Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dopravu na kraji Olomouce ochromila oprava křižovatky, potrvá dva týdny

  13:49aktualizováno  13:49
Až několik desítek minut strávili ráno v kolonách řidiči, kteří projížděli okrajem Olomouce ve směru na Velkou Bystřici či Lipník nad Bečvou, a také cestující autobusů MHD. Provoz zde totiž výrazně zkomplikovala oprava jedné z klíčových křižovatek a blízkého okolí. Ta potrvá tento a celý příští týden.

Oprava klíčové křižovatky způsobila ráno na kraji Olomouce dopravní kolaps. Řidiči zde strávili především ve směru do města v kolonách desítky minut. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Zkouška nervů čekala především ty řidiče, kteří sjeli z obchvatu u obchodního centra Olympia a poté chtěli skrz městskou část Holice zamířit do města.

První dlouhá kolona se totiž táhla ulicí Hamerskou až ke kruhovému objezdu, a vzápětí je čekalo ještě delší čekání, neboť další kolona začínala zde a táhla se celou ulicí Lipenskou.

"Popojížděl jsem v koloně od kruhového objezdu u Bystrovan až do Olomouce a strávil jsem tam skoro hodinu," postěžoval si jeden z nespokojených řidičů Rudolf Sedlák.

Oprava klíčové křižovatky

OMEZENÍ DOPRAVY:
Částečná uzavírka silnice I/35 - ulic Tovární a Lipenská, částečná a úplná uzavírka silnice I/55 - ulice Rolsberská a částečná a úplná uzavírka silnice I/46 - ulice Hodolanská. Po celou dobu uzavírky bude na silnici I/35 zachován obousměrný provoz, který bude veden neuzavřeným jízdním pásem (každý směr jízdy bude veden jedním samostatným jízdním pruhem).

HARMONOGRAM PRACÍ:
11. - 15. května
Frézování pravého jízdního pruhu silnice I/35 - ulice Tovární ve směru z Olomouce na Ostravu.
16. - 19. května
Pokládka asfaltobetonu v pravém jízdním pruhu silnice I/35 - ulice Tovární ve směru z Olomouce na Ostravu.
19. - 22. května
Frézování pravého jízdního pruhu silnice I/35 - ulice Tovární ve směru z Ostravy do Olomouce.
23. - 25. května
Pokládka asfaltobetonu v pravém jízdním pruhu silnice I/35 - ulice Tovární ve směru z Ostravy do Olomouce.

To vše kvůli opravě klíčové křižovatky ulic Tovární, Rolsberská, Lipenská a Hodolanská, která je rušnou dopravní tepnou. Stavební práce přitom potrvají tento a celý příští týden a podobné situace se tak především v ranní a odpolední dopravní špičce zřejmě budou opakovat.

Autobusy MHD nabíraly až půlhodinová zpoždění

Kromě lidí cestujících auty ale čekala zkouška trpělivosti i na cestující autobusů městské hromadné dopravy, které nabíraly výrazná zpoždění.

"V ranní špičce se zpoždění všech linek, jejichž trasa vede přes místo oprav, pohybovalo v průměru kolem dvaceti minut, vůbec největší ale bylo 36 minut. Ještě v půl jedenácté to pak bylo v průměru patnáct minut. Po poledni se situace stabilizovala a zpoždění se pohybují do tří minut. Nyní očekáváme, co přinese odpolední dopravní špička," shrnula mluvčí olomouckého dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.

Autobusy MHD přitom mají na rozdíl od ostatních výhodu, že část trasy vedoucí po mostu přes železniční trať mohou projet po tramvajové trati.

Informace o téměř půlhodinovém zpoždění zaskočila na jedné ze zastávek u centra města například i seniorku, která se představila jako Jana z Olomouce. Čekání na autobus jí stejně jako dalším zhruba patnácti lidem znepříjemňovaly prudké poryvy studeného větru a občasné kapky deště.

"Samozřejmě jsem s tím vůbec nepočítala. Až teď jsem si všimla, že se něco takového děje," podotkla a kývla hlavou na obrazovku inteligentní zastávky, kde se časy odjezdů autobusů posunuly o pětadvacet minut.

Mělo se začít o víkendu a pracovat třeba i v noci, míní řidiči

V souvislosti se stavebními pracemi zazněla od některých hlavně místních řidičů kritika mířící na jejich organizaci.

"O opravě jsem věděl dopředu a proto mne zarazilo, že když jsem tudy jel o víkendu, tak se na křižovatce absolutně nic nedělo. Je neuvěřitelné, že si někdo, kdo je za práci zodpovědný, dovolí promarnit dva dny, ve kterých by to nezpůsobilo skoro žádné komplikace, a místo toho zahájí takovou akci v pondělí ráno. Výsledkem je tenhle masakr," řekl Rudolf Sedlák.

"My si na vyspělou zemi opravdu jen hrajeme, v Německu nebo Rakousku by se na takovém místě pracovalo s maximálním nasazením přes víkendy nebo i v noci, jen aby to lidem zkomplikovalo život co nejméně. Navíc by to po firmě přímo vyžadoval už zadavatel v podmínkách zakázky, ale tady je to očividně každému fuk," rozčiloval se také další z řidičů Tomáš Dlouhý z Olomouce.

ŘSD: Udělat se to musí, pracovat přes noc ale nejde

Podle náměstka olomouckého primátora Ivo Vlacha, který má oblast dopravy na starosti, je stanovení termínu uzavírky a postupu prací záležitostí Ředitelství silnic a dálnic.

"Postup jejich prací můžeme do detailů ovlivnit jen těžko. Pokud ale vím, uzavírka je zde naplánovaná i přes následující víkend, takže i o volných dnech se bude pracovat. Počítáme s tím, že budou využity," uvedl Vlach.

"Přesná délka a harmonogram prací je na zhotoviteli, od nás na to mají určený termín. A pokud vím, o víkendu se tam minimálně už připravovalo značení. Ovšem třeba dělat to přes noc je ve městě nereálné, není možné pokládat asfalt nebo frézovat v noci, to by v zastavěném území kvůli hluku neprošlo, nejde o dálnici uprostřed polí," nastínil ředitel olomoucké pobočky ŘSD Martin Smolka.

"Situace bývá vždy nejhorší první den, pak si řada lidí najde způsob, jak se tomu kritickému bodu vyhnout. Opravit se to místo prostě musí. Organizaci uzavírek si ale řeší přímo stavební firma s krajským úřadem, protože je to jejich povinnost," dodal.

Autoři: , ,Nejčtenější

Sudí inzultaci nafilmoval, žaluje Olomoucko. Zápas by se mohl opakovat

Radovan Kouřil (ve žlutém) z Opavy útočí na koš Olomoucka kolem Darha...

Čtvrteční čtvrtfinále basketbalové ligy mezi Opavou a BK Olomoucko bylo předčasně ukončeno. Důvodem byla údajná...

Inzultace sudího Kučery nebyla prokázána. V Opavě se bude dohrávat

Jakub Šiřina (ve žlutém) z Opavy padá pod nohy Darka Čohadareviče z Olomoucka.

V případě předčasně ukončeného čtvrtfinálového utkání mezi basketbalisty Opavy a Olomoucka je znovu vše jinak. Zápas...To by Havel nevymyslel. Tečkou za „inzultací sudího“ bylo absurdní divadlo

Rostislav Dragoun (vlevo) z Opavy rozehrává akci kolem Marka Sehnala z...

Nezvykle - dvěma trestnými hody Filipa Zbránka a jedním Luďka Jurečky - začal duel Opavy a Olomoucka ve čtvrtfinále...

Dusíme se, zlobí se lidé u dostavované D1 na Skansku kvůli oblakům popílku

Na stavbě předposledního úseku dálnice D1 je u obce Buk na Přerovsku využíván...

Možné porušení předpisů pro nakládání s teplárenským popílkem ze staré skládky u obce Buk na Přerovsku firmou Skanska...

Čohadarevič si po inzultaci nezahraje desetkrát, duel se opakovat nebude

Václav Bujnoch (vpravo ve žlutém) z Opavy a Darko Čohadarevič z Olomoucka na...

Disciplinární komise České basketbalové federace potrestala pivota Olomoucka Darka Čohadareviče zastavením činnosti na...

Další z rubriky

Nakrmit zoo loni stálo šest milionů, peníze šly i na červy a králíky

Nově narozená lvíčata vzácného lva berberského v zoo na Svatém Kopečku u

Téměř půldruhého milionu za maso, další statisíce za granule, ovoce a zeleninu, ale i za neupravenou potravu v podobě...

ANO nesehnalo podporu, Jeseník zůstane dál bez starosty. Možná až do voleb

Budova jesenické radnice.

Už před čtvrtečním zasedáním zastupitelstva je zřejmé, že Jeseník stále nebude mít nového starostu, respektive...

Kradené televize odnášel bývalý atlet na zádech, lidé mu říkali fantom

(Ilustrační snímek)

Pěšky a s batohem vykrádal jednapadesátiletý zloděj chaty na Prostějovsku. Na kontě má zatím přes čtyřicet vyloupených...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz