Secesní Národní dům v Prostějově potřebuje rekonstrukci. Poškozenou střechou...

Secesní Národní dům v Prostějově potřebuje rekonstrukci. Poškozenou střechou zatéká až na jeviště a vlhké jsou i sklepy (snímek z února 2016). | foto: Tomáš Frait, MF DNES

V Národním domě zatéká až na jeviště, čekají ho opravy za sto milionů

  • 1
Národní dům v Prostějově čekají nejrozsáhlejší opravy v jeho historii. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, například střecha je tak špatná, že občas zatéká až na jeviště. A ve sklepě zase vlhnou zdi. Město proto do budovy investuje další stovku milionů.

Klenot české secese a chlouba Prostějova. Takové označení nese zdejší Národní dům, který na počátku minulého století navrhl významný český architekt Jan Kotěra. V jedné části Národního domu sídlí městské divadlo, v dalších prostorách je stylová kavárna, restaurace, přednáškový sál a salonky.

Od devadesátých let minulého století město Prostějov věnovalo na údržbu rozsáhlého objektu desítky milionů korun a nyní radnice oznámila, že připravuje další kolo oprav.

„Zjistili jsme, že je zde problém se střechou. Pro nás je to v současné době prioritní věc, protože se stává, že zatéká až na jeviště do technického zázemí a dokonce zateklo i na oponu. Zároveň se musí opravit suterén, který se už dlouhou dobu potýká s vlhkým zdivem,“ popsala problémy ředitelka Městského divadla Prostějov Jana Maršálková.

Seznam prací, které Národní dům v několika příštích letech čekají, tím ovšem zdaleka nekončí. Na řadu přijdou i interiéry, sedačky, vitráže, ale počítá se také s venkovním nasvícením celé památky.

„Takový jedinečný objekt, který v Prostějově máme, vyžaduje neustálou péči. Projektová dokumentace k dalším opravám a obnově Národního domu se už připravuje,“ potvrdil vedoucí odboru rozvoje a investic na prostějovském magistrátu Antonín Zajíček. Celkové náklady půjdou do stovky milionů korun, přičemž až osmdesát procent by mohly být dotace.

Město uvažuje i o obnově vitráží či mramorového salónku

Od samotného počátku město úzce spolupracuje s památkáři. „Ti určitě budou každý dílčí krok rekonstrukce pečlivě sledovat. Jakmile se dohodneme na jednotlivých částech, budou okamžitě zařazeny do jednoho balíku a zažádáme o dotace. Čím dříve, tím lépe,“ řekl náměstek prostějovské primátorky Zdeněk Fišer.

Národní dům čeká oprava

Plán kromě generální rekonstrukce krovu, střešní konstrukce a suterénu zahrnuje také opravy a nátěr fasády, údržbu oken, vybudování přípojky dešťové a splaškové kanalizace, výměnu stupaček, nové rozvody elektrické sítě a opravy chodníků a cest kolem celého objektu.

Uvnitř se pak počítá s rekonstrukcí sociálního zařízení, obnovou zábradlí v divadelní části, výměnou sedaček, opony, závěsů u lóží a polstrování dveří a plánuje se také obnova vitráží a světlíků ve vstupním vestibulu. Národní dům kromě toho dostane důstojné venkovní nasvícení a o jeho bezpečnost bude nepřetržitě dbát kamerový systém.

„Uvažuje se o tom, že by se ve vstupním vestibulu obnovily některé původní prvky interiéru včetně stropních vitráží, kterými sem pronikalo světlo. Mluvili jsme také o obnově původního načervenalého mramoru, který se zachoval v Kyselově salónku. Tento mramor se doposud stále těží. Ve skladu máme mimo to části secesních svítidel, která byla z Národního domu odstraněna v průběhu druhé světové války,“ popsala ředitelka divadla Maršálková.

Rozsáhlé opravy se podle ní pravděpodobně dotknou provozu divadla. „Budeme se muset přizpůsobit, ale věřím tomu, že to zvládneme a sezonu to nikdy nějakým zásadním způsobem neovlivní.“

V minulosti budově několikrát ublížily necitlivé zásahy

Národní dům se v Prostějově otevřel koncem roku 1907 a za více než sto let své existence mnohokrát trpěl. Za druhé světové války architekt Tranquillini nařídil takové úpravy budovy, které měly co nejvíce potlačit slovanské prvky secese, po válce zase necitelné zásahy do ústředního vytápění do značné míry poškodily původní Kotěrův geniální vzduchotechnický systém a rovněž povrchové úpravy postupně pohřbily zdobnost a výjimečnost Národního domu.

Původní tvář se výjimečné památce začala vracet v 90. letech minulého století. Radnice obnovila historický Kotěrův způsob vytápění za použití moderních prvků technologie, do objektu postupně vracela zdobné pasířské výrobky, obnovila promenoáry podle původního Kotěrova návrhu, odstranila sádrokartonové podhledy, repasovala interiérové truhlářské výrobky a obnovila secesní kavárnu.

„Několik let také probíhala obnova sgrafit na fasádě v barevném odstínu podle původního Kotěrova návrhu,“ dodal vedoucí odboru investic na radnici Zajíček.