Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Firma dláždila náměstí natřikrát, teď se pro změnu propadly trávníky

  5:51aktualizováno  5:51
Prostějovská radnice řeší další problém spojený s opravou hlavního náměstí. Nejdříve se stavebním dělníkům nedařilo správně položit dlažbu, uspěli až napotřetí. A smůla pokračuje i letos. Nové trávníky určené i pro oddech a pikniky se na několika místech propadly.

Prostějovská radnice řeší další problém související s velkou opravou hlavního náměstí. Po potížích s dlážděním se tentokrát propadly nové trávníky. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Když náměstkyně primátorky Prostějova Ivana Hemerková loni popisovala, jak bude vypadat zeleň na opraveném prostějovském náměstí, nadšeně mluvila také o speciálních zátěžových trávnících, na které si lidé budou moci v létě klidně sednout, jak je to obvyklé kdekoliv ve světě.

Nové trávníky se propadly

Letos to ale minimálně polovinu léta rozhodně nepůjde. Zelené plochy v současné době obepínají výstražné pásky a vstup je na ně zakázaný. Nové trávníky se totiž na několika místech propadly.

Prostějovská radnice tvrdí, že závadu okamžitě reklamovala u stavební firmy Skanska, která měla rekonstrukci náměstí na starosti. Propadnutí trávníků se projevilo v místech závlahového potrubí u obrubníků a u šachet.

„Po zimním období se trávníky v některých místech propadly. Práce jsme reklamovali a v současnosti se propadlá místa upravují. Trávníky chrání před vstupem bíločervené pásky. Podle zhotovitele pásky zmizí, jakmile zde vyroste tráva,“ popsala Hemerková.

Reklamace? Ne. Město požádalo o pomoc, oponuje firma

Stavební firma, která opravy náměstí dělala, již propadlá místa doplnila pískem, ornicí a prohnojenou půdou určenou pro pěstování zeleniny a sazenic, která je nejvhodnější pro založení nových trávníků. Zaseté travní semeno je stejného druhu jako stávající travní koberec.

„Trávník začne prorůstat asi do dvou týdnů a vzrostlý by měl být během čtyř týdnů v závislosti na počasí,“ sdělil Lukáš Koláček, obchodní zástupce společnosti Skanska, závodu Morava.

Skanska však současně kategoricky popřela, že by trávníky opravovala na základě reklamace.

„Nešlo o reklamaci. Město nás požádalo o pomoc, protože se po zimním období trávník v místech vedení závlahy lehce propadl, jak z důvodu přirozeného sedání, tak zřejmě i v důsledku pojezdu těžké sekačky správce zeleně,“ uvedl mluvčí Skansky Ondřej Svatoň.

„Při zakládání trávníku totiž není možné v místě uložení závlahy zeminu velmi hutnit, aby nedošlo k poškození jejího potrubního vedení, na což jsme při předání stavby upozorňovali. Po vzájemné dohodě s městem jsme místa dosypali a oseli. Trávník zůstává obehnán páskou proto, aby měl čas na regeneraci,“ dodal mluvčí.

Dělníci dvakrát nezvládli dláždění, nastoupit museli kameníci

Pro jednoho z lídrů trhu v oblasti pozemních staveb, silnic nebo dálnic to však není první problém. V prostoru přímo před radnicí museli loni stavební dělníci pokládat dlažbu třikrát. Tehdejší primátor Prostějova Miroslav Pišťák zuřil.

„Doufám, že se veřejnost bude hodně důrazně ptát, proč se práce na zadláždění prostoru před radnicí tak protahují. Zcela kategoricky říkám, že vícepráce, které vinou špatně odvedené činnosti vzniknou, nezaplatíme,“ prohlásil.

Náměstek primátora Zdeněk Fišer dodal, že stavební firma nejprve nasadila klasické dělníky, kteří zřejmě s dlážděním větších ploch neměli takové zkušenosti.

„Hned první nebo druhý den to náš dozor zastavil, protože dlažba nebyla rovná a nebyl tam tvar vějířků, které tam patří. Tak tam dali dlaždiče, ale ani druhý pokus nevyšel. Nakonec to museli dělat vyškolení kameníci a obkladači,“ popisoval martyrium náměstek Fišer.

Skanska zakázku na opravy náměstí vyhrála ve výběrovém řízení. „Při pokládání dlažby jsme měli technické problémy. Soustředíme se především na to, aby náš zákazník byl spokojen, a proto došlo k opakovanému předláždění, tak abychom mohli celé dílo předat v požadované kvalitě,“ obhajovala postup firmy její mluvčí Lucie Laňková.

Kompletní rekonstrukce prostějovského centra vyšla na 22,6 milionu korun, přičemž dotace z Bruselu byla ve výši 18 milionů. Práce spočívaly v revitalizaci dlážděných ploch ve středu náměstí, instalování nového veřejného osvětlení, mobiliáře, rozvodů závlahy a silové elektřiny pro pořádání akcí. Náměstí tak v loňském roce prošlo zásadní proměnou a vrátilo se do stavu, ve kterém bylo v minulém století.

„Vznikla zde shromažďovací část před muzeem, oddychová lokalita se stromy uprostřed a slavností prostor před radnicí. Na pravé straně bude dubová alej. Architekt zkoumal i to, jak se točí slunce a kam bude na náměstí dopadat z pomyslné hradby dubů stín,“ doplnila náměstkyně Hemerková.
Nejčtenější

VIDEO: Hokejista mířící do šatny po prohraném zápase udeřil diváka

Hokejista Poruby během vyhroceného závěru zápasu v Šumperku během cesty do...

Vyhrocený závěr mělo ve středu na zimním stadionu v Šumperku utkání mezi tamními hokejisty a soupeřem z Poruby. Hosté...

Řidič přejel na D35 člověka, považoval jej za zvíře. Dálnice hodiny stála

Řidič přejel na D35 člověka. Dálnice stojí

Od brzkých ranních hodin až do odpoledne musela být uzavřena dálnice D35 v úseku mezi Velkým Újezdem a Přáslavicemi na...Fotbal jde stranou, přednost má rodina. Rozehnal přerušil kariéru v Belgii

David Rozehnal v dresu Ostende

Zatímco spoluhráči z Ostende se připravují na jarní boj o záchranu v nejvyšší belgické soutěži, David Rozehnal zůstává...

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Další z rubriky

Vývojář her čekal na vytoužený zchátralý zámek roky, teď ho chce oživit

Nový majitel zámku v Rudě nad Moravou Michal Rozumný plánuje památku opravit a...

Skutečným zámeckým pánem se stal Michal Rozumný, který nedávno koupil památku v Rudě nad Moravou na Šumpersku. A...

V parkovací hale hořel nákladní vůz, škody na autech půjdou do milionů

V olomoucké parkovací hale začalo hořet jedno ze zaparkovaných aut, žár a kouř...

K požáru, který se výší škody nejspíš zařadí na špici letošního žebříčku v kraji, vyjížděli během pondělní noci hasiči...

Přerovský zámek už si mohou „prohlédnout“ i nevidomí, má svůj velký model

Nevidomí a slabozrací si mohou nově udělat jasnou představu o podobě...

Na to, co se skrývá uvnitř přerovského zámku, se nevidomí lidé podívat nemohou. Jak vypadá tato kulturní památka...

Najdete na iDNES.cz