Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravu na kraji Olomouce ochromila oprava křižovatky, potrvá dva týdny

  13:49aktualizováno  13:49
Až několik desítek minut strávili ráno v kolonách řidiči, kteří projížděli okrajem Olomouce ve směru na Velkou Bystřici či Lipník nad Bečvou, a také cestující autobusů MHD. Provoz zde totiž výrazně zkomplikovala oprava jedné z klíčových křižovatek a blízkého okolí. Ta potrvá tento a celý příští týden.

Oprava klíčové křižovatky způsobila ráno na kraji Olomouce dopravní kolaps. Řidiči zde strávili především ve směru do města v kolonách desítky minut. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Zkouška nervů čekala především ty řidiče, kteří sjeli z obchvatu u obchodního centra Olympia a poté chtěli skrz městskou část Holice zamířit do města.

První dlouhá kolona se totiž táhla ulicí Hamerskou až ke kruhovému objezdu, a vzápětí je čekalo ještě delší čekání, neboť další kolona začínala zde a táhla se celou ulicí Lipenskou.

"Popojížděl jsem v koloně od kruhového objezdu u Bystrovan až do Olomouce a strávil jsem tam skoro hodinu," postěžoval si jeden z nespokojených řidičů Rudolf Sedlák.

Oprava klíčové křižovatky

OMEZENÍ DOPRAVY:
Částečná uzavírka silnice I/35 - ulic Tovární a Lipenská, částečná a úplná uzavírka silnice I/55 - ulice Rolsberská a částečná a úplná uzavírka silnice I/46 - ulice Hodolanská. Po celou dobu uzavírky bude na silnici I/35 zachován obousměrný provoz, který bude veden neuzavřeným jízdním pásem (každý směr jízdy bude veden jedním samostatným jízdním pruhem).

HARMONOGRAM PRACÍ:
11. - 15. května
Frézování pravého jízdního pruhu silnice I/35 - ulice Tovární ve směru z Olomouce na Ostravu.
16. - 19. května
Pokládka asfaltobetonu v pravém jízdním pruhu silnice I/35 - ulice Tovární ve směru z Olomouce na Ostravu.
19. - 22. května
Frézování pravého jízdního pruhu silnice I/35 - ulice Tovární ve směru z Ostravy do Olomouce.
23. - 25. května
Pokládka asfaltobetonu v pravém jízdním pruhu silnice I/35 - ulice Tovární ve směru z Ostravy do Olomouce.

To vše kvůli opravě klíčové křižovatky ulic Tovární, Rolsberská, Lipenská a Hodolanská, která je rušnou dopravní tepnou. Stavební práce přitom potrvají tento a celý příští týden a podobné situace se tak především v ranní a odpolední dopravní špičce zřejmě budou opakovat.

Autobusy MHD nabíraly až půlhodinová zpoždění

Kromě lidí cestujících auty ale čekala zkouška trpělivosti i na cestující autobusů městské hromadné dopravy, které nabíraly výrazná zpoždění.

"V ranní špičce se zpoždění všech linek, jejichž trasa vede přes místo oprav, pohybovalo v průměru kolem dvaceti minut, vůbec největší ale bylo 36 minut. Ještě v půl jedenácté to pak bylo v průměru patnáct minut. Po poledni se situace stabilizovala a zpoždění se pohybují do tří minut. Nyní očekáváme, co přinese odpolední dopravní špička," shrnula mluvčí olomouckého dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.

Autobusy MHD přitom mají na rozdíl od ostatních výhodu, že část trasy vedoucí po mostu přes železniční trať mohou projet po tramvajové trati.

Informace o téměř půlhodinovém zpoždění zaskočila na jedné ze zastávek u centra města například i seniorku, která se představila jako Jana z Olomouce. Čekání na autobus jí stejně jako dalším zhruba patnácti lidem znepříjemňovaly prudké poryvy studeného větru a občasné kapky deště.

"Samozřejmě jsem s tím vůbec nepočítala. Až teď jsem si všimla, že se něco takového děje," podotkla a kývla hlavou na obrazovku inteligentní zastávky, kde se časy odjezdů autobusů posunuly o pětadvacet minut.

Mělo se začít o víkendu a pracovat třeba i v noci, míní řidiči

V souvislosti se stavebními pracemi zazněla od některých hlavně místních řidičů kritika mířící na jejich organizaci.

"O opravě jsem věděl dopředu a proto mne zarazilo, že když jsem tudy jel o víkendu, tak se na křižovatce absolutně nic nedělo. Je neuvěřitelné, že si někdo, kdo je za práci zodpovědný, dovolí promarnit dva dny, ve kterých by to nezpůsobilo skoro žádné komplikace, a místo toho zahájí takovou akci v pondělí ráno. Výsledkem je tenhle masakr," řekl Rudolf Sedlák.

"My si na vyspělou zemi opravdu jen hrajeme, v Německu nebo Rakousku by se na takovém místě pracovalo s maximálním nasazením přes víkendy nebo i v noci, jen aby to lidem zkomplikovalo život co nejméně. Navíc by to po firmě přímo vyžadoval už zadavatel v podmínkách zakázky, ale tady je to očividně každému fuk," rozčiloval se také další z řidičů Tomáš Dlouhý z Olomouce.

ŘSD: Udělat se to musí, pracovat přes noc ale nejde

Podle náměstka olomouckého primátora Ivo Vlacha, který má oblast dopravy na starosti, je stanovení termínu uzavírky a postupu prací záležitostí Ředitelství silnic a dálnic.

"Postup jejich prací můžeme do detailů ovlivnit jen těžko. Pokud ale vím, uzavírka je zde naplánovaná i přes následující víkend, takže i o volných dnech se bude pracovat. Počítáme s tím, že budou využity," uvedl Vlach.

"Přesná délka a harmonogram prací je na zhotoviteli, od nás na to mají určený termín. A pokud vím, o víkendu se tam minimálně už připravovalo značení. Ovšem třeba dělat to přes noc je ve městě nereálné, není možné pokládat asfalt nebo frézovat v noci, to by v zastavěném území kvůli hluku neprošlo, nejde o dálnici uprostřed polí," nastínil ředitel olomoucké pobočky ŘSD Martin Smolka.

"Situace bývá vždy nejhorší první den, pak si řada lidí najde způsob, jak se tomu kritickému bodu vyhnout. Opravit se to místo prostě musí. Organizaci uzavírek si ale řeší přímo stavební firma s krajským úřadem, protože je to jejich povinnost," dodal.

Autoři: , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí podle okresů pro Olomoucký kraj:

Volby do Senátu

Olomoucký kraj volí své zástupce do Senátu v obvodech 65 - Šumperk a 62 - Prostějov. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Bitka kvůli parkování. Řidič dostal smetákem, sám po ženě hodil ořech

Snímek řidičových zad se stopami po ranách od násady smetáku

Strážníci v Olomouci ve čtvrtek večer vyjížděli k bizarní přetahované kvůli zaparkovanému autu. Jeho řidič se nejprve...Rychle jedoucí motorkáře sledoval na Červenohorském sedle i policejní dron

Policie hlídala řidiče na Červenohorském sedle dronem

Nejen hlídky ale i dron nasadila policie o uplynulém víkendu během kontrolní akce na Červenohorském sedle, které je...

Babišova pravá ruka kraluje v absencích, přesto Faltýnek kandiduje znovu

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek v diskusním pořadu iDNES.tv...

Sedí ve Sněmovně, šéfuje poslaneckému klubu ANO a na stranické úrovni je prvním místopředsedou hnutí, který se účastní...

Roky vedl v Jeseníkách záchranáře, zažil umrzlé milence i ztracenou třídu

Dlouholetý horský záchranář Zdeněk Zerzáň, který Horskou službu Jeseníky...

Bezmála dvacet let vedl Horskou službu Jeseníky, která letos slaví sedm dekád své činnosti. Za tu dobu zažil Zdeněk...

Další z rubriky

Starosta dostal podmínku za obří černou skládku, vršila se dvacet let

Bývalý starosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel čelí obžalobě z...

Exstarosta Určic na Prostějovsku Vlastimil Konšel dostal podmíněný trest 10 měsíců za to, že na bývalou skládku u obce...

Voják nemusí státu platit dva miliony za zásah „bévépéčka“ při cvičení

Jediným odsouzeným v kauze střelby bojového vozidla pěchoty do vlastních řad...

U olomouckého krajského soudu pokračuje kauza nešťastné střelby do vlastních řad při cvičení bojových vozidel pěchoty...

Kraj založí firmu na likvidaci odpadu z obcí a měst, opozice to kritizuje

Ilustrační snímek

Krajské zastupitelstvo schválilo vznik akciové společnosti, která by měla pomoci obcím a městům Olomouckého kraje při...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz