Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opravy hráze Plumlovské přehrady se protáhnou, termín napuštění platí

  10:59aktualizováno  10:59
Povodí Moravy připustilo, že rozsáhlé opravy hráze Plumlovské přehrady u Prostějova nebudou hotové do začátku rekreační sezony v příštím roce, jak zněl původní plán. Možnost, že se ve vybagrované nádrži bez sinic v létě 2013 vykoupou první zájemci, nicméně podle něj stále platí, přehradu napustí z jarních vod.

Příprava opravy hráze Plumlovské přehrady se protahuje, podle Povodí Moravy to ale termín napuštění neohrozí. | foto: Petr Janeček, MAFRA

"V současné době stále pokračuje výběrové řízení na firmu, která bude hráz opravovat. Jeden z neúspěšných uchazečů podal námitku, proto soutěž nemůžeme prohlásit za ukončenou a čekáme na uplynutí všech zákonných lhůt," potvrdila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová.

Původně se přihlásilo dvaadvacet firem, z nichž pět splnilo všechny podmínky a postoupilo do druhého kola, kde byla jediným kritériem nabídnutá cena.

Rekonstrukce hráze zhruba za sto čtyřicet milionů korun zahrnuje opravy takzvaného návodního límce, který je běžně skrytý pod vodou, vzniknou zde také nové opěrné zdi u vypouštěcí věže a technologické zařízení. Rekonstrukce se dočká i koruna hráze, silnice, zábradlí a přibudou zde nové lavičky.

Opravy jsou rozdělené tak, aby se napouštění stihlo včas

"Celá stavba je rozdělená na dvě části. Letos v létě bychom chtěli stihnout opravu návodního límce. Ostatní práce nejsou závislé na tom, jestli je v přehradě voda, či nikoliv. V létě příštího roku zřejmě hráz nebude definitivně dokončená, ale i tak všechno směřujeme k tomu, abychom na jaře mohli nádrž začít napouštět," vysvětlila Slámová.

Hráz Plumlovské přehrady z roku 1932 je první v tuzemsku, která se dočká tak zásadního zásahu. Vodohospodáři využili toho, že nádrž je kvůli bagrování dna, které by mělo zabránit rozšiřování sinic, vypuštěná.

"Předejdeme tak nutnosti podobných oprav hráze na několik desítek let," vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Po skončení oprav bude Plumlov bezpečný a zajištěný i při desetitisícileté povodni.

V Podhradském rybníku už se lidé vykoupou letos

Zatímco samotná nádrž je stále bez vody, Podhradský rybník těsně nad přehradou, který se rovněž dočkal bagrování dna, již letos v létě přivítá první rekreanty.

"Voda by měla být během sezony dostatečně kvalitní na to, aby se v ní dalo koupat," ujistila mluvčí Povodí Slámová. Na přítoku má rybník sedimentační nádrž a mokřad, které sníží opětovné zanášení dna.

U autokempu navíc vznikla pláž, kam vodohospodáři navezli vytěžený říční štěrkopísek. Veškeré přítoky se budou pečlivě monitorovat. Pláž získalo od Povodí Moravy do pronájmu město Plumlov za to, že se o ni bude starat. Již ji oselo trávou a v nejbližší době zde přibude několik laviček a koše.

Aby se sinice definitivně zastavily, kromě samotného čistění rybníka a Plumlovské přehrady jsou připraveny výstavby kanalizací v obcích nad Plumlovem a také pozemkové úpravy kvůli hnojivům z polí. Poslední část kanalizace nyní zahájilo město Plumlov, v plánu ji mají také obce Vícov, Žárovice, Soběsuky a Hamry.
Nejčtenější

Slavia - Olomouc 3:1, domácí rozhodli při smršti v závěru, i díky videu

SLÁVISTICKÁ RADOST Slávistický kapitán Milan Škoda slaví   gól se spoluhráčem...

Před pěti i před třemi roky Olomouc v Edenu zvítězila, v neděli však na třetí výhru v řadě na hřišti Slavie nedosáhla....

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Odpustila jsem, říká žena, která potrestala komunistu za kolektivizaci

Jarmila Nohavičková z Náměště na Hané (95 let). Až do svých 70 let učila, vedla...

Jen dvakrát viděla Jarmila Nohavičková svého muže na kolenou. Poprvé na konci roku 1951, když se před nuceným...

Dveře jsem zavřel, říká poslední nastupující do vlaku, z něhož vypadlo dítě

(Ilustrační snímek)

Olomoucký okresní soud se na dalším jednání zabývá předloňskou tragédií, při níž z jedoucího vlaku vypadla dvouletá...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Čas pro šokující olomouckou odplatu

Olomoucký kouč Zdeněk Venera udílí pokyny svým svěřencům na tréninku.

Zkušený trenér olomouckých hokejistů Zdeněk Venera se zamyslí: „Asi si na nás moc lidí nevsadí.“ Brankář Branislav...

Před sto lety prošel Hanácký pluk ohněm, u Bachmače ale pomohl k vítězství

Snímek druhé a třetí roty 6. Hanáckého pluku před odjezdem ke stanici Kruty...

V březnu 1918 se kolem československých legií na bahnité východní frontě svíraly ohromné kleště. Ze dvou stran na ně...

Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně dostala svou poštovní známku

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně se dočkala své vlastní známky,...

Prvořadá turistická atrakce a jedinečné technické dílo - Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách - se...

Najdete na iDNES.cz