Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plumlov se vody zase nedočkal, napouštění začne až v srpnu

  14:49aktualizováno  14:49
Termín napouštění Plumlovské přehrady se opět posunul, tentokrát na začátek srpna. Vodohospodáře zdržely nedávné přívalové deště i dubnový sníh, nestačili proto dokončit všechny práce. Obce v okolí se tak nyní pomalu loučí s letošní turistickou sezonou.

Plumlovská přehrada se po téměř třech letech od vypuštění opět začala plnit vodou. Zatím jde ale jen o výsledek dešťů, samotné napouštění ještě nezačalo. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Napouštění se opravdu zdrželo, nově počítáme s termínem na začátku srpna. Důvody, proč k tomu došlo, jsou dva. Prvním je počasí - práce na návodním líci ztížil dubnový sníh i nedávné přívalové deště. Tím druhým je zpožděná instalace srážedel fosforu na přítocích do přehrady. Ta by se měla ve zkušebním provozu rozběhnout příští týden,“ vypočítala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Právě srážedla fosforu jsou pro přehradu jedním z nejdůležitějších prvků, bez nichž se zatím neobejde.

Aby totiž měla celá akce očisty nádrže smysl, měly by mít všechny obce nad přehradou hotovou kanalizaci, aby se do vody přitékající do přehrady nedostával fosfor. To se ale zatím nepodařilo splnit, a tak je potřeba na přítocích rozmístit cisterny, které do vody budou vypouštět síran železitý.

"Vysráží fosfor do takové podoby, ve které už pak není živinou pro sinice. Srážedla se síranem se nám osvědčila třeba na Brněnské přehradě, kde je nyní nejčistější voda za poslední desítky let," nastínila již dříve Tomíčková.

Zároveň bude koncem tohoto týdne navezený do Plumlova obojživelný stroj na sekání dna přehrady. "Začne pracovat příští týden. Původně mělo sečení zavodněného dna nastat už dříve, ale stroj byl zapůjčen v povodněmi postižených oblastech. Proto se termín sečení protáhl," vysvětlila mluvčí Povodí.

Koupat už se dá, místy jsou i dva metry vody

Okolní obce se tak pomalu loučí s letošní slibovanou turistickou sezonou.

"Některé podniky byly tři roky zavřené a už se připravují na to, že by letos chtěly otevřít. Cestovní ruch by tady mohl začít fungovat aspoň trochu jako dřív," doufal ještě před měsícem starosta Plumlova Adolf Sušeň. Nyní je smířený s tím, že opravdová turistická sezona začne až příští rok.

Podle vodohospodářů se ale lidé v přehradě, v níž stojí alespoň dešťová voda, koupat už nyní mohou. "Kvalita vody je dobrá a v nejhlubším místě má dva metry. Když si lidé přijdou k vodě lehnout a okoupat se, nikdo je vyhánět nebude. Jen na hráz nesmí, ta je pořád staveništěm," dodala Tomíčková.

"Neviděl jsem, že by se tam někdo koupal. Je tam hodně rostlin, v tom se moc koupat nedá. Až to odstraní, bude to lepší," vysvětluje Sušeň.

Zdržení termínu napouštění ho nepřekvapilo. "My počítáme spíše se zářím než srpnem, tak uvidíme, jak to nakonec vodohospodáři stihnou," řekl starosta.

V kempech si vypomáhají doprovodným programem

Loňský rok byl podle něj z hlediska turistů lepší alespoň v tom, že byl napuštěný Podhradský rybník. Letos není ani to, rybník se totiž musel částečně vypustit kvůli závadě na hrázi. Samotný Plumlov provozuje u přehrady kemp.

"Každou chvíli někdo volá a ptá se, jestli už máme v Plumlovské přehradě vodu. A když řekneme, že pořád ne, tak moc zájem nemají. Přece jen třeba pro děti je voda hlavním lákadlem," je přesvědčený Sušeň.

Návštěvnost kempu tak zachraňují alespoň doprovodným programem. "Lidé se k nám sjíždějí hlavně o víkendu, kdy se tu konají nejrůznější akce. V tu dobu se kemp vždycky alespoň na chvíli zaplní," uzavírá starosta.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

VIDEO: Řidička vjela na hlavní silnici, zezadu do auta narazil motorkář

Na rušné silnici I/46 u Šternberka narazil motorkář do osobního auta, které...

U vážné nehody museli zasahovat záchranáři, hasiči a policisté na Olomoucku poté, co zde řidička osobního auta najela z...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Další z rubriky

Kamenný kříž ukrýval schránku s rukopisy i stokorunou z padesátých let

Schránka tvořená skleněnou nádobou s odkazem předků nalezená v těle kamenného...

Nečekaný nález učinili dělníci, kteří ve Velké Bystřici na Olomoucku restaurují kamenný kříž z druhé poloviny 19....

VIDEO: Zloděj v kanceláři plnil věcmi tašku i koš, komplic hlídal venku

Jeden z mužů, které zachytily kamery při vloupání do firmy ve Velkých Losinách...

Už více než dva měsíce marně pátrají policisté ze Šumperska, po dvojici zlodějů, která vykradla kancelář tamní firmy....

Šumpersko dál váhá, zda si má vodárenství řídit samo, nebo si najme firmu

(Ilustrační snímek)

Kdo bude od roku 2021 lidem v řadě měst a obcí Šumperska dodávat pitnou vodu a kdo odvádět a čistit vodu splaškovou,...

Najdete na iDNES.cz