Stěžují si, že vedení nekomunikuje s obyvateli, zastupitelstva začínají v devět nebo ve dvě odpoledne, takže se na ně lidé nemohou dostavit, protože jsou v práci.

„Starostka má rozpočtové opatření ve výši 10 milionů korun, což je pomalu celý rozpočet obce,“ dodal Studený.

Vedení obce s kritikou nesouhlasí, prý jde jen o vládnutí

Starostka Kolečkářová kritiku odmítá. „Tento spor už je pouze o tom, aby tady druhá strana vládla. Už dvakrát prohrála volby, a tak to teď chtějí zkusit tímto způsobem. Zmrazí tak ovšem chod obce na několik měsíců. Nejhorší je, že používají lži, polopravdy a mystifikace,“ prohlásila Kolečkářová.

V nejbližších dnech proto hodlá sestavit písemné prohlášení, ve kterém by obyvatelům vysvětlila svůj názor na kritiku opozice.

„Všechny výtky vyvrátím. Zrovna jsme absolvovali audit. Ve všech oblastech, jako je hospodaření, veřejné zakázky a další, jsme dostali nejlepší známku,“ argumentuje Kolečkářová, která se v mimořádných volbách chce opět ucházet o hlasy voličů.

Do voleb půjde i opozice. „Chceme přece něco změnit. Odtržení od Prostějova bylo v pořádku, byl jsem u toho, akorát že potom to nabralo úplně jiný směr, než jsme chtěli. Za deset let se nic neudělalo,“ tvrdí Studený.

Ze zanedbaného obvodu sebevědomá obec

V minulosti byly Držovice poměrně zanedbaná okrajová část Prostějova s rozbitými silnicemi a chodníky, oprýskanou hasičskou zbrojnicí a s veřejným osvětlením v havarijním stavu. Město Prostějov tam dokonce vystěhovalo nepřizpůsobivé romské rodiny ze zrušené kolonie od svaté Anny.

Stačilo pár let samostatnosti a Držovice se proměnily v rozvíjející se a sebevědomou obec. Je to vidět na první pohled.

Místní radnice investuje každoročně kolem pěti milionů korun, opravila silnice, chodníky, vybudovala parčík, kde lidé mohou odpočívat, má hřiště pro děti, opravené historické památky, školku i hasičskou zbrojnici. Počet společenských akcí, na které do Držovic přijíždějí stovky lidí, je okolo pětadvaceti za rok.

Po letech sporů se Držovicím podařilo konečně upravit i vztahy s Prostějovem, s kterým se obec domluvila na finančním vyrovnání. Necelé tři miliony korun použila na opravu školy. „Vznikl zde tím pádem obecní dům se sálem, kde se mohou pořádat různé akce nebo plesy. Můžeme začít dělat nové věci. Doteď jsme se pod střechou scházet nemohli,“ podotkla Kolečkářová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Zatajené exekuce hranického lídra Pirátů skončily stažením celé kandidátky

Ilustrační snímek

Tři týdny před komunálními volbami vzdali Piráti boj o místa na radnici v Hranicích na Přerovsku. Vše odstartovalo...

Další z rubriky

Prostějov inspiroval hledání ztracených židovských náhrobků po celém Česku

Celorepublikovou kampaň s názvem Hledání ztracené tváře židovských hřbitovů,...

Pátrání po náhrobcích ze starého židovského hřbitova v Prostějově inspirovalo celorepublikovou kampaň s názvem Hledání...

VIDEO: Exploze zničila rodinný dům. Jeden člověk zemřel, dva byli zraněni

Exploze zničila rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku. Uvnitř zemřel jeden...

Rodinný dům v Mostkovicích na Prostějovsku poničila v sobotu po poledni exploze, s největší pravděpodobností šlo o...

Zeman míří pošesté do Olomouckého kraje, novináři za ním musí na Praděd

Prezident Miloš Zeman zahájil ve středu 8. listopadu 2017 v Olomouci svou už...

Na Přerovsko, Šumpersko a Jesenicko zavítá v první polovině příštího týdne při své už šesté prezidentské návštěvě...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz