Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prostějov draze opravil chodníky, firmy je kvůli kabelům zase rozkopou

  5:54aktualizováno  5:54
Prostějov dá na opravy chodníků každoročně několik milionů korun. V některých případech to budou ale téměř zbytečně vyhozené peníze. Firmy, které ve městě pokládají optické kabely, totiž několik nedávno vyspravených chodníků znovu rozkopou. Radnice tvrdí, že tomu zabránit nedokáže, slibuje ale přísný dohled.

Ilustrační snímek | foto: Magistrát města Prostějov

Oprav chodníků před svými domy se v minulých letech dočkali mimo jiné i obyvatelé ulic Polská a Olomoucká. Polskou nechalo město zrekonstruovat v roce 2013 a Olomouckou o rok dřív. Celkově na opravy veřejných cest prostějovská radnice každoročně dává několik milionů korun, letos suma dosáhne téměř sedmi a půl milionu.

Chodníky v Polské a Olomoucké a také na dalších místech v Prostějově však dělníci v letošním roce znovu rozkopou. Soukromé společnosti zde totiž budou pokládat optické kabely.

„Je to samozřejmě špatný postup. Veškeré práce by se měly dlouhodobě plánovat dopředu a projekt by měl počítat s chráničkami nebo průchodkami, aby se všechno nemuselo zase rozrývat. Je to o koordinaci a plánování investic města,“ odtušil například Petr Kalabis, jeden z obyvatel Prostějova, který shodou okolností pracuje jako zástupce investora.

Náměstek primátorky Prostějova Jiří Pospíšil tvrdí, že všechny plánované opravy chodníků se město snaží koordinovat se správci sítí, jako jsou elektrárny, plynárny nebo vodárny.

„Musím ovšem upozornit, že některé opravené chodníky bohužel rozkopou firmy, které ve městě pokládají optické kabely. Jen pro letošek mají v plánu jednadvacet kilometrů. My tomu zabránit nemůžeme, že bychom třeba řekli: Tady máme opravený chodník, takže tady se nějakou dobu kopat nebude. Ze zákona jim to musíme umožnit,“ řekl náměstek.

Vrahovice si kvůli kabelům na nové chodníky počkají

Podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu Martina Drtiny v zákonech žádný speciální paragraf nebo přednostní právo pro budování optických sítí není.

„Pokud provozovatel splní náležitosti stavebního a dalších příslušných zákonů, položení kabelů nelze zakázat. Stavební úřad si však může stanovit podmínky, za kterých vybudování sítí žadateli umožní,“ vysvětlil Drtina.

Města a obce by podle něj měla opravy chodníků a veřejných komunikací plánovat právě s ohledem na budování optických sítí. Stavební řízení totiž mnohdy zabere rok až rok a půl, takže je dost času vše zkoordinovat.

Náměstek primátorky Pospíšil tvrdí, že město se tím snaží řídit. Počkat tak budou muset například Vrahovice, kde byly celoplošné opravy chodníků naplánované na letošek. Místní čtvrť ale přijde na řadu až příští rok.

„Nebudeme dělat opravy tam, kde se budou pokládat optické kabely. Kromě jednoho místa ve Vrahovicích, kde se chodník propadá,“ řekl Pospíšil.

Firma: Snažíme se navázat na opravy, ale téměř to nejde

Město navíc provozovatelům sítí stanovilo na kvalitu dlažby na chodnících pětiletou záruku a práce také bude pečlivě a víc než dřív kontrolovat.

„Na odboru správy majetku jsme vyčlenili jednoho pracovníka, který bude sledovat kvalitu předláždění,“ dodal další náměstek primátorky Zdeněk Fišer.

Firmy, které v Prostějově provozují optické sítě, tvrdí, že se opraveným chodníkům snaží vyhnout.

„Když se někde něco opravuje, vždy se snažíme si tam položit i sítě, ale ne vždy se to podaří. Když se město na začátku roku rozhodne, které úseky chodníků v daném roce opraví, je téměř nereálné vyřídit za tak krátkou dobu stavební povolení pro pokládku kabelů,“ vysvětluje projektový manažer společnosti Sprintel Petr Kapounek. Řešením je podle něj změna legislativy.

„Stavební zákon se v poslední době dvakrát měnil a dvakrát k horšímu. Jestli dřív něco trvalo dva měsíce, teď to trvá půl roku,“ povzdechl si.

Pro letošek má prostějovská radnice v rozpočtu na celoplošné opravy chodníků tři miliony korun. Další 4,4 milionu půjdou na dláždění chodníků podle smlouvy s místními technickými službami. Plán oprav zahrnuje lokality jak v centru města, tak i v místních částech.

„V centru se zaměříme na pokračování celoplošné opravy chodníku po okraji památkové zóny v ulici Komenského před Cyrilometodějským gymnáziem, základní a mateřskou školou v Prostějově a v ulici Palackého. Jedná se o frekventované chodníky ke školám, kde je stávající stará dlažba ve špatném stavu,“ shrnul náměstek Pospíšil.
Nejčtenější

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Nechte nás kopat déle, žádají archeologové na posledním úseku dostavby D1

Pohled na probíhající archeologický průzkum na trase posledního úseku dostavby...

O půl roku navíc požádali Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) archeologové, kteří zkoumají budoucí trasu posledního úseku...

Opravený park v přerovské romské čtvrti ničí vandalové už před kolaudací

Čerstvě opravený park na přerovském náměstí Františka Rasche už se stal terčem...

Ani do formálního dokončení stavebních prací nevydržel bez poničení nově opravený parčík na přerovském náměstí...

Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Další z rubriky

VIDEO: Muž na ulici v Přerově osahával ženu, při pátrání pomohli lidé

Policie hledá muže, který v Přerově na ulici osahával ženu

Důležité informace od lidí pomohly přerovským policistům při pátrání po muži, který na konci prosince v jedné z tamních...

Zapomnělo se na lidi, zlobí se starostové kvůli jízdním řádům autobusů

(Ilustrační snímek)

Nový systém ve veřejné dopravě možná zefektivnil trasy autobusů, ale nebere ohled na lidi, kteří jimi cestují, zlobí se...

Sníh zasypal i olomoucké hřiště, Sigma soupeře deklasovala

Během přípravného zápasu Sigmy Olomouc s Hradcem Králové se museli fotbalisté...

Silné sněžení, které zasáhlo hlavně východní část republiky, poznamenalo také přípravný fotbalový zápas mezi Sigmou...

Najdete na iDNES.cz