Plumlov se vody zase nedočkal, napouštění začne až v srpnu

  14:49aktualizováno  14:49
Termín napouštění Plumlovské přehrady se opět posunul, tentokrát na začátek srpna. Vodohospodáře zdržely nedávné přívalové deště i dubnový sníh, nestačili proto dokončit všechny práce. Obce v okolí se tak nyní pomalu loučí s letošní turistickou sezonou.

Plumlovská přehrada se po téměř třech letech od vypuštění opět začala plnit vodou. Zatím jde ale jen o výsledek dešťů, samotné napouštění ještě nezačalo. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"Napouštění se opravdu zdrželo, nově počítáme s termínem na začátku srpna. Důvody, proč k tomu došlo, jsou dva. Prvním je počasí - práce na návodním líci ztížil dubnový sníh i nedávné přívalové deště. Tím druhým je zpožděná instalace srážedel fosforu na přítocích do přehrady. Ta by se měla ve zkušebním provozu rozběhnout příští týden,“ vypočítala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Právě srážedla fosforu jsou pro přehradu jedním z nejdůležitějších prvků, bez nichž se zatím neobejde.

Aby totiž měla celá akce očisty nádrže smysl, měly by mít všechny obce nad přehradou hotovou kanalizaci, aby se do vody přitékající do přehrady nedostával fosfor. To se ale zatím nepodařilo splnit, a tak je potřeba na přítocích rozmístit cisterny, které do vody budou vypouštět síran železitý.

"Vysráží fosfor do takové podoby, ve které už pak není živinou pro sinice. Srážedla se síranem se nám osvědčila třeba na Brněnské přehradě, kde je nyní nejčistější voda za poslední desítky let," nastínila již dříve Tomíčková.

Zároveň bude koncem tohoto týdne navezený do Plumlova obojživelný stroj na sekání dna přehrady. "Začne pracovat příští týden. Původně mělo sečení zavodněného dna nastat už dříve, ale stroj byl zapůjčen v povodněmi postižených oblastech. Proto se termín sečení protáhl," vysvětlila mluvčí Povodí.

Koupat už se dá, místy jsou i dva metry vody

Okolní obce se tak pomalu loučí s letošní slibovanou turistickou sezonou.

"Některé podniky byly tři roky zavřené a už se připravují na to, že by letos chtěly otevřít. Cestovní ruch by tady mohl začít fungovat aspoň trochu jako dřív," doufal ještě před měsícem starosta Plumlova Adolf Sušeň. Nyní je smířený s tím, že opravdová turistická sezona začne až příští rok.

Podle vodohospodářů se ale lidé v přehradě, v níž stojí alespoň dešťová voda, koupat už nyní mohou. "Kvalita vody je dobrá a v nejhlubším místě má dva metry. Když si lidé přijdou k vodě lehnout a okoupat se, nikdo je vyhánět nebude. Jen na hráz nesmí, ta je pořád staveništěm," dodala Tomíčková.

"Neviděl jsem, že by se tam někdo koupal. Je tam hodně rostlin, v tom se moc koupat nedá. Až to odstraní, bude to lepší," vysvětluje Sušeň.

Zdržení termínu napouštění ho nepřekvapilo. "My počítáme spíše se zářím než srpnem, tak uvidíme, jak to nakonec vodohospodáři stihnou," řekl starosta.

V kempech si vypomáhají doprovodným programem

Loňský rok byl podle něj z hlediska turistů lepší alespoň v tom, že byl napuštěný Podhradský rybník. Letos není ani to, rybník se totiž musel částečně vypustit kvůli závadě na hrázi. Samotný Plumlov provozuje u přehrady kemp.

"Každou chvíli někdo volá a ptá se, jestli už máme v Plumlovské přehradě vodu. A když řekneme, že pořád ne, tak moc zájem nemají. Přece jen třeba pro děti je voda hlavním lákadlem," je přesvědčený Sušeň.

Návštěvnost kempu tak zachraňují alespoň doprovodným programem. "Lidé se k nám sjíždějí hlavně o víkendu, kdy se tu konají nejrůznější akce. V tu dobu se kemp vždycky alespoň na chvíli zaplní," uzavírá starosta.Nejčtenější

Čeští výsadkáři v Afghánistánu pomstili kolegy, zabili spolupachatele útoku

Tři čeští vojáci, kteří 5. srpna 2018 zahynuli v Afghánistánu. Zleva: rotný...

Prostějovští výsadkáři zabili v Afghánistánu jednoho ze spolupachatelů srpnového útoku, při němž zemřeli tři čeští...

Opilý muž sedl na babettu, vzápětí přišel o řidičák na deset typů vozidel

Ilustrační snímek

Jízda na mopedu po třech pivech se hodně nevyplatila čtyřiapadesátiletému muži na Prostějovsku. Zastavili ho policisté...VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Kraj prověří vyšachování sousedů při stavbě masivního betonového domu

Pohled na masivní betonový dům obehnaný čtyřmetrovou zdí, který si v Plumlovské...

Krajský úřad prověří povolení pro mohutnou stavbu u výpadovky z Prostějova na Plumlov, kterou buduje zdejší podnikatel....

Muž, jenž velel kontroverznímu komandu ČEZu, opět pracuje v oboru

Bývalý vedoucí odboru netechnických ztrát (NTZ) energetické skupiny ČEZ Karel

Bývalý šéf komanda společnosti ČEZ, které v minulosti nechvalně proslulo nevybíravými praktikami při vyšetřování...

Další z rubriky

VIDEO: Pětimetrový ocelový kruh v Olomouci připomíná stoleté dějiny

Pětimetrová socha olomouckého autora Jana Dostála Rounded. Na Horním náměstí...

Historické centrum Olomouce má dočasně novou výraznou dominantu. Přímo na Horním náměstí stojí zhruba pětimetrový kruh...

Chráněný bobr ohrožuje cenný zámecký park, jedné vrbě už není pomoci

Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v...

Jeden z nejcennějších tuzemských romantických parků v zámeckém areálu v Čechách pod Kosířem má nečekaného nepřítele. Je...

VIDEO: Motorkář v Mohelnici srazil policistku, hrozí mu 12 let vězení

Agresivní motorkář srazil policistku ve službě

Až dvanáct let vězení hrozí agresivnímu motorkáři, který ve čtvrtek dopoledne v Mohelnici na Šumpersku srazil mladou...

Najdete na iDNES.cz