Areál baziliky na Svatém Kopečku u Olomouce se dočká obnovy za 120 milionů korun, která mimo jiné zpřístupní pro návštěvníky nyní uzavřené prostory.

Areál baziliky na Svatém Kopečku u Olomouce se dočká obnovy za 120 milionů korun, která mimo jiné zpřístupní pro návštěvníky nyní uzavřené prostory. | foto: Muzeum umění Olomouc

Památkám vrátí lesk 375 milionů, obnova čeká kostely, hrady i národní dům

  • 1
Přes sto milionů korun na rozsáhlou obnovu jednoho z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě, baziliky na Svatém Kopečku, a k tomu čtvrt miliardy na rekonstrukce dalších významných historických staveb. V Olomouckém kraji se chystá vlna oprav památek, jaká nemá v novodobé historii obdoby.

Částku, o které mohli majitelé a správci památek doposud jen snít, přinesl střední Moravě zisk takzvaných dotací ITI v celkové hodnotě 4,5 miliardy korun. Peníze jsou určené pro Olomouckou aglomeraci tvořenou Olomoucí, Prostějovem, Přerovem a okolními obcemi. A na obnovu památek je v ní rezervovaný velmi štědrý díl.

„Skutečně se jedná o nebývale vysokou částku. Na druhou stranu je ale potřeba říct, že Olomoucká aglomerace určitě nebude mít problém ji smysluplně využít. Památek, do kterých je žádoucí investovat řádově desítky milionů korun, je hodně,“ míní ředitel olomoucké pobočky Národního památkového ústavu František Chupík.

Konkrétně se podílu ze stamilionového balíku dočká šestice památek: poutní areál na Svatém Kopečku, kostel sv. Mořice, areál Přemyslovského hradu, secesní Národní dům v Prostějově, hrad Šternberk a také historická budova olomoucké radnice.

„Díky částce 375 milionů korun, kterou máme v rámci ITI vyčleněnou na kulturní památky, bychom chtěli udělat těchto šest významných oprav a rekonstrukcí,“ potvrdil náměstek olomouckého primátora Ladislav Šnevajs, který je odpovědný za přípravu programu ITI.

Výhodou těchto dotací podle něj je, že peníze jsou v balíku již dopředu vyblokované na konkrétní plány. Pokud tedy zájemci zjednodušeně řečeno při žádosti nic formálně nepokazí, mají peníze jisté.

„Není to tedy vzájemně nijak omezující. To znamená, že každý projekt může běžet svou rychlostí,“ podotkl náměstek.

Opravy otevřou i dosud zapovězené části baziliky

Jedním z nejdůležitějších plánů je rozsáhlá obnova významného poutního místa, areálu baziliky na Svatém Kopečku, kam zamíří v příštích dvou letech zhruba 120 milionů.

„Cílem je v podstatě dokončit kompletní obnovu areálu, aby byl konečně po mnoha desetiletích schopen opět plnit funkci duchovního a společenského centra a poutního místa,“ stojí v dokumentu k obnově areálu, který v květnu roku 1995 navštívil papež Jan Pavel II.

Práce by měly skončit v roce 2018. Vedle dělníků se tu pustí do díla i restaurátoři, na starost dostanou řadu soch, obrazů, oltářů, vitráží či historických podlah. Lidé se po skončení prací dostanou do dosud uzavřených míst.

„Jde také o prostory, které zatím nebyly nikdy otevřené pro veřejnost. Měla by tady být i stálá expozice, nyní máme muzeum otevřené jen o víkendech,“ potvrdil svatokopecký farář Bernard Slaboch.

Areál se přiblíží původnímu vzhledu a uměleckému pojetí

Autoři plánů oprav si slibují i zvýšení roční návštěvnosti o minimálně pět tisíc lidí, kteří se mimo jiné projdou třeba po opravených Svatých schodech, což je významné poutní místo. V pravém křídle se zase dostanou do sálů v reprezentačních prostorách.

„Bude také obnovena historická knihovna, v současné době je pro návštěvníky uzavřena kvůli špatnému technickému stavu,“ popisuje dokumentace. Svatokopecký areál se podle projektantů po opravách přiblíží svému původnímu vzhledu a uměleckému pojetí.

„V případě nástěnných maleb byla předběžnými průzkumy v řadě prostor nalezena pod vrstvami pozdějších nátěrů původní barevná výzdoba,“ prozrazují podklady pro rekonstrukci.

Vlastníkem a provozovatelem areálu je Královská kanonie premonstrátů na Strahově. Šnevajs má za to, že o potřebných až 120 milionů si budou moci říct už během listopadu či prosince.

„Podmínkou přihlášení bude pravomocné stavební povolení. Abychom měli jistotu, že když tyto finanční prostředky přidělíme tomuto projektu, tak aby se opravdu uskutečnil,“ vysvětlil náměstek primátora.

Peníze umožní obnovu cenných varhan i národního domu

Podobná částka jako na Svatý Kopeček zamíří také na obnovu další významné církevní stavby - olomouckého kostela sv. Mořice. „Tam také počítáme s částkou zhruba 120 milionů. V plánu je rekonstrukce vnějšího pláště kostela a obnova tamních varhan,“ řekl Šnevajs.

Opravy čekají i areál Přemyslovského hradu. „V minulosti jsme dlouho připravovali projekt Olomoucký hrad. Olomoucká kapitula po dohodě převzala alespoň část toho projektu, týká se jejích nemovitostí. Opraví některé z kanovnických domů včetně kaple sv. Anny,“ podotkl náměstek.

, ,